Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
SGK İşyeri Sicil No Nasıl Sorgulanır?
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

SGK İşyeri Sicil No Nasıl Sorgulanır?

SGK
A+
A-
SGK İşyeri Sicil No Nasıl Sorgulanır?

Sgk hizmet dökümü bazı durumlarda gerekli olmaktadır. Özellikle talep edildiği ve gerekli olduğu noktada sgk iş yeri sicil numarası sorgulama işlemi yapmanız gerekebiliyor. Kamu kurum ve kuruluşları artık birbiriyle entegre çalışıyor ve bu hususta bazı yöntemler ile sizlerin sorgulama erişiminize açılıyor.

SGK sicil numarası; SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı gibi numaralardan oluşuyor. Hangi SGK kolunda hizmet veriyorsanız öncelikle bunun belirlenmesi gereklidir. İşyerinin Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinde kayıtlı olduğu bir numaradır. 26 haneli rakamdan oluşup, SGK kaydının içeriğine ulaşmanızı sağlar.

SGK Sicil Numarasında Değişiklikler

İşyeri sahipleri tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapacakları bildirilerde, kurum tarafından tarafına verilen sosyal güvenlik kurumu sicil numarası birçok alanda işveren ve çalışan tarafından kullanılır. Sicil numaralarında sigorta kurumunda yaşanan bazı güncellemeler sonucu, sicil numarasında değişiklik olmuştur.

Güncel numaraların öğrenilmesi ise oldukça kolay birkaç işlem ile yapılmaktadır. Bu konuda Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmenize gerek yok. Teknolojik gelişmelerin kurumlara yansıması sonucu, birçok zorlu işlem artık internet üzerinden halledilebiliyor.

SGK İşyeri Sicil Numarası

Sigortaya kayıtlı olan işyerlerine açılışları itibari ile SGK tarafından bir sicil numarası verilir ve kaydedilir. İşyeri kurulması sonucu herhangi bir bildirime ihtiyaç duyulmaksızın, işyeri sicil numarası kaydedilir. İşyeri sahipleri iş yeri sicil numarası sorgulama işlemi yaparak kolaylıkla gerekli bilgiye ulaşım sağlar.

İşyerinin kimliği olarak verilen bu numara 26 haneden oluşur. İşyeri numarasının bir diğer özelliği ise adres sorgulamasının bu numara ile yapılabilmesidir. İşyeri adres sorgulaması için; sicil numarasının tamamı, bağlı olunan ildeki ticaret odası kaydının olması önemlidir. SGK işyeri sicil numarasının bazı özellikleri vardır.

İşyeri sicil numarası rakamları içerisinde;

 • Mahiyet kodunun bulunması
 • İş kolu kodunun bulunması
 • Ünite numarasının bulunması
 • Sıra numarasının bulunması
 • İl kodunun bulunması
 • İlçe kodunun bulunması
 • Kontrol numarasının bulunması
 • İş ilişkisi bulunan işveren numarasının bulunması
 • Alt işveren numarasının bulunması

Bu bilgilerin detaylı olarak kontrol edilmesi önemlidir. Bilgiler içerisinde işyeri kimliğinize dair tüm rakamsal içerikler yer almaktadır. Gerekli işlemlerinizi yapmanız halinde, bulunduğunuz il ve ilçe önem arz etmektedir. Bir işyerinin resmi ve kayıtlı olması, sgk işyeri sicil no alma kayıt dışı işyerlerinden ayrılmasını sağlar. Çalışan için de oldukça güvenilir bir durumdur.

SGK İşyeri Sicil Numarası

SGK İşyeri Sicil Numarası

SGK Sicil Numarası İçerisindeki Mahiyet Kodu Nedir?

İşyerinin açılışı itibari ile göstereceği faaliyetin özel sektör ya da kamu sektörü olup olmadığını gösteren rakamdır.

Bu rakamlar;

 • Kamu sektöründe bulunan işyerinin mahiyet kodu rakamsal olarak 1
 • Özel sektörde yer alan işyerlerinin mahiyet kodu ise 2 ile ifade edilir.
 • Geçici iş yapan bir işyeri ise mahiyet kodunda 3 rakamıyla ifade edilir.
 • Özel sektörde yapılan geçici mevsimlik işlerde ise mahiyet kodu 4 numarasıyla ifade edilir.

SGK işyeri sicil no almak için gerekli evraklar tamamlandıktan sonra verilen 26 hanenin içerisinde mahiyet kodu yer alıyor.

SGK Sicil Numarasında Yer Alan İş Kolu Nedir?

İş kolu; sgk işyeri sicil no kaç haneli kısmını kapsıyor derseniz, 4 adet rakam bu kodu ifade ediyor cevabı en uygunu olacaktır. İşyerleri farklı işleri icra etmek adına açılır. Birbirinden farklı sektörlerin bulunduğu iş hayatında hangi işi yapacağınız tamamen sicil numarasının iş kolunda belirtilir.

SGK Sicil Numarasında Yer Alan Ünite, İl Kodu ve Sıra Numarası Nedir?

İşyerinin bağlı olduğu alana ünite kodu denmektedir. Bu ünite, il genelinde, sıra ile devam eder. Bu sıralamada bulunan işyeri, bulunduğu ve açılış itibari ile kayıt açılan bir kısımdır. İl kodu ise işveren sigorta işlemlerini yapmak istediğinde karşısına çıkan işlemler arasındadır. İşyerinin faaliyet gösterdiği ile göre verilen bu kod, ünite ve sıra numara bilgisi oldukça önemlidir.

E-Bildirge

İşverenler tarafından çalıştırılan personel ve işçilerin sigorta primlerini düzenli yatırmaları önemlidir. İşveren adına yasal sorumluluk olup, çalışanların haklarını kapsayan SGK Yönetmeliği gereği, sigorta çalışan için bir haktır. İnternet üzerinden yapılan birçok çalışmaya eklenen hizmetlere SGK’da dahil olmuştur.

Oluşturduğu e-bildirge uygulaması ile işverenler, personellerine ait ödemekle mükellef olduğu sigorta belgelerini internet yoluyla vermeleri, tahakkuk eden prim ödemelerini ise otomatik ödeme ile ödedikleri bir portaldır. İşverenler internet bankacılığını kullanarak ödemelerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyorlar.

SGK İşyeri Sicil Numarası Nasıl Sorgulanır?

GK İşyeri Sicil No Nasıl Sorgulanır?

GK İşyeri Sicil No Nasıl Sorgulanır?

İşyerinin kayıtlı olduğu il dikkate alınarak, Sosyal Güvenlik Kurumu bağlı olduğu İl Müdürlükleri’nden sorgulama yapmanız mümkün. Yetkililer tarafından sizlere verilecek bilgiler ışığında sicil numaranızı öğrenebilirsiniz. 26 haneli SSK sicil numarası öğrenmek adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmenize gerek yok.

Sorgulama işlemleri;

 • E-devlet üzerinden
 • SGK internet sayfası üzerinden
 • SGK kurumuna bizzat giderek

Bu şekilde işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. İşverenlerin ve çalışanların zamandan tasarruf etmesini sağlamak adına, e-devlet üzerinden yapılacak sorgulamada sicil numarasına ulaşmanız mümkün.

E-Devlet Üzerinden Hangi SGK İşlemleri Yapılır?

E-devlet günümüzde birçok kamu kurum ve kuruluşla entegre çalışmaktadır. En güncel bilgilere ulaşabileceğiniz e-devler üzerinden güvenli yönlendirme ile SGK sayfasına ulaşabiliyorsunuz. Bunun için E-devlet şifresine sahip olmanız yeterli.

E-devlet ile SGK işlemleri;

 • SGK sicil numarası sorgulama
 • SGK iş göremezlik bilgileri sorgulama
 • İşe başlama ve çıkış tarihi öğrenme
 • Tüm SGK hizmet dökümü alma
 • İş yeri vergi levhası sorgulama
 • İş yeri sigorta primlerini sorgulama SGK prim ödeme

Bu işlemleri e-devlet üzerinden yaparak kısa sürede işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. E-devlet portalı üzerinden SGK resmi internet sayfasına güvenli olarak yönlendirilirsiniz. SGK sicil numarası olarak gerekli bilgilerin yer aldığı sayfada, 26 haneli bir numarayı görmeniz halinde sicil numarası olduğunu anlayabilirsiniz.

SGK İşyeri Sicil Numarası Kapatma Dilekçesi

Sgk Sicil numarasını işyeri açılışı ile birlikte almanız mümkün ve bunun için herhangi bir bildiri yapmasanız da otomatik olarak kaydedilirsiniz. Çalışan personelleriniz için ise bildiri yapma zorunluluğunuz vardır.

Bu bildiriyi ise internet üzerinden de yapabiliyorsunuz. Bazen işlerin yolunda gitmediği durumlarda, işyerinizin faaliyetini sonlandırmanız gerekebilir. Bu durumda ise internet üzerinden sgk işyeri sicil no kapatma dilekçesi veremiyorsunuz.

Bunun için yapmanız gereken Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne giderek dilekçenizi vermenizdir. Dilekçenizi verdikten sonra kapanış işlemlerinizi yetkililer gerçekleştirmektedir. Bazen işyeri kapanışlarınızdan bir müddet sonra, teyit amaçlı kurumdan sorgulamanız önemlidir.

Kurumlar içerisinde kapanış işlemleri aynı anda yapılıyor. Bazen aksi durumlar göz önünde bulundurulmalı ve gerekli kontrolleri vergi dairesi, ticaret odası ya da SGK kurumundan teyit etmelisiniz. SGK sicil sorgulama işlemleri birçok kurum, kuruluş, özel sektör, işveren ve çalışan için önemlidir.

Çalışan kişilerin de artık işe başlayacakları yerin kayıtlı olup olmadığına bakması, bu anlamda daha bilinçli bir toplum haline gelindiğini gösteriyor. Bireylerin ve tüzel kişiliklerin sorgulama anlamında artık teknolojik hizmetlerden yararlanıyor olması ise yaşamı kolaylaştıran işlemler arasındadır.

Sadece sicil sorgulaması için tüm gününü ayırmak, iş verimliliğini azaltan durumlar arasındadır. Bu gibi durumlar bir işyeri için dolayısıyla ekonomik kalkınma adına devlet nezdinde tercih edilmeyen bir durumdur. İş verimliliğini artırmak adına bu tip sorgulama işlemleri artık oldukça kolay.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Gelir Testi Başvuru ve Sorgulama İşlemleri
Gelir Testi Başvuru ve Sorgulama İşlemleri
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Gelir Testi Nedir?Gelir Testine Tabii Bireyler Kimlerdir?Gelir Testi Yaptırmak Zorunlu...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652