Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

PTT Çocuk Parası Ücreti Nasıl Alınır?

PTT
A+
A-
PTT Çocuk Parası Ücreti Nasıl Alınır?

Çocuk parası almak için başvuru yapan anneler tarafından merak edilen sorular arasında çocuk parası ya da çocuk yardımı almak konusu vardır. Çocuk parası çalışan anneler için ya da gelir durumu düşük olan ailelerde çocuklara eğitim için verilen ücreti kapsıyor. Aile Çalışma ve sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından alınan başvuruların sonucunda çocuk parası değerlendirilir ve buna istinaden yeni çocuk doğumu gerçekleştiren annelere katkı sağlar. Çocuk parası PTT üzerinden alınabiliyor. Peki ptt çocuk parası ücreti nasıl alınır?

PTT Çocuk Parası Almak İçin Genel Şartlar

Çocuk parası alabilmek adına bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları karşılayan ebeveyn tarafından yapılan başvuru sonucu çocuk parası PTT üzerinden alınabiliyor. Peki ptt çocuk parası başvurusu nasıl yapılır onu açıklayalım.

Şartlar;

 • Canlı doğumun gerçekleşmesi
 • Kimlik Paylaşım Sistemi kayıt işlemi yapılması
 • Doğum yardım başvuru dilekçesinin doldurulması
 • T.C. vatandaşı olunması
 • İadeli taahhütlü ya da kargo ile dilekçenin gönderilmesi

Başvurular; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Politika Bakanlığı tarafından incelenir. Başvurular aynı zamanda Sosyal Hizmetler Merkezi’ne de yapılabiliyor.

PTT Doğum Yardımından Faydalanan Kişiler

Doğum yardımı belirlenen tarih aralığında doğan çocuklar için verilmektedir. Bu şartları taşıyanlar dışında kişiler doğum yardımı alamıyor. Yeni doğan kaçıncı çocuk olduğu da önemlidir. 15.05.2015 tarihi öncesi olan çocuklar bu anlamda belirleyicidir.

Doğum yardımı için;

 • Mavi kart sahibi olmak
 • T.C. vatandaşı olmak
 • Başvuru yapmak

Bu şartlar doğrultusunda çocuk yardımcı alabilen anneler bir nebze çocuklarının masrafını hafifletebiliyorlar. Başvuruları e-devlet üzerinden yapmak ise büyük kolaylık sağlıyor.

PTT Çocuk Parası Ücreti

PTT Çocuk Parası Ücreti

Doğum Yardımı Ödemeleri Nereden Yapılır?

Doğum yardım sistemi olan DYS girişi yapıldığı tarih itibari ile takip eden başvuru ayının son haftası PTT üzerinden çekilebiliyor. PTT bu konuda ailelere hızlı bir şekilde ödemelerini almasını sağlıyor.

E-Devlet ile PTT Çocuk Parası Sorgulama

E-devlet kurumlar arasında entegre sisteme sahip olan devlet kanallı sistemdir. Bu anlamda birçok sorgulama işleminizi kolaylıkla e-devlet üzerinden yapabiliyorsunuz. Vatandaşlar çocuk parasının PTT’ye yatıp yatmadığının kontrolünü kolaylıkla sağlayabiliyor. E-devlet üzerinden başvuruların hangi aşamada olduğunu öğrenebiliyorsunuz.

Bunun için;

 • E-devlete girişi yapılır
 • E-hizmetler modülüne tıklanır
 • Kurumlardan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giriş yapılır
 • Çocuk parası başvurusu kısmına giriş yapılır
 • PTT çocuk parası ya da doğum yardımı sorgulama ekranına gelin
 • PTT yatan çocuk parasını sorgulayın

Tüm kurumlara yönlendirme yapan ya da kurum içeriğinde yer alan bilgilere ulaşmanızı sağlayan ptt çocuk parası sorgulama e-devlet ile tüm bilgilerinizi detaylı öğrenmeniz mümkün oluyor.

15.05.2015 Tarihinden Sonra Çocuk Sahibi Olanlar ya da Evlat Edinenler

15.05.2015 tarihi sonrası çocuk sahibi olan ya da evlat edinen aileler için öncelikle çocuk adına daha önce doğum parası alınıp alınmadığına bakılır. Daha önce ödeme alan kişilere doğum parası ya da çocuk parası verilmez. Evlat edinilen çocuk için de bu tarih öncesinde yardım alınmamış ise doğum parası almak mümkündür. Çocuk parası miktarı belirlenirken çocuğun sırası önemlidir. Evlat edinilen çocuğun kayıtlı olduğu ailedeki çocuk sayısı belirleyicidir.

PTT Çocuk Parası Sorgulama İşlemi

Çocuk parası almak adına PTT üzerinden ödeme almak isteyen vatandaşların online olarak ya fiziki sorgulama yöntemini seçmeleri mümkün. Online sistem sorgulamalarında kullanılan e-devlet sistemi PTT üzerinden hak edilen ücretin ve başvurunun sonucunu vatandaşa sunuyor.

PTT Çocuk Parasını Çekmesem Olur mu?

PTT çocuk parası hesaba yattığında bunun belirli tarihlere kadar çekilmesi önemlidir. Bu hak çocukların bakımı için verilen bir ödenektir. Bu nedenle zamanında çekilerek çocuk için kullanılması önemlidir. Aksi durumda çocuk parasını çekmeyen vatandaşlar bu haklarını kaybeder.

PTT Çocuk parası Alo 144 Sorgulama

PTT üzerinden almak istediğiniz çocuk parasını sorgulamak adına kullanacağınız diğer bir yöntem ise ALO 144 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hattını aramaktır. Bu yöntemler PTT çocuk paranızın yatıp yatmadığını öğrenebiliyorsunuz. Vatandaşlara başvurusu hakkında da bilgi veren ALO 144 bu anlamda hızlı bilgi hizmeti sunmaktadır.

PTT Çocuk Parası Ne Kadar?

Başvuru işlemleri yaparken vatandaşlar tarafından merak edilen sorular arasında ptt çocuk parası ne kadar sorusu vardır. Çocuk parası çocuğun kaçıncı sırada olduğuna bağışı olarak belirlenir ve 300 Türk lirası olarak PTT hesabına yatar.

Çocuk parası miktarı;

 • Çocuk 5 yaş altı ise ilk çocuk adına 300 TL
 • İkinci çocuk adına 400 TL
 • Üç ve üzerine çocuklarda her çocuk için 600 TL
 • İlk doğumda doğan ikiz bebekler için toplam 700 TL
 • Üçüz bebeklerin ilkine 300 TL, ikincisine 400 TL, üçüncüsüne ise 600 TL olacak şekilde 1.300 Türk lirası doğum yardımı yapılır

Doğum parası ile çocuk eğitim yardım parası aynı değildir. Bu nedenle detaylı olarak başvurunuzda hangi amaçla alacağınız önemlidir.

Çocuk Parası Özellikleri

Çocuk sahibi ebeveynler arasında kadınların kullanımına açık olan bu ödeme sisteminde çocuk için bir kez verilen yardımdır. PTT aracılığıyla yapılan ödemelerde çocuğun anne ya da babasının adına yatan bir ödenektir.

Çocuk parası ailenin maddi durumuna bakılmadan verilen geri ödemesiz yardımlardandır. T.C. vatandaşı kadınlar 5 yaşından küçük çocukları için bir kez olmak şartı ile ödenekten faydalanabilir. Çocuk sayısının artması ile ödenek tutarı yükselir.

PTT Çocuk Parası Ücreti Nasıl Alınır?

PTT Çocuk Parası Ücreti Nasıl Alınır?

PTT Çocuk Parası Sorgulama Numarası

Başvuru işlemlerinizi online ya da iadeli taahhütlü olarak gönderdiğiniz dilekçe ile yapmanız durumunda PTT sorgulaması için başvuru numarası istenebilmektedir. E-devlet üzerinden yapılan başvurularda mutlaka işlem sonrası başvuru takip numarası verilmektedir. Bu başvuru numarasını detaylı olarak takip edebilir ve ptt çocuk parası sorgulama numarası ile başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

PTT Çocuk Parası ile Doğum Parası Arasındaki Fark Nedir?

PTT üzerinden çocuk yardımı da alabiliyorsunuz. Çocuk parası ile doğum parası arasında bazı farklar bulunur. Doğum izni devam ettiği sürece alınan doğum parası verilir ve iadesi yoktur. Annelerin doğum izni alabilmesi adına son 3 ay SGK priminin düzenli yatırılması şarttır. Doğum yardımında bazı limitler belirlenir ancak doğum parasında annenin çalışırken aldığı maaşa göre belirlenir.

Aynı zamanda doğum izni bittikten sonra annelere bazı süt izni hakları tanınır. Çalışma süresi kısalır ve doğum izni bitiminde belirli sürece kadar bu durum bu sistemde devam eder. Bu durumda düzenli olarak çocuğuna tek bakan anne ya da babaların maddi durumunun yetersiz olması halinde, Sosyal Hizmetler’e başvuru yapması sonucu gerekli incelemeler yapılır ve çocuk için eğitim parası verilir.

Bu doğum parası gibi tek seferliğine değil, devlet tarafından takibe bağlı olarak gerektiği süreç boyunca verilir. Bu kapsamda çocukların daha iyi şartlarda bakılması sağlanır ve buna istinaden çocuğuna bakan ebeveyn için destek işlevi görür. Başvuru sonrası yatan para çocuk yardım parası ptt üzerinden düzenli olarak alınabilir.

PTT Şubelerinden Sorgulama Yapılır mı?

PTT şubelerine giderek çocuk parası başvurunuzun sonuncusu öğrenmeniz mümkün. Bazı vatandaşların online olarak e-devlet üzerinden giriş yapmak yerine telefonla ve şubeden başvuru sonucunu öğrenmek istemesi sonucu PTT şubelerinde bu bilgi verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

PTT HGS Nasıl Sorgulanır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.PTT Çağrı Merkezi Üzerinden HGS SorgulamaPTT İnternet Sitesi Aracılığı İle...