Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

TC ile SGK Rapor Parası Nasıl Sorgulanır?

SGK
A+
A-
TC ile SGK Rapor Parası Nasıl Sorgulanır?

Sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak çalışan işçiler yaşadıkları rahatsızlık ya da iş kazaları sebebiyle doktorlarından rapor alırlar. Rapor süresince işçiler çalışamayacakları için bu süreçteki kayıpları sosyal güvenlik kurumu tarafından karşılanır. Bu sayede rahatsızlık yaşayan kişiler giderlerini karşılayabilirler. Ancak bu rapor için kişilerin başvuruda bulunmaları gerekir. Başvuru sonrasında da rapor parasını almaya kazanırlar. Rapor parasını almaya hak kazanan kişiler kimlik numaraları aracılığıyla rapor paralarını sorgulayabilirler. Ancak bu sorgulama hakkında bilgi sahibi olmayanlar tc ile sgk rapor parası nasıl sorgulanır? Araştırma yapmaya başlarlar. Rapor sebebiyle alınabilecek paranın sorgulanması hakkında bilgiler şunlardır;

Rapor Parasını Almak İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Yaşadığı rahatsızlık ve kazalar sebebiyle geçici olarak çalışamayacak duruma düşen kişilerin kurum tarafından verilen rapor parasını sorgulayabilmeleri için öncelikle rapor için başvuru yapmaları gerekir. Rapor parası başvurusu yapabilmek için kişilerin öncelikle çalışanların devlet hastanelerine gitmeleri ve iş göremez durumda olduklarına dair geçici rapor almaları gerekir. İşçiler raporu aldıklarında çalıştıkları kuruma bu raporu sunarlar. İşverenleri bu raporun sosyal güvenlik kurumuna ulaştırılmasını sağlar.

Kurum tarafından raporun incelenmesinin ardından eğer rapor karşılığında işçinin para almasına karar verilirse işçi durumdan haberdar edilir. Ardından da rapor parasının işçinin hesabına yatması sağlanır. Ayrıca iş göremezlik raporunun beyan işlemlerini kişi e-devlet üzerinden kendisi de yapabilmektedir.

Kimler Rapor Parasını Alabilir?

Sosyal güvenlik kurumu tarafından verilmekte olan para kişilerin çalışamadıkları dönemlerde yaşayacakları sıkıntıyı bir nebze olsun giderir. Kimler rapor parasını almaya hak kazanırlar. Rapor parasını alabilen kişiler şunlardır;

 • Çalışırken iş kazası geçiren kişiler alabilirler.
 • Çalışan hamileler doğum yapmalarının ardından rapor parasını alabilirler
 • Sigortalı olarak çalışanlar yaşadıkları meslek hastalıklarına dair rapor almaları sebebiyle rapor parasını almak için başvuru yapabilirler.
 • Yaşadıkları rahatsızlıkları sebebiyle istirahat etmesi uygun görülen sigortalı çalışanlar da rapor parasını almaya hak kazanırlar.

Bu durumda olan kişiler rapor haklarından yararlanmak için raporlarını iş verenlerine teslim ederek gerekli parayı işverenlerinin kurumla irtibata geçmesi sayesinde alabilirler.

TC ile SGK Rapor Parası Sorgulama

TC ile SGK Rapor Parası Sorgulama

Başvuru İçin Taşınması Gereken Şartlar Nelerdir?

Sosyal güvenlik kurumu rapor parasına başvuran ve raporu olan her çalışana rapor parasını vermez. Bu parayı alabilmek için çalışanların kurumun aradığı şartları taşımaları ve parayı almaya uygun olduklarının belirlenmesi gerekir. Sgk tarafından başvuru sahiplerinde bulunması gereken şartlar şunlardır;

 • Rapor parasını alabilmek için kişilerin rahatsızlıkları konusunda uzman olan doktordan rapor almış olmaları gerekir. Doktor yanı sıra incelemede raporun gerekli olduğunun kanıtlanması da gerekir.
 • Rapor parasının alınabilmesi için işçinin sahibi olduğu raporun geçici iş göremezlik kapsamına giren rahatsızlıklardan birisi nedeniyle verilmiş olması gerekir.
 • Para almak isteyen kişilerin prim ödemelerinin tam olması gerekir. (başvuru için incelenen prim ödemesi rahatsızlıktan önceki yıla dair 90 gündür)
 • İşverenle çalışan kişiler yanı sıra bağımsız olarak çalışan ve sigortası olan kişilerin rapor parasını almaya hakkı vardır. Ancak bu durumdaki kişilerin parayı alabilmeleri için rahatsızlıklarına karşın tedavilerinin yatarak gerçekleştirilmesi gerekir.
 • Rapor parasının verilmesi için kişilerin prim borçlarının olmaması şartı da vardır.

Bu şartları taşıyan kişiler sgk’nın incelemesinde sorun yaşanmaması durumunda kısa süre için rapor paralarını alarak kullanmaya başlayabilirler.

Rapor Parasını Sorgulamanın Yolları

Kendilerine tanınan haklar arasında yer olan rapor parasını almak isteyen işçiler parayı alabilmek için rapor teslimi yaparlar. Sonrasında da parayı almaya hak kazanıp kazanmadıklarını öğrenmek amacıyla sgk rapor parası nasıl sorgulanır? Araştırmalara başlar. Rapor parasını sorgulamanın 5 tane yolu vardır. Sorgulama yolları şunlardır;

 • Sosyal güvenlik kurumuna giderek sorgulamak
 • Kurumun telefon numarasını arayarak sorgulamak
 • 170 numaralı arama hattı üzerinden sorgulamak
 • E-devlet aracılığıyla sorgulama yapmak
 • Ptt şubeleri aracılığıyla sorgulama yapmak

Kişiler bu yollardan hangisini denerlerse denesinler raporları için para alıp alamayacaklarını öğrenirler. Parayı almaya hak kazandıklarında da hesaplarına yatmış olan parayı alabilirler.

PTT Şubeleri Aracılığıyla Sorgulama Yapmak

Geçici iş göremezlik raporları sebebiyle para almak için başvuruda bulunan kişiler rapor parasını almaya hak kazandıklarında paranın hesaplarına yatıp yatmadığını ptt şubelerinden öğrenebilirler. Bunun için kişilerin yaşadıkları yerde bulunan ptt şubelerinden birisine gitmeleri ve kimlikleriyle birlikte paranın yatıp yatmadığını sorgulamaları gerekir. Bu para genellikle raporun tesliminden sonra gelen 15 gün içinde hesaplarına yatmış olur. Bu sayede hesaplarına yatan parayı çekerek kullanabilirler.

E-Devlet Aracılığıyla Sorgulama

Sgk rapor parası sorgulama 2020 yılında kullanılabilecek yollardan birisi de e-devlet sistemidir. E-devlet sistemi devletin kişilerin resmi işlerini halledebilmeleri için turkiye.gov.tr linki üzerinden işlem yapmaları için geliştirilmiş bir sistemdir. Önceden sisteme giriş için şifre almış olan kişiler sorgulama yapabilmek için kimlik numaraları ve kendilerine verilen şifreyle sisteme girişlerini gerçekleştirirler. Giriş sonrası kişilerin izlemesi gereken yollar şunlardır;

 • Ana sayfada yer alan kurumlar bölümünden sosyal güvenlik kurumunu bulurlar.
 • Kurumlar içinde sosyal güvenlik kurumuna ulaşamayanlar ya da vakit kaybetmek istemeyenler arama bölümüne kurumun adını yazarak arama yapabilirler.
 • Kuruma ait bölüme ulaştıklarında ise 4A-4B İşgöremezlik Ödemeleri Görme isimli bölüme ait linke tıklarlar.
 • Açılan sayfada ödemelerine dair bilgiler yazar.

Bu yolları izleyen kişiler ödeme alıp almayacaklarını ya da hesaplarına yatıp yatmadığına dair bilgileri işgöremezlik ödemeleri görme bölümünden alabilirler.

170 Numaralı Telefon Üzerinden Sorgulama

Rahatsızlıkları sebebiyle kuruma rapor sunan kişilerin rapor parasını sorgulamak için kullanabilecekleri diğer yol ise 170 numaralı telefon hattını kullanmaktır. Alo 170 hattı sosyal güvenlik kurumuna ait olan bir hattır ve sosyal güvenlik konuları üzerine kişilerin sordukları soruları cevaplamaktadır. Kişiler 170 numarasını arayıp bağlantı kurabildiklerinden almak istedikleri rapor parasını sorgulamak istediklerini belirtirler.

Kendilerinden istenilen kimlik bilgileri gibi kişisel bilgilerini verdiklerinde de rapor paralarının durumu hakkında bilgi sahibi olabilirler. Bu hat üzerinden kişiler 24 saat istedikleri zaman bilgi alabilirler.

TC ile SGK Rapor Parası Nasıl Sorgulanır?

TC ile SGK Rapor Parası Nasıl Sorgulanır?

Sosyal Güvenlik Kurumu Üzerinden Sorgulama Yapmak

Rapor paralarını sorgulamak için telefon numaralarını ya da internet ortamını kullanmak istemeyen kişiler sosyal güvenlik kurumuna bizzat giderek bilgi alabilirler. Yaşadıkları şehirde yer alan kuruma giderek geçici iş göremezlik rapor paraları hakkında sorgulama ve bilgi alma isteklerini belirtirler. Böylece görevlerin yönlendirmesiyle rapor paralarının durumunu öğrenebilirler.

Rapor Parasını Almanın Süresi Var mıdır?

İş kazaları veya rahatsızlıkları sebebiyle rapor parasını almaya hak kazanmış olan kişiler hesaplarına yatan parayı almak için belirlenmiş sürenin olup olmadığını merak ederler. Rapor parasının alınması için belirlenmiş bir süre vardır. Bu süre 2 aydır. Kişilerin iki aylık süre zarfında hesaplarına yatmış olan parayı çekmeleri gerekir. Hesaba yatan paranın bu sürede çekilmemesi durumunda ise yatan para tekrar sosyal güvenlik kurumuna aktarılmaktadır.

Rapor Parasının Miktarı Nedir?

Sosyal güvenlik kurumunun vermekte olduğu rapor parasının miktarı kişilerin aldıkları rapor gün sayısına bağlı olarak değişmektedir. Çünkü kişiler aldıkları raporun tamamı için para alamazlar. Örnek olarak 3 gün raporu olanlar 1 gün parası alabilirler. Ayrıca rapor parasının miktarını kişilerin rahatsızlıklarının büyüklüğü, ayakta veya yatarak tedavi olmaları da etkiler. Bu sebeple alınan rapor paralarında kişiye bağlı değişiklikler olabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

SGK İşyeri Sicil No Nasıl Sorgulanır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.SGK Sicil Numarasında DeğişikliklerSGK İşyeri Sicil NumarasıSGK Sicil Numarası İçerisindeki...