fbpx
ALTIN 375,87
DOLAR 6,8187
EURO 7,5601
BİST 105.360
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

Sanayi Krizden Etkilenir Mi?

Sanayi Krizden Etkilenir Mi?

Sanayi krizden etkilenir mi?  Sanayi hem ulusal hem de uluslararası üretimin yapıldığı oldukça geniş bir alanı kapsamakta olan bir üretim dalı. Üretimi etkileyen birçok faktör var bunlardan bazıları hammadde fiyatı, hammaddenin temin edildiği ve üretilen ürünün satıldığı yere bağlı olarak ( yurt içi – yurt dışı) ülke parasının yabancı paralar karşısındaki değeri, yurt içi ve yurt dışı talep durumu olarak sıralanabilir. Bu etkenlerin birçoğu krizden etkilenmektedir. Fakat yurt içi ve yurt dışında yaşanan krizlerin sanayi sektörüne olan etkileri farklı olabilmektedir.

Ürünün Satıldığı Yere ve Hammadde Kaynağına Göre Krizden Etkilenme

Eğer ülke sanayisi iç talebe bağlıysa ve hammaddeyi mümkün olduğunca ülke içinde üretiyorsa, dış ülkelerden kaynaklanan krizlerden etkilenme durumu daha küçük ölçeklerde olacaktır. Ancak hammadde dışarıdan alınıyorsa, hammadde fiyatındaki artışa bağlı olarak sanayide bir maliyet yükü artışı söz konusu olabilir. Fakat kriz yurt içinde ise ve ürün yurt içinde satılmaya çalışıyorsa sanayi bu durumdan hammadde fiyatlarındaki değişiklik ve talep düşüşü ya da artışı oranında etkilenir. Ürün ihraç için üretiliyorsa yurt içi krizlerden etkilenme oranı işçi ücretleri, vergi yükü gibi etkenlerle sınırlı kalırken, yurt dışında oluşan kriz eğer ihracat yapılan ülkelerde oluşmuşsa sanayi bu durumdan büyük ölçüde etkilenir. Paritelerin artışı, piyasa fiyatlarının yükselişi, hammadde ve lojistik maliyetlerinin artması, dış talebin düşmesi bu negatif etkilerden sadece bir kaçı. Kısaca sanayi elbette krizden etkilenmektedir. Bu krizden etkilenmenin boyutu ise sanayinin niteliği ile alakalıdır.

Ülke Ekonomisine Bağlı Olarak Krizden Etkilenme

Ülke ekonomilerinin sanayi üzerindeki etkileri oldukça yüksektir. Derinliği yüksek olan yani temeli sağlam olan ekonomiler, krizleri daha düşük hasarlarla atlatmaktadır. Bazı ülkeler kriz durumlarında sanayilerini koruyacak çeşitli önlemler alabilmektedir. Ancak bunun yapılabilmesi için ülkenin güçlü bir finansal pozisyona sahip olması gerekmektedir. Ülke ekonomisinin etkisini önemli kılan bir diğer unsur ise ülkenin piyasadaki prestiji ve güvenilirliğidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Sezon Trendi Alarmı: Kısa Kollu Gömlekler
Sezon Trendi Alarmı: Kısa Kollu Gömlekler
Sezon trendi alarmı: kısa kollu gömlekler.   Bu sezon adım attığımız her mağazada, girdiğimiz her...