Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Çok Bulutlu

TC Kimlik No İle SGK SSK BAĞ-KUR Prim Sorgulamaa

SGK
A+
A-
TC Kimlik No İle SGK SSK BAĞ-KUR Prim Sorgulamaa

SGK sorgulama işlemleri, online olarak kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bu işlemleri yapmak son derece basittir. Herkes izlenmesi gereken adımları takip ederek  TC Kimlik No İle SGK SSK BAĞ-KUR Prim Sorgulama işlemini yapabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu, dijital hizmet ağı sayesinde, sigortayla ilgili işlemleri kolay ve avantajlı bir hale getirmiştir. Böylece bu işlemler, kısa sürede yapılabilmektedir.

İnternet teknolojisi bu kadar yaygın kullanılmazken, çoğu kişi ilgili il ya da ilçedeki kurumun binasına gidiyordu. Bu hem zaman kaybı hem de yorucu bir işlemdi. Şimdi ise, son derece pratik bir şekilde mükelleflere sunulmaktadır. Yoğun evrak ya da uzun sıra gibi telaşelere gerek kalmadan, prim sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.

TC Kimlik No İle SGK SSK BAĞ-KUR Prim Sorgulama İşlemleri Nerelerden Yapılabilir?

SSK’nın geniş online hizmet ağı sayesinde, tüm bilgilere kısa sürede ulaşılabilir. Sosyal Güvenlik Kurumunun bünyesinde çalışan kişiler, e devlet yardımıyla, 4/A, 4/B, 4/C sigortalarını sorgulayabilirler. Ayrıca genel sağlık sigortasına ilişkin bilgiler de bu sistem üzerinde bulunabilmektedir. Prim sorgulama işlemleri buradan yapılabildiği gibi, borç sorgulama işlemleri de yapılabilmektedir.

E-Devlet üzerinden kontrol yapmak istemeyenler diğer alternatifi de değerlendirebilmektedir. E-SGK üzerinden de giriş yapılarak sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. İki yere de girerken TC kimlik numarası bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Eski adıyla SSK ya da BAĞ-KUR borç sorgulama işlemleri bugün, 4/A ya da 4/B olarak bilinmektedir. SGK’nın resmi internet sitesi üzerinden E-Devlet şifresine ihtiyaç duyulmadan sorgulama işlemi yapılabilir.

Bugün pek çok işlem elektronik ortamda insanların kolaylığına sunulmuştur. Bu da işlerin hızlandırılması konusunda çok etkili olmuştur. Bu sorgulamalar sayesinde, mükellefler hem borçlarını hem de prim günlerini rahatça takip edebilmektedir. Bu da yolsuzluk gibi durumların yapılmasının önüne geçmektedir. Daha bunun gibi pek çok avantajı da bulunmaktadır.

TC Kimlik No İle SGK SSK BAĞ-KUR Prim Sorgulama

SGK SSK BAĞ-KUR Prim

Hizmet Dökümleri Belgelerin Çıktısı Alınabilir Mi?

SGK ve E-Devlet üzerinden sunulan bu hizmetin, bazı durumlarda çıktısının alınması gerekebilir. Tıpkı sisteme girmek gibi, çıktı işlemi almak da son derece pratiktir. Hizmet dökümleri belgelerinin barkotlu ya da kağıt olarak alınabilmektedir. Eğer ki istenilen belge barkotlu olarak karşı tarafa gönderilmek isteniyorsa, bu da sistemden yapılabilir.

“Barkotlu Belge Oluştur” sekmesine tıkladıktan sonra indir butonu kullanılabilir. İndirme işlemi sonrasında ise, hangi merci istemişse oraya da gönderme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Kağıt belge alınmak istendiği takdirde, sağ üst kısımda yer alan yazdır butonuna tıklamak yeterli olmaktadır.

E-Devlet Şifresi Olmadan Prim Sorgulaması Nasıl Yapılır?

4/A ya da 4/B gibi hizmet dökümlerini incelemen isteyen kişiler bazı konuları merak etmektedir. Merak edilen konulardan bir tanesi de E-Devlet şifresi olmadan prim sorgulaması yapılabilir mi? konusudur. E-Devlet şifresi olmadan prim sorgulama işlemi yapılamamaktadır. Bu da konunun öğrenilmesine ilişkin engel teşkil etmektedir.

Bu nedenle sigortalı ya da BAĞ-KUR’lunun E-Devlet şifresi alması gerekmektedir. E-Devlet şifresin aldıktan sonra, prim sorgulama işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir. İşlemlerinizi hızlandırmak için sizde E-Devlet şifresi alarak prim sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet şifresi, insanların karşısına pek çok alanda çıkmaktadır. Çoğu kurum ya da kuruluş internet sitesi üzerinden yapılan girişlerde, E-Devlet şifresi istemektedir. Bu nedenle mutlaka bir E-Devlet şifresine sahip olunması gerekmektedir. E devlet şifresini alabilmek için, PTT Merkez Müdürlüklerine ya da yetkili şubelere gitmek gerekmektedir. Bu işlem yurt dışında ise, Elçilik ve Konsolosluklar tarafından yürütülmektedir.

E-Devlet şifresi alabilmek için gerekli olan belgeler şu şekildedir;

  • Nüfus cüzdanı
  • Evlilik cüzdanı
  • Pasaport
  • Ehliyet
  • Avukat kimlik kartı
  • Mavi kart gibi belgelerden biri ibraz edilerek alınabilmektedir. Tek başına nüfus cüzdanı da yeterli olmaktadır. E-Devlet şifresi ilgili yerlerden kısa sürede alınabilmektedir. Böylece E-Devlet üzerinden 4/A VE 4/B hizmet dökümleri de takip edilebilmektedir.

E-Devlet Şifresi Ücretli Midir?

E-Devlet şifresi, pek çok işlem için gerek duyulan bir şifredir. Bu nedenle mutlaka ama mutlaka alınması gerekmektedir. Kişinin kendi ikamet bilgilerini e-Devlet üzerinden görebilmesi, sabıka kaydının alınabilmesi gibi pek çok işlem için E-Devlet şifresi gerekmektedir.

E-Devlet şifresini ilk defa alacak kişiler, şahsen başvurularıyla ilgili PTT şubelerinden E-Devlet şifresi alabilir. Fakat bu işlem ilk kez yapılıyorsa 2 TL ücreti vardır. Sonraki işlemlerde ise, hangi sebeple olursa olsun, E-Devlet şifresi 4 TL vererek alınabilmektedir. SSK prim sorgulama ya da BAĞ-KUR prim sorgulama işlemleri için de E-Devlet şifresinin alınması gerekmektedir.

TC Kimlik No İle SGK SSK BAĞ-KUR Prim Sorgulama

SGK SSK BAĞ-KUR Prim Sorgulama

E- Devlet Şifresi Nereden Alınabilir?

Günümüzde pek çok şey, internet ortamından kolayca temin edilebilmektedir. Fakat bazı kimlik doğrulaması gereken durumlarda direk kuruma gitmek gerekebilmektedir. Bir kişinin, E-Devlet şifresi alabilmesi için, henüz online bir hizmet verilememektedir. E-Devlet şifresi almak isteyen kişiler, yetkili PTT müdürlüklerine ya da şubelerine şahsen giderek başvurmalıdır.

Başvuru sonrasında, E-Devlet şifresi verilir ve sisteme giriş bu şifre ile sağlanmaktadır. Şayet bir kişi, SGK prim sorgulama işlemi yapmak istiyorsa, ilgili yerlere giderek E-Devlet şifresi alması gerekmektedir. Sonrasında işlemlerini bu şifre ile yapabilmekte ya da E-Devlet sistemi üzerinden şifre değişikliği yapabilmektedir.

Unutulan E-Devlet Şifresi İçin Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Bazı kişiler, bazı durumlarda şifrelerini unutabilir, çaldırabilir ya da kaybedebilir. Bu gibi durumlarda ise, profilde yer alan cep telefonu ve e-postanın önceden doğrulanmış olması gerekmektedir. Bu işlemlerden herhangi biri yapılmamışsa, unutan kişi

PTT şubesine ya da merkezine yeniden gitmelidir. Yeniden bir E-Devlet şifresi talep edilir. Herhangi bir yöntem bilinmiyorsa, 160 numaralı E-Devlet kapısı aranarak da işleme devam edilebilmektedir. Yönlendirmeler sonrasında E-Devlet şifresi kolayca alınabilir. E-Devlet şifresi yenilendikten sonra ise, kalan tüm işlemlere devam edilebilir.

E- Devlet Şifresi Değiştirilebilir Mi?

Bir kişinin E-Devlet şifresini değiştirebilmesi için, öncelikle E-Devlet şifresini almış olması gerekmektedir. Bunun için de gerekli olan adımları yerine getirmelidir. E-Devlet şifresi alma işlemi gerçekleştirildikten sonra, sisteme giriş sağlanabilir. Yapılan giriş sonrasında e-posta ve cep telefonu bilgilerinin doğrulanması da çok önemlidir. Kişinin PTT aracılığıyla almış olduğu şifre, profilden kolayca değiştirilebilmektedir. Güvenliği tehdit etmemesi açısından şifre başkalarıyla paylaşılmamalı ve kolay tahmin edilebilir olmamalıdır.

Güvenli bir şifre oluşturduktan sonra ise, E-Devlet üzerindeki tüm hizmetlerden faydalanılabilmektedir. E-Devletin sunmuş olduğu hizmetlerinden bir tanesi de SGK prim ya da borç sorgulama hizmetidir. Bu hizmet sayesinde çalışan ya da BAĞ-KUR’lu kişiler, takiplerini daha kolay yapabilmektedir. Herhangi bir usulsüzlük durumunda da anında müdahale gerçekleştirilebilir.

E-Devlet Şifre Değiştirme İşlemlerini Kimler Yapabilir?

İlk kez E-Devlet şifresi alan kişiler, sonrasında sisteme giriş sağlayabilmektedir. PTT üzerinden alınan şifrenin unutulma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle kullanıcı kendine unutmayacağı bir şifre belirleyebilir. Fakat herkes şifre değiştirme işlemini yapamamaktadır. 15 yaşını doldurmayan ya da TC vatandaşı olmayan, mavi kartlı kullanıcı olmayanlar hizmetten faydalanamamaktadır.

PTT şubelerinden yeni zarfla şifre almış kişiler, cep telefonu ve e-posta kodlarını doğrulamalıdır. Cep telefonunu gelen kodda onaylandıktan sonra, E-Devlet hizmetlerinden faydalanılmaya başlanabilir. Sigorta ya da prim işlemleri, icra takipleri işlemleri E-Devlet üzerinden takip edilebilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

SGK İşyeri Sicil No Nasıl Sorgulanır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.SGK Sicil Numarasında DeğişikliklerSGK İşyeri Sicil NumarasıSGK Sicil Numarası İçerisindeki...