Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Mevzi Sağanak

Toruna Bakma Parası

A+
A-
Toruna Bakma Parası

Toruna bakma parası ödemelerini Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenir. Toruna bakma parasını almak isteyen kadınlar, gerekli şartları tamamladıktan sonra ödemeleri almaya başlayabilirler. Sosyal Güvenlik Kurumunun belirlediği esaslar ve şartları tamamlayıp başvuru yapan kadınlar yararlanabilecektir.

Sosyal Güvenlik Kurumunun belirlediği en önemli şartlardan biri hiçbir yerde sigortalı olarak çalışmamak gereklidir. Torun bakım maaşı almak için sigorta kaydı olmamalıdır. Böylelikle torun bakma maaşını kesintisiz kullanabilirsiniz. Torun bakma maaşı başka işte çalışmayan büyükanne için hazırlandı. Çalışan bayanlara destek vermek için kadınların çalışma olanaklarını artırmak için hazırlandı. Torun bakma maaşı annelerin çalışma sürelerine göre ayarlanabilir.

Toruna Bakma Maaşı Nedir?

Toruna bakma ödenekleri çalışan annelere destek sağlamak amacıyla geliştirildi. Böylelikle kadına yönelik işsizlik oranında düşme meydana gelecektir. Hem çalışan annenin işine tekrar dönmesi hem de büyükannelerin de çalışma istihkamına katılması sağlanır. Bu proje sayesinde çocuğa bakım rahat gerçekleşecektir ve büyükanneler toruna bakma maaşına bağlanacaktır. Bu proje sayesinde Sosyal Güvenlik Kurumunda çalışan annelerin işlerini bırakmaması adına atılan bir adımdır.

Yaşlıların da torun bakma maaşına bağlanarak bir gelir elde etmiş olur. Annenin kızına veya oğluna bakan büyükanne maaşı düzenli olarak alacaktır. Anneler için de büyük kolaylık sağlayan toruna bakma projesi ile bakıcı paraları gibi sıkıntıdan kurtulmuş olacaktır. Kabul edilirse bakıcı yardım parasından vazgeçer. Böylelikle büyükanneler çalışan anneler desteklenmiş olur.

Toruna Bakma Parası

Toruna Bakma

Toruna Bakma Maaşı Özellikleri Nelerdir?

Büyükanneleri belli maaşa bağlayıp düzenli hayat sürmelerini sağlayan toruna bakma maaşına büyük rağbet gördü. Böylelikle büyükannelerin istihkamı sağlandı.

Toruna bakma parasının özellikleri:

 • Torunun bakımı giderilir.
 • Büyükannelere düzenli maaş ödemesi yapılır.
 • Büyükannelere çalışma imkanı sağlanır.
 • Çalışan annelerin işine devam etmesi sağlanır.
 • Büyükannelerin Sosyal Güvenlik Kurumu bağlanır.
 • Bakıcı yardımı toruna bakma parası olarak değişir.
 • Bakıcı arama sorununuz giderilir.

Toruna bakma parası projesi sayesinde birçok kolaylıklar sağlandı. Çalışan annenin işine devam etmesi ve büyükannelerin düzenli maaşa bağlanarak kendi geçimini sağlaması gibi faydaları mevcuttur.

Toruna Bakma Maaşı Ne Kadardır?

Torun bakma maaşı 2020 yılı ve sonraki dönemler için 1000 TL olarak belirlendi. Her ay düzenli olarak bu maaş verilecektir. Bu maaş Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı çalışan bayanların çalışma durumuna göre ve çocuğun yaşına göre düzenlenir. Bu maaş çocukların yaşına göre uzun vadede planlanarak verilir. Her çocuk için hazırlanan ödeme dönemleri geçmiş zamanlarda 425 TL olarak ödeniyordu. Bu ödemeler çoklu doğuma göre değişkenlik gösterir. Torun bakma maaşı planlanması yapıldıktan sonra ilerleyen dönemlerde zam gelmesi bekleniyor.

Toruna Bakma Parası Alma Şartları Nelerdir?

Torun bakım parası büyükanneleri iş sahibi yaptığı gibi düzenli maaş almasını sağladı. Bu proje sayesinde büyükanneler SGK’lı hale getirdi. Tabi bu projeden yararlanmak için belli şartları yerine getirmek gerekir.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen şartlar:

 • Torun bakım aylığından yararlanmak için annelerin SGK’lı bir işte düzenli, olarak çalışması ve işe devam etmesi gerekir.
 • İki yıllık ücretli veya ücretsiz izne ayrılan annelerin tekrar işine dönmelidir.
 • Doğum izninden sonra iş hayatına dönmeyen anneler torun bakım aylığı talep edemez.
 • Torun bakım parası bakıcı yardımı yerine verilecektir. Böylelikle bakıcı parasını kullananlar torun bakım parasından yararlanamaz.
 • Doğum yapan anneleri 4A-4B-4C kapsamından düzenli olarak sigortalı çalışmalıdır.
 • Annelerin ve çocuğuna bakacak büyükannelerin Türk vatandaşı olması gerekir.
 • Annelerin iş hayatına geri döndüğü zaman borçlandığı birimleri ödemesi lazım.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen torun bakım parası esaslarını ana hatlarıyla bu şekilde yayınlandı. Bu şartları tamamlayan herkes başvuru yapabilir.

Toruna Bakma Parası Almanın Diğer Koşulları Nelerdir?

Toruna bakma parası 2020 Türkiye’nin geliştirdiği büyükannelere özel düzenli maaş projesidir. Bu maaş sayesinde büyükanneler kendi geçimini sağlayabilirler. Çalışan annelere kolaylıklar sağlamak ve yaşlıların hayatına düzenli bir şekilde devam etmesi sağlanır.

Toruna bakma parası almanın diğer koşulları şu şekildedir:

 • Torun bakımını üstlenecek büyükannelerin çocuğa bakmak için yeterli kabiliyete ve sağlıkta olması gerekir.
 • Sağlık sorunu olan ve yaşı çok ilerleyen büyükanneler toruna bakma parası talep edemez.
 • Çocuğun ve büyükannenin aynı il içerisinde ikametgah etmesi gerekir.
 • Doğum izni süresince torun bakım aylığı talep edilemez.
 • Torun bakım aylığı almak için çocuk üç yaşından büyük olması gerekir.
 • Çalışan annenin on sekiz yaşından büyük olması gerekir. Çocuk anne adına kayıtlı olması gerekir. Aksi halde toruna bakma parası alınmaz.
 • Annelik izni süresince yıllık primler eksiksiz olarak yatırılmalıdır. Annenin izni remi olarak sona ermesi gerekir.
 • Toruna bakma parası projesinden yararlanmak için bu şartları tamamlamak gerekir.

Toruna Bakma Parası Almak için Unutulan Esaslar Nelerdir?

Toruna bakma parası almak için Sosyal Güvenlik Kurumu Tarafından belirlenen şartları tamamlamak gerekir. Bunlar en ince ayrıntılarına kadar belirtilmiştir. Toruna bakma parasından yararlanmak için bu şartları eksiksiz yerine getirip belirtmek gerekir.

Toruna bakma parası almak için unutulan bazı durumlar:

 • Toruna bakma parasını almak için çocukla üçüncü dereceden bağınız olması gerekir.
 • Toruna bakma parası almak için anne ve babanın toplam aylık geliri aylık olarak belirlenen üst sınırı geçmemelidir.
 • Toruna bakma parası alan bireyler bakıcı tutmamaları gerekir. Aynı anda hem bakıcı parası hem de torun bakma parası alınamaz.
 • Torun bakım parası alacak büyükannelerin herhangi bir ruhsal ve fizyolojik sorununun olmaması gerekir.
 • Büyükanneler sağlık sorunu olan çocukların sorumluluğu kabul etmelidir.
 • Unutulan bu unsurları en ince ayrıntısına kadar belirtmeniz gerekir. Doğru şekilde tamamlanan koşullar sayesinde paranızı alabilirsiniz.

Toruna Bakma Parasını Almak için Gereken Evraklar Nelerdir?

Toruna bakma maaşı almak için gerekli evrakları getirip başvurunuz yapılır. Başvurunuz tamamlandıktan sonra gerekli bilgilendirmeyi e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Gerekli evraklar şu şekildedir:

 • Başvuru formu
 • Çalışan anne ve babaya ait kimlik fotokopisi
 • Bakılacak bebeğin kimlik fotokopisi
 • Bakacak yakının kimlik fotokopisi
 • Çalışan anne ve babaya ait SGK dokümanı ve annenin nüfus kaydı bilgileri
 • Anne, çocuk ve bakacak kişinin ikametgah adresleri
 • Bakacak kişinin güncel sağlık raporu
 • Anne, baba ve bakacak kişinin gelir raporu
 • Annelerin çalıştıkları verilecek imza sirküleri örneği

Bu evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayarak başvurunuz yapılır.

Toruna Bakma Parası

Toruna Bakma Maaşı

Torun Bakma Parası Başvuru Nasıl Yapılır?

Torun bakma parası başvurusu yapmak için Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüğü veya SGK üzerinden yapılabilir. Evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayıp kuruma teslim edilir. Böylece başvuru beyanınız sistemi girilir.

Başvurunuz incelemeye alınır ve uygun olup olmadığınıza bakılır. Daha sonra büyükanneler müdürlüğün belirlediği hastanelere gidip testleri yaptırmalıdır. Test sonrası alınacak sağlık raporu doğrultusunda karar verilecektir.

Online olarak başvuru yapmak isteyen bireyler için ise Aile, Çalışma ve Sosyal Yardımlaşma Bakanlığı sitesine giriş yapmalısınız. Daha sonra e-devletten giriş yapılır. Karşınıza çıkan başvuru formu doldurulur.

Toruna Bakma Parası Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Toruna bakma parası başvur şartlarını ve evraklarını tamamladıktan sonra e-devlet üzerinden takip edilmelidir. Bunun için öncelikle e-devlete giriş ekranı açılır. Daha sonra çıkan ekranda TC kimlik bilgilerini ve şifreyi eksiksiz olarak doldurmak gerekir.

E-devlet ana sayfasında yer alan kurumlar sekmesine tıklayın. Daha sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bölümüne tıklayın. Torun bakım parası seçeneğine girilir. Buradan başvurunun onaylanıp onaylanmadığı bakılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Öğrenciler İçin En Uygun Kredi Kartı Veren Bankalar
Öğrenciler İçin En Uygun Kredi Kartı Veren Bankalar
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Öğrencilere Kredi Veren Bankalar ve ŞartlarıZiraat Bankası Öğrenci KredisiDenizbank Bireysel...