Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Parçalı Bulutlu

Subay-Yedek Subay Nasıl Olunur, Başvurusu Nasıl Yapılır?

A+
A-
Subay-Yedek Subay Nasıl Olunur, Başvurusu Nasıl Yapılır?

Subay olmak isteyen kişiler nasıl bir yol izlemelidir? Kimler subay ve yedek subay olabilir? Ne gibi şartları taşımalıdır? Subay-Yedek Subay Nasıl Olunur, Başvurusu Nasıl Yapılır? Gündemde oldukça araştırılan bu konuyu sizlere açıkladık.

Birçok kişinin hayalinde subay olmak vardır. Bu kişiler subaylık mesleğini sevdiği için tercih etmekte ve Birçok sınavlara katılarak subay olmak için çaba göstermektedir. Birçoğu subaylık sınavını başarı ile geçerek subaylık mesleğine hak kazandığı gibi bazı kişiler de katıldığı sınavda başarı sağlayamamaktadır.

Öncelikle subay olmak isteyen kişiler Birçok şartı da taşıması gerekmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, personel alımı yapacağı zaman duyurduğu personel alım kılavuzunda bu bilgilere yer verilmektedir. Bu bilgiler doğru bir şekilde okunup, gerekli şartlar sağlandığı takdirde başvuru işlemleri gerçekleştirilebilir ve subay olma hayaline bir adım ilerleme sağlanmış olur.

Subay-Yedek Subay Nasıl Olunur?

Birçok kişinin hayalinde askeri okullara girmek ve subay olmak vardır. Bunun için aylarca, yıllarca sınavlara hazırlanıp çaba göstermektedirler. Yapılacak olan yazılı sınavları ve aynı zamanda uygulamalı olarak yapılan spor sınavlarını geçmek istemektedirler. Çoğu aday için zorlu bir süreç olsa da, karşılığını aldıktan sonraki verdiği sevinç bu zorlukları unutturmaktadır. Subay olmak için Birçok başvuru yöntemi vardır. Peki, subay-yedek subay nasıl olunur?

Subay olmak isteyen kişiler şu yolları izleyebilir;

 • Lise çağına gelmiş kişilerin askeri lise sınavına girmesi,
 • Lisans mezunu olan kişilerin subaylık başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Lise çağına gelmiş kişilerin askeri lise sınavına girerek, kazanmaları durumunda askeri liseye kayıt olmaya hak kazanırlar ve erken yaşta subay olma şansı elde ederler. Kara, hava ya da deniz subayı olma şansları da vardır. Lisans mezunu olup da subay olmak isteyen kişiler ise, 27 yaşına kadar Türk Silahlı Kuvvetleri’nin açmış olduğu sınavlara katılıp bu sınavlarda başarılı olmaları gerekmektedir. Bu sınavları kazanmaları ile birlikte kilo, boy gibi gerekli fiziki koşulları da sağlaması gerekmektedir. Bütün bu koşullar sağlanarak subay olma şansı elde ederler. Peki, subay-yedek subay başvurusu nasıl yapılır?

Subay-Yedek Subay Başvurusu

Subay olmak isteyenler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin belirli dönemlerde açmış oldukları sınavlara, belirlenen tarihler arasında başvurusunu gerçekleştirmelidir. Bu sınavlar ve başvuru tarihleri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin resmi internet sitesinde duyurular kısmında yayınlanmaktadır.

Bu sitede yer alan duyurular kısmını takip ederek, gerekli başvuru kılavuzuna ve bilgilere ulaşabilirsiniz. Başvuru işlemleri e-devlet şifresi ile yapılmaktadır. Şifresi olmayan kişiler daha önceden temin etmesinde fayda vardır. Bununla birlikte subay olmak için belirli şartlar vardır. Peki, subay-yedek subay olma şartları nelerdir?

Subay Yedek Subay Nasıl Olunur?

Subay Yedek Subay Nasıl Olunur?

Subay Olma Şartları

Subay olmak isteyen kişiler Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başvuru kılavuzunda açıklanan şartları taşımaları gerekmektedir.

Subay olmak için istenen şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 4 yıllık eğitim veren fakültelerden mezun olmak,
 • Lisans mezunu olan kişilerin 27 yaşından büyük olmaması,
 • Yüksek lisans mezunu olan kişilerin 32 yaşından büyük olmaması
 • Uzmanlık yapmış olan kişilerin 35 yaşından büyük olmaması,
 • Başvuru yapacak olan erkeklerin boyunun 1.64 metreden kısa olmaması, kadınların ise 1.53 metreden kısa olmaması,
 • Kamu Personeli Seçme Sınavına girmiş olmak ve azami olarak 60 puan almak gerekmektedir.

Yedek Subaylık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yedek subay olmak isteyen kişiler, gerekli şartları taşıyarak başvuruda bulunup yedek subay olma şansı elde edebilirler. Yedek subaylık başvuruları askerlik şubeleri aracılığı ile yapılmaktadır. Normal subaylık başvurusundan farklıdır. Yedek subaylık başvurusu yapmak isteyenler, askerlik şubelerine giderek yedek subay olma taleplerini iletmeli ve gerekli işlemleri yaptırmalıdır. Normal askerlik süresi 6 ay olup, yedek subay olanlar 12 ay yapmaktadırlar. 12 ay boyunca Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından maaş almaktadırlar.

Subay-Yedek Subay Olma Şartları

Yedek subay olmak isteyen kişilerin şu şartları taşımaları gerekmektedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 4 yıllık fakülte mezunu olmak,
 • Lisans mezunu kişilerin 27, yüksek lisans mezunu kişilerin 32 yaşından büyük olmaması,
 • Yedek subay olma isteklerini askerlik şubesine iletmesi gerekmektedir.

TSK bünyesinde yedek subay olmak isteyen erkek ve kadınların, subay olma şartlarında belirtilen gerekli kriterleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Yedek subaylık başvurusunda bulunularak yedek subay olma şansı elde edilebilir.

Kimler Yedek Subaylığa Seçilir?

Günümüzde yedek subaylık, gerek hayat koşulları gerekse subay olmak isteyenler tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Birçok insan işsiz olup, hem askerliğini yapma düşüncesi hem de 12 aylık süreci maddi açıdan düşünüp değerlendirme yapmaktadır. Subay olmak isteyip de olamayanlar tarafından da yedek subaylık oldukça çok tercih edilmektedir. Yedek subaylığa bu kadar talep olmasına rağmen, alımların da bir o kadar çok fazla olduğu söylenemez. Alımlar fazla olmadığı için, yedek subay seçiminde kura yöntemi uygulanmaktadır.

Yedek Subaylık Kura yöntemi

Yedek subaylık alımları kura yöntemi ile yapılmaktadır. Başvuruda bulunan yedek subay adayları arasından kura çekilir ve ismi çıkanlar yedek subay olarak göreve başlar. Kura Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

Yedek Subay Şartları

Yedek Subay Şartları

Subaylık Sınavları Nerelerde Yapılmaktadır?

Subaylık sınavları belirli merkezlerde yapılmaktadır.

Ankara ilinde bulunan bu merkezler;

 • Hava Kuvvetleri Bando ve Merasim Komutanlığı (Ankara – Kirazlıdere),
 • Kara Harp Okulu Komutanlığı (Ankara – Çankaya),
 • MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi (Ankara – Mamak).

Muvazzaf / Sözleşmeli Subaylık Başvuru Şartları

Muvazzaf subay olmak isteyenlerinde belirli şartları taşıması gerekmektedir.

Bu şartlar;

 • Türkiye Vatandaşı Olmak,
 • Lisans mezunları için 27 yaşını tamamlamamış olmak, yüksek lisans mezunları için 32 yaşını tamamlamamış olmak ve uzmanlık görevi yapmış olanlar için ise 35 yaşını tamamlamamış olmak,
 • Son 2 yıl içerisinde Kamu Personel Seçme Sınavı’na girmiş ve KPSS – P3 puan türünden asgari 60 puan almış olmak,
 • Askerlik hizmetini yerine getirmekte olan kişiler de muvazzaf subaylık başvurusunda bulunabilmektedir.
 • Askerlikten terhis olanlar başvuruda bulunabilmektedir.
 • Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan sivil ve askeri okullardan herhangi bir sebep ile çıkartılmamış olması,
 • Güvenlik soruşturması sonucunda olumlu bulunulması,
 • Hükümlü ya da soruşturma geçirmemiş olması,
 • Terör örgütü ya da siyasi parti üyeliği bulunmayan kişiler başvurularını yapabilirler. Siyasi parti üyeliği olan kişilerin ise üyeliklerini iptal ettirmeleri gerekmektedir.

Subaylık başvurusu yapacak olan kişiler birden fazla komutanlığa başvurabilme imkanına sahiptirler. Mezun oldukları program kapsamında 5 tercih yapabilme hakları mevcuttur. İsterlerse tek tercih de yapabilmektedirler. Bir diğer merak edilen konulardan biri de maaş konusudur. Subaylar aylık ortalama 5000 TL maaş almaktadır.

Ancak subay ve yedek subay maaşları, sahip oldukları rütbelere, görev yaptıkları bölgelere ve kıdemlerine değişiklik göstermektedir. Görev yaptıkları bölgelere göre ek ücretler alabilmektedirler. Özellikle Türkiye’nin doğu bölgesinde görev yapan subaylar, terör tazminatı adı altında ek ücretler alabilmektedirler. Batı bölgesinde görev yapan bir subaya göre maaş farkı 1.000 – 1.500 arasında olabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Esnaf Kefalet Kefillik İptali ve Şartları
Esnaf Kefalet Kefillik İptali ve Şartları
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Esnaf Kefalet Kefillik Türleri Nelerdir?Esnaf Kefalet Kefillik Şartları Nelerdir?Esnaf Kefalet...