Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Sağanak Yağışlı

PTT’den Devlet Elektrik Parası Yardımı Nasıl Alınır?

PTT
A+
A-
PTT’den Devlet Elektrik Parası Yardımı Nasıl Alınır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlara özel devlet tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan PTT’den devlet elektrik parası yardımı ile ihtiyaç sahipleri yardım alabilecekler. Elektrik kullanımı farklı amaçlarla kullanılabiliyor. Zorunlu ve en önemli ihtiyaçlar arasında yer alan elektrik tüketimi kimi zaman hastalar için hayati önem taşıyor. Durum böyle olunca devlet vatandaşını yalnız bırakmadı ve elektrik yardımının yürürlüğe girmesini sağladı.

PTT şubelerine başvuran dar gelirli vatandaşların, gerekli şartları taşıması koşulu ile PTT’den devlet destekli yardım alabilmektedir. Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan yardım alan vatandaşlara özel olarak verilen bu yardım için elektrik faturası ve nüfus cüzdanı ile gelmek yeterli oluyor. Başvuru için bazı evraklar gerekmektedir.

Devlet Destekli Elektrik Yardım Kapsamı

Elektrik yardımına özel olarak dar gelirli vatandaşlara özel aylık 150 kw saat elektriğe kadar olan ve yaklaşık 80 Türk lirası kadar elektrik bedelini devlet karşılayacak. Projenin yürürlüğe girmesi ve Resmi Gazete’de yayımlanması ile birlikte Elektrik Tüketim Desteği Projesi her geçen gün ihtiyaç sahiplerine destek oluyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından da belirtilen açıklamalarda, özel hasta cihazlarının bağlandığı ve elektrik tüketiminin zorunlu olduğu durumlarda yardımın 200 Türk lirası olacağı belirtildi.

PTT’den Devlet Elektrik Parası Yardımı Nasıl Alınır?

PTT’den Devlet Elektrik Parası Yardımı Nasıl Alınır?

Hastalara Elektrik Tüketim Desteği

Hastalar için hayati önem taşıyan cihazlarda kullanılan elektrik, ihtiyaç sahipleri için oldukça külfetli olabiliyor. Sağlık koşulları iyi olmayan hastalar, yüksek elektrik faturaları nedeni ile mali sorunlar yaşıyor. Bu durumun önüne geçmek için devlet tarafından hasta ihtiyaç sahipleri için 200 Türk lirasına kadar fatura ödemesi yapılması konusunda adımlar atılmıştır. Peki, hastalar için devlet elektrik parası için hangi şartların oluşması gerekir?

Hastalar için elektrik tüketim desteği alma koşulları;

 • Hastanın makineye ihtiyaç duyacağı kronik ya da ağır hastalığa sahip olması
 • 3294 sayılı kanunda yer alan muhtaç kapsamında olması
 • 2828 sayılı kanunda yer alan evde bakım için herhangi bir yardım almıyor olması
 • Rapor ve istenen evraklar ile başvuru yapılması

Bu belgelerle başvuru yapılması halinde incelenen evrakların doğruluğu yetkili birimlerce tespit ediliyor. Gerekli koşullara uyan hastalara yardımlar yapılıyor.

Elektrik Parası Almak İçin Şartlar

Devlet tarafından verilen elektrik yardım parasının onaylanması adına inceleme 3 ayrı kategoride yapılıyor. Bu kategorilere göre yardım sağlanıyor ve cihaza bağlı olan hastalar için destek veriliyor.

Bu şartlar;

 • 200 Türk lirası üst limitine kadar elektrik tüketim desteği
 • Kesintisiz elektrik için güç kaynağı desteği
 • Birikmiş olan mevcut faturalar için destek

Özellikle cihaza bağlı olarak kullanılan elektrik faturasından yararlanmak için, cihaza bağlanan hastanın rapor tarihinden sonra biriken fatura borçlarının silinecek olması bu konuda ihtiyaç sahibi hastaların tedavisine katkı sağlıyor. Bu destek sadece ağır hastalığı olan ve kronik hastalığa sahip hastalar için geçerlidir. Bunun dışında olan maddi desteğe ihtiyaç duyan kişilerin Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan destek alması gerekmektedir.

Sosyal Yardımlaşma Vakfı Elektrik, Su ve Doğalgaz Desteği

Hasta olan cihaza bağlı ihtiyaç sahipleri dışında; doğalgaz, elektrik ve su gibi birikmiş faturaları olan, ödemekte güçlük çeken, maddi desteğe ihtiyaç duyan kişiler Sosyal Yardımlaşma desteğinden yararlanabiliyor. Bunun için Vakıf Şube Müdürlüğü’ne başvuru yapılması gerekmektedir.

Hastalar İçin Elektrik ve Cihaz Desteği Alım Süreci

Solunum cihazına devlet ya da üniversite hastanesinden ulaşmak isteyen hastalar için öncelikle SGK’ya başvuru yapılması gerekiyor. SGK’da bulunan bir solunum cihazı olması halinde, ihtiyaç duyan hastaya cihaz teslim ediliyor. Zimmetlenen bu cihaz tedavi devam ettiği sürece hastada kalıyor. Vefat durumlarında ise cihazın SGK’ya teslim edilmesi gerekiyor. Hastaların bir kısmı sağlığına kavuşuyor.

Bu durumda cihaz aynı şekilde kuruma geri iade ediliyor. SGK bünyesinde bulunmayan bir cihaz ise kurum tarafından ödeme yapılıyor. Hastanın cihazı satın almasından önce kuruma danışması ve cihazın olup olmadığı hususunda netleşilmesi gerekir. Aksi halde ödeme yapılmıyor. Hastanın vefatı durumunda ise devlet cihaz için ödediği bedeli ve satın alınan cihazı hasta yakınlarından geri istiyor.

Hastalar, kurumun iade olarak aldığı cihazları başka ihtiyaç duyan hastaya vermek adına bazı şartlar istiyor. Hastaların bu konuda kuruma başvuru yapmış olmaları ve sağlık kurul raporuna sahip olmaları gerekiyor. Onay alınarak kuruma iade cihaz temin olarak başvuru yapılmış olması gerekiyor. Cihaz kullanımı için gerekli reçete, sağlık raporu ise 15 gün içerisinde kuruma ait taşra teşkilatına başvuru yapılması suretiyle başlatılması gereklidir.

Hastalara Elektrik Desteği İçin Kullanılacak Cihaz Şartları

Ağır ve kronik olarak nitelendirilen hastaların ihtiyaç duydukları cihaza ulaşabilmeleri için belirli evrakları almaları gereklidir. Cihazın alınması ve hastanın kullanmaya başlaması sonrasında elektrik desteği alınabiliyor. Bu nedenle öncelikle reçete ve rapor ile ilgili kurumlardan cihaz almak öncelikli işlemlerdir. SGK’da bulunmayan cihazların alınması için bazı evraklar istenir.

Cihaz alırken istenen evraklar;

 • Hastaya verilen raporda ya da reçetede SGK tarafından cihazın kurumda olmadığına dair rapor vermesi
 • Solunum cihazının alınacağı firmanın yetkili olması
 • Cihazın alınacağı firmanın Ulusal Bilgi Banka kaydının olması
 • Cihaz kaydının UBB olması
 • Garanti belgesinin olması

Cihazın alınacağı yetkili firmalar tarafından hazırlanan belgeler SGK’ya verilmelidir. Teslim edilen evraklar ile cihaz ödemesi Ziraat Bankası hasta T.C. numarası adına yatırılır. Bu süreç 20–45 gün arasında gerçekleşmektedir. Kimlik ile bankadan alınabilen cihaz ödemesi ile hasta cihazın kullanımına başlar. Başladığı tarih itibari ile devletin elektrik tüketim desteğinden yararlanılabilir.

2020 Yılı Elektrik Fiyatları

Elektrik desteği birim fiyatları baz alındığında önem kazanıyor. Özellikle ihtiyaç sahipleri için önemli olan ve hastaların tedavisinin devamı için önemli olan elektrik desteği 2020 yılı güncel fiyatları belirlenmiştir. Mesken faturalarında 0,5972*150 olarak hesaplandığında 89,58 TL elektrik faturası ortaya çıkmaktadır.

Hanede bulunan kişi sayısına göre yapılan hesaplamalarda ortalama bir destek sağlanıyor. 6446 sayılı 17. maddesinde ihtiyaç sahiplerine elektrik tüketim desteği hakkında yürürlüğe konulan, Elektrik Piyasası Kanunu’nun bu anlamda destek göstermesi önemli bir adımdır.

PTT’den Devlet Elektrik Parası Yardımı Nasıl Alınır?

PTT’den Devlet Elektrik Parası Yardımı Nasıl Alınır?

Elektrik Tüketim Desteği Verilmesi Hakkında Karar Kapsamı

Elektrik Tüketim Desteği için verilen kararda belirtilen maddeler oldukça ayrıntılı olup, elektrik ihtiyacının kimlere yapılacağı konusunda detaylı bilgiye sahiptir. Karar 14.03.2013 tarihinde, 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu 17. maddesi 7. fıkra ile belirtilmiştir. 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında sunulan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi 73. madde, 1. fıkra, d bendine istinaden yazılmıştır.

Kararın genel anlatımı;

 • Sosyal Yardımlaşma tarafından hak sahiplerinin asgari ihtiyaçlarına destek olmak
 • Hak sahipliğine ilişkin kriterler ortadan kalkana kadar desteğin devam etmesi
 • Elektrik desteğinin öncelikli olarak Sosyal Yardımlaşma Teşvik Fonu kullanılarak yapılması
 • Fon kaynaklarının desteğe yetmemesi halinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan karşılanması

Karara göre ihtiyaç sahiplerinin hak sahipliği devam edene kadar bu destek devam edecektir.

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu Yapmak

En yakın PTT şubesine giderek başvuru yapılabileceği yürürlüğe giren kararda mevcuttur. Peki, PTT’den devlet elektrik parası yardımı nasıl alınır ve şartlar nedir? Kıstaslar arasında olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kaydı olan kişiler olması vardır. Bunun dışında kimlik belgesini yanına alan vatandaşlar, elektrik faturası ile birlikte gitmesi halinde kolaylıkla, PTT ‘den başvuru yapabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

PTT Tebligat Nasıl Sorgulanır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.PTT Tebligat Nedir?Noterler Üzerinden Tebligat Sorgulaması Nasıl Yapılır?PTT Tebligat Sorgulama...