fbpx
ALTIN 376,59
DOLAR 6,8176
EURO 7,5596
BİST 105.360
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

A+
A-
SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO nedir? Nasıl yapılır? sizler için detaylı bir yazı hazırladık. İster kişisel blog olsun ister kurumsal bir internet sitesi, bilinirliğin ve erişilebilirliğin arttırılması için SEO çalışması yapmak şarttır. SEO emek, bilgi ve belirli bir süre gerektirmektedir. Bu nedenle hem çalışmayı yapan hem de yaptıran kişinin bilgili olması önemlidir. Konuyla ilgili gerekli bilgilerin temel düzeyde de olsa öğrenilmesi SEO yapan kişiyi yönlendirmek, sürecin işleyişini anlayarak müdahil olmak ve süreçte çözüm odaklı olarak çalışabilmek için hayati önem taşımaktadır. Konuyla ilgili bilgi eksikliğinin giderilmesi açısından seo nedir nasıl yapılır konusunda yazımız oldukça geniş bilgiler sunmaktadır. SEO’nun öneminden içeriğine, nelere dikkat edilmesi gerektiğinden nasıl yapılacağına kadar detaylı bilgi için yazının okunması tavsiye edilmektedir.

 

SEO Nedir?

SEO nedir sorusuna farklı şekillerde açıklama yapılsa da ilk olarak arama motoru optimizasyonu kelimelerinin İngilizce karşılığı olduğunu belirtmek gerekmektedir. Sitelerin ya da yayınlanan sosyal medya içeriklerinin arama motorlarında ilk sıralarda çıkması için yapılan çalışmaların bütünüdür açıklaması da yine SEO’nun güzel tanımlamalarından bir tanesidir. Sözü edilen çalışmalar sonucunda içeriklerin ve web sitelerinin trafiği arttırılmakta, bu sayede de öne çıkarak daha fazla ziyaretçi çekmektedir. Fazla ziyaretçisi bulunan sitelerin marka bilinirliği artmaktadır. Bilinenin aksine SEO nedir nasıl yapılır denildiğinde Google’da üst sırada yer almak akla gelmemelidir. Birçok arama motoru ve farklı yöntemler olduğundan SEO bunların bütününden oluşmalı, ancak bütün olarak başarılı olunabilmektedir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO’nun ne demek olduğunu açıkladıktan sonra konunun detayına inmek adına seo çalışması nasıl yapılıyor anlatmakta fayda bulunmaktadır. SEO çalışması 3 aşamadan oluşmaktadır. Öncelikle çalışma yapılacak web sitesinin SEO analizinin yapılması gerekmektedir. Analiz sırasında web sitesinin tüm durumunun ortaya koyulabilmesi için profesyonelce davranılmalıdır. Sitenin anahtar kelimelerinin belirlenmesi ve sektöre uygunluğundan tutun da backlinklerine, temanın SEO uyumuna kadar her şeye bakılmalıdır. Ardından analiz sonuçlarına göre bir SEO çalışması planı ortaya koyulmalıdır. Planlanan SEO çalışmaları SEO nedir nasıl yapılır konusunun da bir cevabı olarak 2 aşamada yapılmaktadır. Bunlardan ilki site içi ikincisiyse site dışı optimizasyondur. Her iki optimizasyon da profesyoneller tarafından yapılan bir dizi işlemi içermektedir.

1- Site İçi Optimizasyon

SEO çalışması yapılırken akla ilk olarak site içi optimizasyon gelmektedir. Özellikle yeni kurulan web sitelerinin öncelikle kendi içinde SEO’ya uygun olarak ayarlanması daha sonra site dışında çalışmaların sürdürülmesi gerekmektedir. Site içi optimizasyon adından da anlaşılacağı gibi sitenin kendi içinde arama motorlarına uygunluğunu belirlemek ve çalışmalarla bu uygunluğu arttırmak olarak tanımlanabilmektedir. İlk kurulum aşamasından başlamak gerekirse domain seçimi oldukça önem taşımaktadır. Domain seçiminde SEO nedir nasıl yapılır konusu açısından dikkat edilecek hususlar aşağıdaki şekildedir;

 • Seçilecek domain ilk olarak mümkün olduğunca kısa olmalıdır. Kolay akılda tutulduğu ve daha kolay arama yapılabildiği için kullanıcı dostu olarak kodlanan arama motorları tarafından kısa alan adları çok daha fazla sevilmektedir.
 • SEO çalışması eğer anahtar kelime bazlı yapılacaksa ki bu yöntem çok sık kullanılmaktadır, domainin de hedef anahtar kelimeyi içerecek şekilde olması daha iyi olmaktadır.
 • E-ticaret sitelerinde alan adının daha güvenilir olması için SSL gibi güvenlik sertifikası kesinlikle alınmalıdır.
 • Site içi optimizasyonda alan adı konusunda bir diğer önemli husus da domain yaşıdır. Arama motorları eski domainlere daha fazla değer vermektedir. Bu nedenle genç domaininiz varsa en az 6 ay içerik sadece düzenli içerik girilmeli herhangi bir optimizasyon çalışması yapılmamalıdır.

Dış Seo

Domain dışında SEO nedir nasıl yapılır konusunun ana faktörlerinden diğerleri sitenin temasının SEO uyumlu olması, robot.txt kurulması, site haritası eklenmesi, sayfa hızının uygun şekilde ayarlanması, gerekli eklentilerin kurularak arama motorlarına uyumlu hale getirilmesi şarttır.

Sitenin kurulum aşamasında yapılan optimizasyon çalışmaları tamamlandıktan ya da önceden kurulmuş bir siteyse kontrol edildikten sonra içerikle ilgili çalışmalara geçilmesi uygun olmaktadır. Web sitesinde kullanılacak iç bağlantılar 60-120 arasında ayarlandıktan sonra H tagları ve başlık belirlenmektedir. H tagları sırasıyla ve kurallara uygun olarak belirlenmekte ve web sitesinin her sayfasında kesinlikle kullanılmaktadır. Tagların büyüklük sırası kesinlikle bozulmadığı gibi iyi bir SEOcu hedef kelimelerden oluşan site başlığını profesyonelce belirlemektedir. Son olarak site içi optimizasyon çalışmaları açıklama ve görsel alt etiketlerinin belirlenmesinin ardından anahtar kelime yoğunluğunun belirlenmesiyle bitirilmektedir. Site içi optimizasyonda SEO uyumlu içerik üreterek girme aşaması ise sürekli olarak devam etmektedir. Yani SEO nedir nasıl yapılır denildiğinde bu işlemin sürekli devam ettiği anlaşılmalıdır.

 1. Site Dışı Optimizasyon

Site dışı optimizasyon sitenin arama motorları ve diğer sitelerle doğrudan ilişkisini belirlediği için seo nasıl yapılır resimli anlatım yapıldığında genelde bu konu ele alınmaktadır. Ancak bilinmelidir ki site dışında yapılan çalışmalar site içi optimizasyon olmadan işe yaramamaktadır. Kısacası her ikisi de birbirini tamamlamaktadır. Site dışı optimizasyonun ilk aşamasını text link ve backlink çalışmaları oluşturmaktadır. Text link çalışmalarında sitenizde yer alan yazılara sitenizin önemli bölümlerinin linkinin verilmesidir. Bir metinde en fazla 3 adet link çıkışıyla yapılan bu çalışma sayesinde hedef kelimeleriniz güçlendirilmekte ve ön plana çıkarılmaktadır. Backlink çalışması ise sitenizle alakalı sitelerde sitenizin linkinin yer alması işlemidir. Backlink SEO nedir nasıl yapılır konusunun en can alıcı kısmı olmakla birlikte kurallara uygun yapılmadığı zaman sitenizin kâbusu olmaktadır. Baclink çalışmaları genellikle tanıtım yazıları, blog, sözlük ve forum tanıtımlarıyla doğal şekilde yapılmalı, çok sayıda yapmak yerine nitelikli şekilde sadece anahtar kelimenizle alakalı sitelerden alınmalıdır.

Site dışı çalışmalarının önemli bir kısmını image link çalışmaları oluşturmaktadır. Doğru şekilde yapıldığında çok kısa sürede sonuç veren ve sitenizin arama motorlarında ilk sıralarda yer almasını sağlayan bu çalışma anahtar kelimeler ve site başlığıyla alakalı sitelerden alınan banner linklerle yapılmaktadır. Dış seo nedir nasıl yapılır sorusunun en önemli cevaplarından birisi de sosyal medya paylaşımlarıdır. İçeriklerin düzenli bir şekilde paylaşılması SEO’nun bir parçası olmasının dışında ziyaretçilerle olan etkileşimi arttırmakta, marka bilinirliğini sağlayarak geri dönüşleri arttırmaktadır. Öte yandan video sitelerinden tanıtım içeren videolar paylaşılmalı, soru-cevap sitelerinde web sitesiyle ilgili yorum ve sorulara mutlaka takip edilerek cevap verilmelidir.

SEO Çalışması Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yukarıda açıklamalardan da anlaşıldığı üzere SEO çalışması nedir nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça detaylı bir konudur. Bu nedenle SEO profesyoneller tarafından pek çok konuya ekstra özen gösterilerek yapılmalıdır. Arama motoru optimizasyonunda ziyaretçi odaklı olmaya dikkat etmek sorunun çoğunu çözmektedir. Çünkü SEO’da ziyaretçinin aradığını bulması, bilgilendirici olması ve kısacası sitede harcadığı süreye değmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle içeriğin kalitesi öncelikle iyi olmalıdır. İçerik kalitesinin dışında doğal olmayan yöntemler SEO açısından kullanılmamalıdır. Organik SEO nedir nasıl yapılır her zaman göz önünde bulundurulmalı ve çalışmalarda bu konuya da ekstra önem gösterilmelidir. SEO kesinlikle bu konuda bilgisi olan kişilerce yapılmalıdır. Aksi halde SEO yapılan sitede yükselme yerine düşüşler yaşanabilmektedir. Yapılan çalışmaların sürekli olması gerekmekte ve kısa sürede yükselme kesinlikle hedeflenmemelidir. En önemlisi de SEO sektörü oldukça değişken ve dinamiktir. Arama motoru algoritmaları her geçen gün değişmektedir. Bu nedenle değişimler kesinlikle takip edilmeli, yapılan uygulamalar da ona göre modifiye edilmelidir.

SEO Neden Gerekli? Ne İşe Yarar?

SEO nedir nasıl yapılır sorusunun haricinde SEO neden gereklidir, ne işe yarar dolayısıyla avantajları nelerdir sorularının cevapları da oldukça önemlidir. Bu soruların cevaplarını bilmek konunun özüne inmek açısında yol göstericidir.

 • SEO tanımında da açıkça belirtildiği üzere hedef kelimeyle arama motorlarında üst sıralarda yer almak için SEO gereklidir. Bu sayede sitenin ziyaretçisi arttırılıp bilinirliği ve marka tanınırlığı artmaktadır. Sitenin amacına ulaşması çok daha kolay olmaktadır.
 • Reklam stratejisi olarak kullanıldığında SEO hem marka ve site bilinirliğini arttırmakta hem de sitenin reklam performansını arttırarak gelir elde etmenizi sağlamaktadır.
 • Profesyonelce yapılmış SEO çalışmaları sayesinde ziyaretçileriniz ile siteniz arasındaki güven de paralel olarak artmaktadır.

Herkes Kendi SEO Çalışmasını Yapabilir Mi?

Bu konu aslında kişinin yapılacak çalışmaları bilip bilmemesiyle alakalıdır. SEO nedir nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olan herkes aslında kendi sitesinin optimizasyonunda az ya da çok görev almaktadır. Ancak detaylı çalışmalar profesyonel bakış açısı gerektirmektedir. Tüm süreçler hakkında bilgi sahibi olanlar ya da SEO nasıl öğrenilir merak edenler elbette ki gerekli adımları takip ederek konu hakkında başarıyı yakalayabilmektedir. Kendi sitesine SEO yapmak isteyenlerin ilk olarak konuyla ilgili olarak profesyonellerin yazılarını kitaplarını okuması önerilmektedir. Adım adım yapılacak işlemleri gösteren siteler ve bu sitelerin online iletişim bölümleri bulunmaktadır. İşlem sırasını takip edip anlaşılmayan kısımların online destekten sorulması SEO yapmak isteyenlere çok yardımcı olmaktadır. Ayrıca SEO konusunda yardımcı olacak tüm online araçlar da yine Google aramalarında hatta Google’ın kendi araçlarında mevcuttur. İnternet çağında ulaşılamayacak bilginin olmadığı düşünüldüğünde optimizasyonun herkes tarafından yapılabileceği ortaya çıksa da pazarlama stratejisi gerektiren kurumsal çalışmalarda riske atılmadan SEO uzmanlarına danışmak yerinde bir yaklaşım olmaktadır.

Gelecekte SEO Çalışmaları Nasıl Yapılacak?

Arama motoru optimizasyonu çalışmaları yaşanan teknolojik gelişmelere ve kullanıcıların beklentilerine göre sürekli gelişen ve değişen dinamik yöntemlerdir. Bu nedenle teknolojik gelişmelerin yakından takip edilmesi önemli olmaktadır. Gelecekte SEO’nun ne yönde değişeceği de yine mevcut gelişmelere göre tahmin edilmektedir. İnternet teknolojileri mobil odaklı olarak değiştiği için gelecekte SEO nedir nasıl yapılır sorusunun cevabının mobil odaklı olacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Mobile özel tasarımların hız, erişilirlik ve arama motoru optimizasyonu bakımından değişeceği muhtemel öngörüler arasında güçlü şekilde yer almaktadır. Mobilde arttırılmış kullanıcı deneyimi yanında mobile özel gelişmiş ölçümleme çözümleri gelişmektedir. Bu nedenle SEO’da responsive tasarımların daha hızlı ve gelişmişlerinin yıldızının parlayacağını söylemek hiç de zor görünmemektedir.

Sonuç

SEO konusunda başarılı olmak için ilk olarak SEO nedir nasıl yapılır çok iyi anlamak bu sayede konunun temelini kavramak önem taşımaktadır. Arama motorlarının çalışma prensiplerini ve optimizasyonun nasıl yapılacağının anlaşılmasının ardından bu konunun dinamik bir konu olduğu asla unutulmamalıdır. Arama motoru algoritmalarında teknolojik gelişmelere paralel olarak yaşanan gelişmeler yakından takip edilmeli ve sisteme uygulaması kesinlikle yapılmalıdır. Başarılı bir SEO çalışması web sitelerinin güvenilirlik, erişebilirlik ve en önemlisi de pazarlama faaliyetlerini olumlu etkilemektedir. Bu bağlamda özellikle kurumsal sitelerin SEO faaliyetlerini doğru yapmaları büyük önem taşımaktadır. Sonuç olarak SEO gelecekte de var olacak önemini katlayarak koruyacak bir çalışma alanıdır ve ileride mobil teknolojilerin gelişimiyle mobil SEO kavramının önemi artacaktır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Murat Arıkan dedi ki:

  Maklelerimizden Haberdar Olmak İçin Abone Olmayı Unutmayınız.

 2. Seokaos Serdar dedi ki:

  Muray bey SEO üzerine harika bir yazı olmuş, tebrik ederiz. Sizinle iletişimi kurabileceğimiz bir e-posta adresi var mı?

  1. Murat Arikan dedi ki:

   sağollun teşekkürler [email protected] üzerimden irtibat kurabilirsiniz.

 3. hüseyin dedi ki:

  SEO Hakkında süper bir yazı olmuş

 4. Aykut dedi ki:

  Teşekkürler faydalı içerik

Göz Atın

Teknolojiyle Gelen Kolaylıklar
Teknolojiyle Gelen Kolaylıklar
Teknolojiyle gelen kolaylıklar; zamanın ilerleyişiyle beraber teknolojide hızlı bir oranda gelişmiştir. Gelişen teknolojinin ardından insanoğlunun...