Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

2020 SSK Çeyiz Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır?

SSK
A+
A-
2020 SSK Çeyiz Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır?

SSK tarafından verilen Çeyiz Parası yalnızca yetim aylığı alan kız çocuklarını kapsamaktadır. Bu ödemenin belirlenen tutarı ise kız çocuklarına verilen yetim aylığı tutarına göre değişiklik gösterebilir. Sadece kız çocuklarına verilecek olan çeyiz parasının limiti 2 yıllık yetim aylığının toplamı şeklinde hesaplanmaktadır.

Çeyiz Parası Başvurusu yapan kişiler ödemelerini evlilik öncesinde de alabilir. Ödenek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartları sağlayan kızların Sosyal Güvenlik Kurumu vasıtasıyla başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru sonrasında ilgili kurum tarafından ödemenin tutarı belirlenecektir.

Çeyiz Parası Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Çeyiz Parası Ödemeleri SSK tarafından yetim aylığı alan kız çocuklarına bir kereye mahsus olarak verilecek olan toplu ödeneğin adıdır. SSK’lı olarak çalışanların vefatı sonucunda yetim kalan kız ve erkek ve erkek çocukları için ölüm aylığı belirlenmektedir. Ölüm aylığı doğrultusunda yetim maaşı alma hakkına sahip olmuş kız çocukları, evlendikleri zaman çeyiz parası alma hakkına sahip olacaktır.

Çeyiz Parasından Faydalanma sonrasında geri ödeme talep edilmesi söz konusu değildir. Ve ödeneği almaya hak kazanan kişilere toplu ödeme yapılmaktadır. Aynı zamanda alınacak çeyiz parasının tutarı ödenek yapılacak kız çocuğunun 2 yıllık yetim maaşının toplamı olduğu için diğer kardeşlerin maaşları hemen artmayacaktır. Bunun için 2 yıl beklemeleri gerekecektir. En yüksek çeyiz parasını alacak kardeş ise en son evlenen kız çocukları olacaktır. Erkek çocukları yerim aylığı alıyor olsa bile bu ödenekten faydalanamaz. Aynı zamanda yetim aylığı almayan kız çocukları da başvuruda bulunamaz.

Çeyiz Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

Çeyiz parasından faydalanabilmek için SSK tarafından belirlenmiş olan şartlar şu şekildedir;

 • Anne veya babası vefat etmiş kişilerin yetim aylığı alıyor olması gerekiyor.
 • Ssk Çeyiz Parası Başvurusu yapabilmek için belirlenen tüm evrakların hazır olmuş olması gerekir.
 • Başvuru resmi nikahın kıyılması sonrasında gerçekleştirilmelidir.
 • Resmi nikahı bulunmayan kişilere ödeme yapılamaz.
 • Yetim aylığı alabilmek için tüm şartları yerine getirmek gerekir.
 • Yetim aylığı alma hakkı devam ediyor olmak.
 • SGK kapsamında çalışan kızlar yetim aylığı alamaz. Bu sebeple çeyiz parası için başvuruda bulunamaz.
 • Çeyiz parası ödeneği bir defaya mahsus olmak üzere verilmektedir. Başvuru yapılırken kişilerin kaçıncı evliliği olduğuna dikkat edilmez. Ancak bir kere alındıktan sonra ikinci evlilik için başvuru geri çevrilir.
 • Yetim aylığından faydalanan erkek çocuklarına çeyiz parası verilmez.

SSK sigortasından başka bağkur yada emekli sandığı üzerinden yetim aylığı alan çocukların da çeyiz parası başvurusu kabul edilmektedir.

2020 SSK Çeyiz Parası

2020 SSK Çeyiz Parası

SSK Çeyiz Parası Başvurusunda Hangi Belgeler Talep Edilir?

Çeyiz parası için başvuruda bulunacak kişilerden talep edilecek evraklar şu şekilde sıralanabilir;

 • Çeyiz parası için başvuruda bulunacak kız çocuğunun kimlik fotokopisi veya sürücü belgesi fotokopisi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen evlenme ödeneği başvuru formu
 • Resmi nikahın kıyıldığına dair bir belge. Bu evlenme belgesi yada yeni kimlik olabilir.
 • Yetim aylığı alındığına dair belge.

Yukarıda sayılmış olan evrakların tümü ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna gidilerek başvuruda bulunulması gerekmektedir.

SSK Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

SSK Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır sorusuna cevap olarak kuma bizzat gidilmesi gerektiğini söylemek gerekiyor. Evlenme ödeneği başvuru formu ile birlikte diğer evraklarında hazırlanması sonucunda kuruma gidilerek çeyiz parası için başvuruyu tamamlamak gerekir. Başvurunun evlenecek kız çocuğu tarafından bizzat yapılması gerekmektdir. Başvuru işleme alındıktan sonra 15 gün ile 90 gün içerisinde sonuçlanıp ödenek çıkarılacaktır.

SSK Çeyiz Parası Başvuru Sorgulaması Detayları Nelerdir?

SSK tarafından ödenecek olan bu çeyiz parası başvurusu e-devlet üzerinden takip edilebilir. Evlenme ödeneği için başvuru sorgulaması tek tek aşağıda açıklanmıştır.

 • E-devlet kapısına giriş yapabilmek için giriş yap seçeneğini kullanarak giriş yapılması gerekmektedir.
 • Sorgulama sayfası açılması ile birlikte arama kısmına evlenme ödeneği yazmak gerekiyor.
 • Evlenme ödeneği başvuru ekranından ödenek hakkında tüm detaylara ulaşabilecektir.

Çeyiz parası alabilmek için hiçbir hakkı bulunmayan kişilerin sayfada hiçbir bilgiyle karşılaşmayacağı bilinmelidir.

SSK Çeyiz Parasının Limiti Nasıl Hesaplanır?

SSK Çeyiz Parasının Limiti hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar aşağıdaki şekildedir;

 • Çeyiz parasının başvurusunun yapıldığı dönemlere göre ödeneğin tutarında artış olmaktadır.
 • Yetim aylığı alan diğer kardeşler ile alınan maaşın tutarı, çeyiz parasının limitini direk etkileyen faktörler olarak belirlenmiştir.
 • Aynı zamanda çeyiz parasının limiti evlilik öncesinde alınan son maaşa göre belirlenmektedir.
 • En son alınan yetim aylığının 24 katı şeklinde toplu para ödeneği hazırlanmaktadır.
 • Bağkur yada SSK kapsamında yetim aylığı alan kız çocukları, aldıkları son maaşın 24 katı kadar evlilik ödeneği almaya hak kazanacaktır.
 • Emekli sandığı üzerinden yetim maaşı alan kız çocukları ise son aldıkları maaşın 12 katı kadar evlilik ödeneği alabilecektir.

Vefat etmiş olan sigortalı kişinin 2 yada daha fazla kız çocuğu bulunması üzerine her bir kız çocuğu için evlilik ödeneği oluşturulmaktadır. Oluşturulacak evlilik ödeneğinin limiti ise her bir kardeşin evlenmesi sonrasında artacaktır.

Bunun sebebi ise evlenecek olan her kıza verilen yetim aylığının diğer kardeşlere pay ediliyor olmasıdır. Evlilik ödeneği için belirlenen 2 yılın dolması üzerine evlenen kardeşin maaşı diğer bekar kardeşlere pay edilir. 2 yılın dolması üzerine yetim aylığı yükselen kız kardeşler evlendikleri taktirde daha yüksek oranla evlilik ödeneği alabilmektedir.

SSK Yetim Maaşının Dağılımı Ve Çeyiz Parasına Etkisi Nasıl Hesaplanır?

SSK kapsamında sigortalı olarak çalışıyor olan kadın yada erkeklerin vefat etmesi durumunda, kişinin alacağı maaş ölüm aylığı adı altında ailesine pay edilmektedir. Bu pay resmi nikahlı eş, kız çocukları ve erkek çocukları arasında pay edilen bu maaş yetim aylığı olarak bilinmektedir. Yetim aylıklarının oransal olarak dağılma şekli ise aşağıdaki gibidir;

 • Sigortalı kişinin birden fazla çocuğu bulunuyorsa SSK maaşı doğrultusunda toplam alınan tutar, her bir çocuk için %25 olacak şekilde paylaştırılmaktadır.
 • Yalnızca bir çocuk olan kişiler %50 oranında yetim aylığından faydalanmaktadır.
 • Anne ve babanın her ikisi de ölmüşse ölüm aylığı tüm çocuklara pay edilmektedir.
 • Ölüm aylığı alan eşlere de %50 oranında ölüm aylığı verilmektedir.

Dul maaşı ve yetim aylığı oranlarının toplamın limiti vefat etmiş olan SSK’lı çalışan için belirlenmiş olan tutarın %90’ından fazla olmamalıdır.

Çeyiz Parası

Çeyiz Parası

SSK Çeyiz Parası Ödemesi Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumundan evlilik ödeneği alabilmek için bir Ziraat Bankası hesabına sahip olmak gerekmektedir. Banka hesabı bulunmayan kişiler ise çeyiz parası için başvuru oluşturduktan sonra hesap açtırmalıdır. Çeyiz parası ödeneğinin onaylanması üzerine ödenek ilgili Ziraat Bankası hesabına yatacaktır. Ödenek aynı gün kullanılmaya başlanabilir. Hesabı olmayan kişiler içinse Ziraat Bankası veznelerinden ödeneklerini alması sağlanabilir. Veznelerden çeyiz parasını çekebilmek için kimlik belgesi yada sürücü belgesi olması gerekir.

Boşanan Kızlar Tekrardan Yetim Aylığı Alabilir Mi?

SSK tarafından verilen yetim aylığı alan kızlar, evlendikten sonra boşanırsa tekrar yetim aylığı alabilir. Yetim aylığı ödeneği kız çocukları için süresiz olarak verilmesine karar verilmiştir. Çeyiz parası tutarı 24 ay olduğu için boşanmaları durumunda 24 ay tim aylığı alamayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Devlet Tarafından Yapılan Kira Yardımı Nedir?Kira Yardımı Yapan Devlet BirimleriKira...