Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
PTT Tebligat Nasıl Sorgulanır? - PTT Tebligat Sorgulama
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

PTT Tebligat Nasıl Sorgulanır?

PTT
A+
A-
PTT Tebligat Nasıl Sorgulanır?

PTT tebligat sorgulaması artık günümüzde çok kolaylıkla internet ortamından rahatlıkla yapılabilmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde bu sorgulama işlemlerini yapmak oldukça kolaydır. Hemen hemen herkesin mutlaka PTT tebligatıyla ilgili öğrenmek istediği aklında soru işareti yaratan kısımlar vardır. Dolayısıyla bu konuda PTT tebligat nasıl sorgulanır? hususunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Bu işlemlerin günümüzde ev ortamında yapılabiliyor olması kişilere büyük avantaj sağlamaktadır. Böylelikle yaşanılan pandemi sürecinde de kalabalığa karışmadan, kuyruk sıkıntısını yaşamadan rahatlıkla internet ortamından bilgilerinizi girerek yapabiliyorsunuz.

Ayrıca günümüzde kargo gönderimi iş yerleri haricinde de evlerden de çok fazla talep görmektedir. Artık her alışverişin internet ortamından yapıldığını düşündüğümüzde kargo firmalarının çoğalması kaçınılmazdır. Bu durum da PTT tebligat akıbeti sorgulama işlemlerini rahatlıkla herkesin yapabileceği bilinmektedir.

PTT Tebligat Nedir?

PTT tebligat denildiğinde ilk olarak tebligat kelimesinin sözlük anlamı ele alınmalıdır. Tebligat bilindiği üzere bildirim anlamına gelmektedir. Kısacası bir konu bir evrak üzerinde PTT aracılığıyla evrakın sizlere ulaşıp ulaşmadığı anlaşılmaktadır. Dolayısıyla tebligatın kişiye ulaşması halinde var olan durumdan sizin de haberinizin olduğu manası çıkmaktadır.

Fakat tebligatlar sadece PTT üzerinden değil adliyelerden yada savcılıktan gönderilebilir. Bu tamamen uyarı niteliğinde olan tebligatlardır. Uyarının yapılacağı kişinin eğer ki ev yada iş yeri adresi bilinmiyorsa bu tebligat yani uyarı bildirimi gazete yoluyla da yapılabilir.

Elbette ki tebligatlar bazı kurumlar tarafından çıkarılabilir.

Bu kurumlar şöyledir:

 • İcra daireleri
 • Mahkemeler
 • Noterler

Bu yetkili merciler kişilere bildirim yapabilmek için tebligat gönderimi yaparlar. Fakat genelde halk bu işlemler için noterleri tercih ederler. Noter aracılığıyla yapılan işlemler hem daha hızlı hem de kolay olmaktadır. Tüm bu işlemlerden sonra PTT adli tebligat sorgulama aşamasına geçerek tebligatın durumunu kolaylıkla sorgulayabilirsiniz.

Noterler Üzerinden Tebligat Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere genellikle tebligat gönderimi hızlı ve basit olduğundan Noterlerden yapılır. Fakat noterlerden yapılan tebligat sorgulaması için PTT sistemi kullanılmaktadır. Bu PTT den yapılan sorgulama işlemleri kolay olmaktadır. Çünkü PTT bu işlemlerdeki tıkanıklığı önlemek için ayrı bir sistem oluşturmuştur. Dolayısıyla sadece bu konuda hizmet veren ayrı bir sistemin olması da PTT nin işini kolaylaştırmaktadır.

Elbette ki günümüzün gelişen teknoloji imkanlarından yararlanarak bu sorgulama işlemlerini oturduğunuz yerden E-devlet sisteminden de kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Bu işlemler için PTT ye gitmenize gerek kalmayacak şekilde tek tıkla sorgulama işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz.

PTT Tebligat Nasıl Sorgulanır?

PTT Tebligat Nasıl Sorgulanır?

PTT Tebligat Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

PTT tebligat sorgulama işlemleri artık rahatlıkla zaman kaybı yaşamadan internet üzerinden yapılabilmektedir. Ayrıca internet üzerinden nerede olursanız olun kolaylıkla sadece PTT tebligat sorgulaması değil tüm sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Birkaç adımla kolaylıkla bu sorgulamayı yapabilir ve tebligatınız hakkında aklınızda oluşan soru işaretlerine yanıt bulabilirsiniz. Ayrıca bunun için yapmanız gereken adımlar şöyledir:

 • Öncelikle PTT linkine tıklayarak sayfaya giriş yapmak
 • Barkod ve güvenlik numarasını sayfanın ilgili alanına yazarak sorgula butonunu kullanmak

Tüm bu bilgileri ekrana girdikten sonra sorgula kısmı açılarak gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz. Birkaç adımla bu kadar basit bir işlem için saatlerce kalabalıkta beklemenize gerek olmadan bu işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Tebligatınızın nerede olduğu ve yerine ulaşıp ulaşmadığı gibi bilgilere kolaylıkla ve hızlıca ulaşabilirsiniz.

PTT APS Tebligat Sorgulama Nasıl Yapılır?

APS sorgulama denildiğinde öncelikle aklımıza acil olarak göndermek istediğimiz postalar için kullanılan servis hizmeti gelmelidir. APS sistemi PTT aracılıyla koli, mektup, evrak gibi her türlü gönderim yapacağınız ürün için sizlerden ekonomik oranlarda cüzri bir ücret almaktadır. Gönderimini yapacağınız ürünün kilosuna yada ağırlığına göre ücreti hesaplanmaktadır.

Gönderimi yaptığınızda bu işlemin sorgulamasını evinizden yada ofisinizden internetinizin bulunduğu her alandan PTT resmi internet sitesine giriş yaparak görüntüleyebilirsiniz. PTT APS tebligat sorgulama işlemi kolaylıkla birkaç adım izlenerek yapılabilmektedir.

Burada açılan sayfada gönderi durumunu takip et seçeneği kullanılarak sorgulama ekranına geçiş yapabilirsiniz. Size verilmiş olan kargo takip numarasıyla bu işlemi yapabilirsiniz. Eğer ki güvenlik numarası girmeniz isteniyorsa ekranın sağ alt köşesinde bulunan sayı ve harfleri güvenlik numarası alanına yazmanız halinde tebligat bilgilerine ulaşabiliyorsunuz.

PTT APS Sorgulaması E-Devlet Üzerinden Yapılabilir Mi?

PTT APS tebligatıyla ilgili yapacağınız sorgulama işlemini PTT resmi sitesinden yapabileceğiniz gibi kolaylıkla E-devlet üzerinden de yapabilirsiniz. Fakat bunun için şu adımları takip etmelisiniz:

 • E-devlet sistemine giriş yaparak buradan PTT sayfasına geçiş yapabilirsiniz.
 • Bu uygulamayı kullanmak i.in T.C kimlik numaranız ve geçerli E-devlet şifreniz olmalıdır.
 • PTT gönderi takip et kısmına tıklayarak burada açılan sayfaya anahtar kelimeyi yazmalısınız.
 • Açılan kısma barkod numarasını girerek sorgulama kısmına tıklayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlemleri yaparak kolaylıkla PTT APS tebligat sorgulamasını E-devlet sisteminden gerçekleştirebilirsiniz.

PTT APS Sorgulaması Telefonla Yapılması Mümkün mü?

Elbette PTT APS sorgulamasını gerek internet üzerinden gerekse 444 1 778 numaralı hattı arayarak tebligat sorgulaması kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu işlemin telefon üzerinden rahatlıkla yapılabilmesi için sizden kargo takip numarasını söylemeniz istenecektir. Böylelikle kargonuzun tam olarak nerede olduğuna dair bilgilendirme yapılacaktır.

Dolayısıyla PTT APS sorgulaması kolaylıkla telefon hattından da yapılabilir. Kargo takip numarasını unutmanız halinde bile size yardımcı olunacaktır. Sizden alınan farklı bilgilerle gönderinizin durumu öğrenilebilir.

PTT APS Sorgulamasıyla Neler Öğrenilmektedir?

Günümüzde artık PTT tebligat sorgulaması kolaylıkla gerek telefonla gerekse internet üzerinden yapılabilmektedir. PTT APS sorgulamasıyla gönderi hakkında şu bilgilere ulaşılabilir:

 • Gönderinin henüz yola çıkıp çıkmadığı hususunda bilgiye ulaşılabilir.
 • Eğer ki yola çıkmışsa nerede hangi şubeye ulaştığı öğrenilebilir.
 • Gönderinin alıcıya ulaşıp ulaşmadığı kolaylıkla öğrenilebilir.

Teknolojinin bizlere sunmuş olduğu bu kolaylıklar ve yenilikler sayesinde rahatlıkla bulunduğumuz yerden tüm gönderi bilgilerine ulaşabiliyoruz. Böylelikle uzun kuyruklar oluşmadan, PTT şubelerinde karışıklığa neden olmadan internet üzerinden gerekli bilgiye ulaşabiliyoruz. Son derece kolay bir sistem olan PTT tebligat sorgulama işlemleri çok sayıda internet kullanıcısı tarafından hızlı olduğundan tercih edilmektedir.

PTT Tebligat Sorgulama

PTT Tebligat Sorgulama

PTT Tebligat Barkod Sorgulaması Nasıl Yapılır?

PTT üzerinden yapılan gönderilerde eğer ki PTT kargo kullanıldığında gönderinin durumuyla ilgili gelişmeleri kolaylıkla PTT tebligat barkod no sorgulama hizmetini kullanarak yapabilirsiniz. Böylelikle gönderinin durumuyla ilgili her an yaşanan gelişmeleri görebilir ve kargonun ne zaman elinize geçebileceği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Kargoların gerek yurt içi gerekse yurt dışı gönderilerinin durumuyla ilgili bilgiye E-devlet sitesi üzerinden yapacağınız sorgulamayla ulaşabilirsiniz. PTT kargo sistemi bunun için barkod sistemi geliştirmiştir. Dolayısıyla ptt tebligat barkot sorgu diyerek gönderinizin durumuyla ilgili tüm aşamaları rahatlıkla görebilirsiniz.

Sadece Kimlik Numarası Kullanılarak PTT Tebligat Sorgulaması Yapılabilir mi?

PTT resmi sitesine yada E-devlet sistemine giriş yaparak PTT evrak sorgulamasını yapabilirsiniz. Fakat bunun için sadece T.C Kimlik numarasını kullanmanız yeterli olmayacaktır. Eğer ki siz sadece T.C kimlik numarasını kullanarak bu işlemi yapmak istiyorsanız PTT şubelerine gelmeniz gerekmektedir.

Herhangi bir PTT şubesini kullanarak vezneden numara alınması halinde size yardımcı olunacaktır. Bu sayede gönderinizin nerede olduğu ve ne zaman elinize geçebileceği size aktarılacaktır. Kimlik numarasıyla gelerek PTT Tebligat evrakı sorgulama sadece şubelerden yapılabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

PTT Çocuk Parası Ücreti Nasıl Alınır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.PTT Çocuk Parası Almak İçin Genel ŞartlarPTT Doğum Yardımından Faydalanan...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652