Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

2020 Yılı SSK Yıllık İzin Süreleri

SSK
A+
A-
2020 Yılı SSK Yıllık İzin Süreleri

2020 yılı olarak güncellenen ssk yıllık izin süreleri ve SSK çalışanları tarafından merakla beklenen yıllık izinler açıklandı. Peki yıllık izin nedir? Yıllık izin; iş sözleşmesine uygun olarak işveren ile yapılan anlaşma doğrultusunda belirlenen, uzun çalışma şartları sebebi ile yıpranma yaşayan çalışanların 1 yıllık süreçte çalışmasını tamamlaması halinde verilen dinlenme süresidir. Yıllık izin ile iş akdi sona ermez, izin bitiminde çalışmaya devam edilir.

Yıllık izin Süresi

Yıllık izin süresi belirlenirken; kıdem, çalışma süresi ve yasal izin süresine uygun olarak belirlenir. Bu durumda çalışanın işyerine sağladığı katkı sonucu hak ettiği çalışma süresini kullanacağı sosyal haklar kapsamındadır. İşveren tarafından ssk yıllık izinler tanınması zorunludur. İş akdinin feshini gerektiren sebepler arasında yıllık iznin işveren tarafından kullandırılmaması gösterilebilir.

Yıllık izinler;

 • 1 ile 5 yıl arası çalışan SSK’lı için 14 gün
 • 5 ile 15 yıl arası çalışan SSK’lı için 20 gün
 • 15 yıl ve fazlası çalışan SSK’lı için 26 gün

Yıllık izinler belirlenirken yaş faktörü de göz önünde bulundurulur. Aynı zamanda yasal yıllık izin dışında yapılan özel anlaşma ile izin günleri belirlenebilir. Aynı işyerinde çalışan SSK’lı bireylerin yaş ve kıdem durumu yıllık izinlerde belirleyicidir. Çalışma süresine bakılmaksızın ististani durumlarda zorunlu izin süreleri bulunmaktadır.

Bunlar 18 yaş ve daha küçük çalışanlar için çalışma süresi göz önünde bulundurulmadan 20 gün izin verilmesi zorunludur. 50 yaş ve üzeri çalışanlar için de bu istisnai durum geçerlidir. Belirtilen izin süreleri kıdem ve yaşa göre belirlenen alt sınır izin günleridir. Özel sözleşmede yıllık izin süreleri belirlenirken yasal sürelerin altında süreler geçersizdir.

Yıllık Ücretli İzin Hakkı

İş Kanunu kapsamında bir çalışanın ssk yıllık izin hakkı süresinden yararlanabilmesi için 1 yılını doldurması zorunludur. 1 yıldan daha az süre ile çalışanların ise izin hakkı talep edilmez. Yıllık izine hak kazanan kişilerin 1 yıl çalışma zorunluluğunun istisnası olan meslekler ise; mevsimlik işçiler, Basın İş Kanunu’na tabi çalışanlar ve Deniz İş Kanunu’na tabi çalışanlardır.

SSK Yıllık İzin Süreleri

SSK Yıllık İzin Süreleri

Yıllık İzin Ücreti Hesaplama

Yıllık izinler bazı nedenlerden dolayı kullanılmayabilir. Bu durumlar vefat, iş akdinin sona ermesi ve zorunlu istifa gibi durumlardır. Brüt ücrete uygun olarak ssk yıllık izin süresi hesaplama yıllık izin ücreti; SGK işçi ve işsizlik primini, gelir vergisini ve damga vergisini hesaba katarak belirlenir. Brüt ücreti 5.000 Türk lirası olan çalışanın günlük ücreti belirlenir ve kaç gün izin hakkını kullanmadıysa, günlük ücret ile çarpılır.

Yıllık İzin Devretmesi ve Bölünmesi

Yıllık izin çalışanlara verilen Anayasal hak kapsamındadır. Dolayısıyla yıl içerisinde çalışanın dinlenmesi ve fiziki olarak hak ettiği tatili yapabilmesi adına sağlanır. Kullanılması gereken izin süresi belirlenen yıl içerisinde kullanılması gerekir. Aksi durumda bir sonraki yıla devretmesi halinde kullanımı imkânsız değildir. Yıllık izin aynı zamanda fazla gün olması halinde bölünebilir.

Bu sürenin bölünmesi tamamen işveren ve işçi arasındaki anlaşmaya bağlı olup, çalışana zorlama yapılamaz. En az 10 gün tam anlamıyla izin kullanımı zorunlu olup, kalan sürelerin bölünmesi çalışanın isteğine bağlıdır.

İşveren Tarafından Yıllık izin Belirlenmesi

İşveren yıllık izin zamanını kendisi belirleyebilir. Bu zaman dilimini belirlerken kötü niyetli davranılması halinde işçi tarafından yasal haklar kullanılır. İşverenin 1 yıl sonunda çalışanına uzun süre olmamak kaydıyla bir sonraki izin hakkına kadar bir zaman belirlemesi gerekir. Bu zaman dilimi keyfi sebeplerle uzatılamaz.

Tespit edilen kötü niyetli izin tanımlamalarında işçi haklarını savunabilir. Bunun yanı sıra işverenin zorunlu davranışlar ile çalışanına ssk çalışan yıllık izin süreleri kullandırmaması düşünülemez.

Yıllık İzin İptal Edilir mi?

Yıllık izin kullanılmaması neticesinde bu haktan feragat edilmez ya da işveren tarafından iptal edilemez. Kamu çalışanları ise birbirini takip eden iki yıl izinleri kullandırılırken, cari yılda kullanılmayan izinler ise iptal edilir.

İş Sözleşmesi Feshinde Yıllık izin Kullanımı

İş sözleşmesi birçok nedenle sona erebilir. İşçinin, fesih nedeninde haklı bulunması halinde kullanılmayan yıllık izinler ücret olarak kişiye ödenir. Ücret iş akdinin sonlanması halinde en son aldığı ücret üzerinden ödenir. Çalışan kişinin istifası durumunda da ssk’lı çalışanların yıllık izin süreleri almaya hakkı bulunur. Prime esas kazanca dahil edilmesi gereken yıllık izin ücreti, iş sözleşmesinin bittiği tarihte bulunan aylık kazanca dahil edilir.

Yıllık izin Kurulu Kararları

Çalışan personelinin 100 ve üzeri olması durumunda işyeri tarafından yıllık izin kurulu oluşturur. İşveren veya işveren vekili, işçileri temsil eden iki kişi olmak üzere, toplamda 3 kişi tarafından yürütülür. Yıllık izin kurulunun kurulması 100 ve üzeri çalışana sahip yerlerde zorunlu iken, 100 kişi altında personele sahip işyerlerinde zorunlu değildir. Yıllık izin kurulunda buluna temsilci işçilerden birisini işveren belirler, diğer kişi ise işçiler tarafından belirlenir.

Görevleri;

 • İşçiler tarafından verilen izin isteklerinin çizelge halinde işveren onayına sunmak.
 • izin çizelgesini; kıdem, zorunluluk, istek, işlerin işleyişi göz önünde bulundurularak belirlenir.
 • Çalışan ücretli izinlerinde; tatil program teklifi sunmak.

Yıllık izin formunu dolduran işçiler; adı soyadı, sicil numarası, izin başlama tarihi, bitiş tarihi, yol izni için talep, işe başlama tarihi, çalışan imzası, onaylayan imzası doldurulur. İşveren ücretli izin kayıt belgesini muhafaza etmek zorundadır. Yıllık izin cetveli yani kayıt defteri, işveren tarafından saklanır, bir sonraki izin zamanı takip edilir.

2020 Yılı SSK Yıllık İzin Süreleri

2020 Yılı SSK Yıllık İzin Süreleri

Yıllık İzin Cetveli Çizelgesi

Yıllık izin cetveli tutulması ve saklanması zorunlu kayıt defteridir. Kartoteks adı verilen sistemde takip sağlanır. Yıllık izin cetvelinde bulunması zorunlu bazı bilgiler vardır.

Bunlar;

 • Adı soyası
 • Sicil numarası
 • İşe giriş tarihi
 • Yıllık izin başlangıç tarihi
 • İşyeri çalışma süresi
 • İzin gün sayısı
 • İzin başlama ve bitiş tarihi

Bu bilgiler mutlaka bulunması gerekir. Daha sonra bilgiler doğrultusunda hareket edilir ve gerekli tüm işlemler ve izinler bu cetvel üzerinden takip edilir. Aynı zamanda yasal süreçlerde kanıt niteliğinde olan bu cetvel önemlidir. Yıllık izinlerin işveren tarafından kullandırılmaması cezai yaptırım gerektirir.

Çalışanın Yıllık İzinlerinden Kesilmediği Haller

SSK’lı çalışanların, hakkı olana yıllık iznini kullanamadığı bazı durumlarda, işe gelmediği süreler çalmaya dahil edilir.

Bu durumlar;

 • Kaza
 • Hastalık
 • Doğum öncesi ve doğum sonrası çalışmadıkları süreler
 • Askerlik dışı, kanuni görevler nedeniyle işe gidemediği haller
 • İşyerinde yaşadığı zorlayıcı sebeplerden dolayı işe gitmediği günler
 • Hafta tatili
 • Ulusal bayram
 • Tatil günleri
 • Röntgen muayenesinde çalışanların pazar günü dışında verilmesi gerekli yarım gün
 • İşçilerin yer aldığı arabuluculuk toplantısı
 • İşçi ve sendika temsilciliği sebebiyle işe gidemedikleri günler

Bu hallerde çalışanın yıllık izninden düşüm yapılmaz. Çalıştığı günlere dahil edilen mücbir günler arasındadır. Çalışmaya zorunlu olarak katılamayan kişiler hastalık ile olan durumlarda rapor sunabilir.

İşverenin bu günleri yıllık izinden düşürmesi söz konusu değildir. Yıllık izin işçinin işe başladığında kullanabileceği günleri kapsar. İşverenlerin yıllık izne müdahale etmesi söz konusu olmayıp, işçi lehine hak doğurur. Anayasal bir hak olan ve İş Kanunu’nda yer alan bir izindir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

2020 SSK Çeyiz Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Çeyiz Parası Nedir? Özellikleri Nelerdir?Çeyiz Parası Başvuru Şartları Nelerdir?SSK Çeyiz...