Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Mevzi Sağanak

Sigortası Olmayanlara Genel Sağlık Sigortası

Gss
A+
A-
Sigortası Olmayanlara Genel Sağlık Sigortası

Sigorta; özellikle sağlık alanında olmazsa olmaz olarak nitelendirilen, insanların sorunla karşı karşıya kaldıkları durumda güvence yaşamalarını sağlayan ve uzun vadede daha uygun fiyat karşılığında sağlık desteği almalarına yardımcı olan dayanaklardır. Sigorta güvencesinin yapılması için, insanların belirli oranlarda maddi durumlarının olması gerekir. Peki, Sigortası Olmayanlara Genel Sağlık Sigortası nedir?

Ancak her birey maddi olanak açısından aynı imkanlara sahip değildir ve bazı insanların sigorta yaptırmak için maddi durumunun olmadığı görülebilir. Bu durum ortaya çıktığı için sigortası olmayan bireyler için, devlet tarafından genel sağlık sigortası yapılır. Genel sağlık sigortasından fayda sağlamak amacıyla; bazı ön koşulların sağlanması ve devlet dairelerine durumu bildirmek amacıyla gereken belgelerin temin edilmesi gerekir.

Sigortası Olmayanlara Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Genel sağlık sigortası; sigorta yaptıracak imkanı olmayan bireyler ve bu bireylerin bakmakla yükümlü oldukları aileleri için, sağlık sorunlarını kapsayacak şekilde yaptırılan sigorta türüdür. Bu sigortaya sahip olan kişiler, sigorta parası ödemek zorunda olmadan veya çalışma yerlerinden yatırılan sigorta primlerine ihtiyaç duymadan sağlık olanaklarından faydalanır. Ortaya çıkacak kazalarda, yapılması gereken sağlık kontrolleri söz konusu olduğu zamanlarda, hastane tedavisine ihtiyaç duyulduğunda kullanılır.

Ayrıca, genel sağlık sigortası kullanarak devlet tarafından verilen güvenceden fayda sağlayan insanlar; yine devlet tarafından sağlanacak olan diğer olanaklardan ve yardımlardan da fayda sağlayabilir. İmkanı olmayarak sigorta yaptıramayan ve genel sağlık sigortasından yararlanmak isteyen insanlar; bunun için gereken belge teminini ve işlem uygulamasını öğrenerek uygulamalıdır.

GSS

GSS

Sigortası Olmayanlara Genel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Sigortanın belirli alanları kapsayacak şekilde olması, genel sağlık sigortasının dahil olduğu alanların da belirli sınırı olduğunu belirtir.

Bununla beraber, genel sağlık sigortası kapsamında alınacak hizmetler:

 1. Acil hastalıklar veya kazalar sonucunda, hastanenin acil bölümlerinden sigortalı olarak tedavi olunması sağlanır.
 2. Kronik olarak devam eden hastalık hallerinde, hastane polikliniklerinden tedavi olunması gerektiği zamanlarda faydalanılır.
 3. Genel sağlık sigortasından fayda sağlayan kişi, bakmakla yükümlü olduğu insanların olduğu bir birey olabilir. Bu durumda genel sağlık sigortası, ailenin diğer üyeleri için de kendiliğinden geçerli olarak kullanılır. Doğal olarak da, genel sağlık sigortasından fayda sağlayan bireyin; ailesinde ortaya çıkan kazalar, hastalık halleri gibi durumlarda genel sağlık sigortası kullanılır.
 4. Alınacak olan ilaçlar, sigorta koşulları geçerli olduğu zamanlarda daha uygun olur. Çünkü sağlık sigortası; hastalık durumlarında kullanılan ilaçların, iğnelerin belirli oranlarını güvence kapsamında kendisi karşılar. Bu da uygun fiyata tedavi olanaklarını sağlar.

Bu durumlar, sigortası olmayan insanların genel sağlık sigortası kullanarak elde etmiş olduğu avantajlar ve neleri kullanabileceklerini belirten alanlardır.

Sigortası Olmayanlara Genel Sağlık Sigortası Her Zaman Yapılır Mı?

Sigortası olmayan her insan için, genel sağlık sigortası kendiliğinden yapılır demek oldukça yanlış olacaktır. Çünkü sigortası olmayan kişinin; hangi sebepten dolayı sigortasının olmadığını (Örnek olarak; çalışmayanlara genel sağlık sigortası durumundan dolayı), maddi durumdan bağlı nedenlerle sigorta sahibi değilse bunu bildirmesi ve istenen belgeleri temin etmesi gerekir.

İstenen her aşama tamamlandıktan sonra, devlet daireleri tarafından da kontrol aşaması başarılı bir şekilde geçilirse; genel sağlık sigortasından faydalanılır. Belgelerde yanlışlık yapılması (evrakta sahtecilik) veya eksik belge teslim edilmesi halinde ise genel sağlık sigortasından fayda sağlanmayacak olduğu bilinmesi gerekir.

Sigortası Olmayanlara Genel Sağlık Sigortası İçin Neler Gerekir?

Sigortası olmayan kişilerin genel sağlık sigortasından fayda sağlaması için gereken belgeler vardır. Bu belgelerin bilinmesi, temin edilmesini kolay hale getireceği için önemlidir.

Sigortasız insanlar için genel sağlık sigortası yaptırmak için gereken belgeler şu şekildedir:

 1. Maddi imkanların sağlık sigortası yaptırmak için yeterli olmadığını belirten belge
 2. Aile üyelerinin kimlik bilgileri
 3. Kişinin kimliğinin aslı ve bu aslın fotokopi halinde belgesi
 4. E devlet üzerinden alınacak olan, ıslak imzalı gelir belgesi
 5. E devlet üzerinden alınacak olan elektronik veya ıslak imzalı halde çalışma durum belgesi

Gibi, çalışma durumu ve maddi olanak durumunu belirten belgelere ihtiyaç vardır. Daha sonra, ilgili devlet kurumlarına başvuru yapılarak sigortası olmayanlara genel sağlık sigortası imkanından faydalanmak mümkün bir durumdur.

Sigortası Olmayanlara Genel Sağlık Sigortası İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sigortası olmayan kişiler, genel sağlık sigortasından fayda sağlamak amacıyla işlemlerini gereken özenle yapmalıdırlar. İlk olarak, ilgili devlet kurumları tarafından belirtilen belgelerin ve evrakların; eksik olmadan, yanlış bilgi vermeden ve elektronik imza taşıyarak alındığına emin olunması gerekir.

Bu konulara dikkat edildiğine emin olunduktan sonra:

 1. Devlet kurumlarına gidilir ve görüşme yapılana kadar sıra beklenir.
 2. Görüşme sırası kişiye geldiği zaman, sigortası olmayanlara GSS için (genel sağlık sigortası) başvuru yapıldığı beyan edilir.
 3. Gereken evrakların öğrenildiği ve bu evrakların eksiksiz bir biçimde temin edildiği dile getirilir.
 4. Belgeler, orada bulunan görevli kişiye teslim edilir ve teslim edildiğine dair olan dekont niteliğindeki belgenin alınması sağlanır.
 5. Belgelerin değerlendirilmesi ve sonuç verilmesi için belirli bir süre beklenmesi gerektiği bilinmelidir. Bu konuda, kurum görevlisi tarafından bilgilendirmeler alınır.

Alınan bilgiler sonucunda, genel sağlık sigortasının yaklaşık olarak ne zaman başlayacağı, hani sorunları kapsayacak şekilde olduğu ve ne zamana kadar geçerli olduğu konuları hakkında bilgi edinmiş olunur.

Sigorta

Sigorta

Sigortası Olmayanla Genel Sağlık Sigortası Ne Kadar Sürede Yapılır?

Sigortası olmayan insanların genel sağlık sigortası yaptırması ve bu sigortadan fayda sağlaması için belirli bir zaman geçmesi gerektiğini bilmesi gerekir. Belgelerin ilgili kurumlara, kurumlar tarafından istenen belgeler teslim edildikten sonra; belgelerin kurumlar tarafından kontrol aşamasını tamamlanması ve kişinin kendisi ile ailesi için sigortanın tanımlanması gerekir.

Tanımlama aşaması sona erdikten sonra, sigortası olmayan insanlar artık genel sağlık sigortası kapsamında bulunan durumlardan avantaj sağlayabilir. Bu süreç, belge kontrol aşamasında bekleyen insan sayısına ve kurum tarafından yapılan çalışmalar sonucunda değişir. Genel anlamda; on iş günü ile otuz iş günü içerisinde genel sağlık sigortasından fayda sağlanacak olduğu bilinmelidir.

Sigortası Olmayanlara Genel Sağlık Sigortası Ne Kadar Süre Geçerli Olacak Şekilde Verilir?

Sigortası olmayan ve devlet tarafından yapılan genel sağlık sigortasından fayda sağlayan insanlar; maddi durumlarında yaşanan iyileşmeler sonucunda özel sigorta kapsamına girebilirler. Bu nedenler, genel sağlık sigortasının değişken zaman aralıklarında kişiler için geçerli halde olduğu bilinmelidir.

Bununla beraber, genel sağlık sigortasının geçerli olduğu süre dilimleri şöyledir:

 1. Maddi olanakları iyi olmayarak genel sağlık sigortası yaptıran kişi, maddi durumunun iyi olması ve bu yansımanın kuruma bildirilmesi halindeki zaman aralığında genel sağlık sigortasından fayda sağlar.
 2. Kişinin çalışmıyor halde olması, genel sağlık sigortası için gereken bir durumdur. Ancak kişinin çalışma yapmaya başlaması halinde; çalışma yeri tarafından sigorta yapılması ve sigorta ödeneklerinin düzenli olarak yatırılması sağlanır. Bu durumda, işsiz kalınan süre aralığından, çalışma yapılan aralığa kadar ki süreçte genel sağlık sigortasından faydalanılır.
 3. Genel sağlık sigortası, kişinin yaşam sınırlarını kapsar ve ölümden sonra başka insanlara devredilmesi söz konusu olamaz. Bu nedenle, yaşam süresi içerisinde genel sağlık sigortasından faydalanılabilir.

Bu aralıklar, genel sağlık sigortasının ne kadar süre içerisinde geçerli olduğunun öğrenilmesi adına gereklidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Memurlar Engelli Raporuyla Nasıl Emekli Olabilir?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Engelli Memurlar Erken Emekli Olabilir Mi?Engelli Emeklilik İçin Gerekli Şartlar...