Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
TÜİK Nisan Ayı İşsizlik Rakamları Açıklandı - İşsizlik Rakamları
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

TÜİK Nisan Ayı İşsizlik Rakamları Açıklandı

A+
A-
TÜİK Nisan Ayı İşsizlik Rakamları Açıklandı

Tüm dünyayı ve ekonomiyi sarsan pandemik bir hâle bürünen korona virüs sürecinden önce de ciddi boyutlara ulaşan işsizlik rakamları pandemi sürecinden sonra iyice arttı. Tüm dünya genelinde yaşanması beklenen işsizlik sorunu yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladı. Türkiye bu süreci en iyi şekilde yürüten ülkelerden biri olsa da kırılgan ekonomisi ve daha önceki dönemde bulunan yüksek işsizlik oranı nedeni ile bu durumdan çok çekecek gibi gözüküyor. Özellikle genç işsizlik oranları yaşanan inanılmaz artış insanları huzursuz etmeye başladı. Pandemi sürecinden sonra okullar tatil edildikten sonra gençler iş aramaya başlayınca işsizlik alanında yaşanan sorun kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Şirketlerin sokağa çıkma yasaklarından ve insanların dışarı çıkmamasından dolayi küçülen ekonomileri işçi çıkarma boyutlarına ulaştı. Dünya devi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde bile pandemi sürecinden sonra 30 milyon insanın işsiz kalacağı tahmin ediliyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)her ay olduğu gibi nisan ayında da ekonomiye dair istatistiki bilgiler paylaştı. Yavaş yavaş gevşetilen önlemler kendisini hissettirmeye başladı ve bir önceki döneme göre işsizlik rakamları bağlamında düşüş yaşandı. Bu iyi bir haber olsa da işsizlik oranı halen daha yüksek olarak kaldı.

Önlemler gevşetildikçe bu oranın azalması beklenmektedir. Bir önceki yılın nisan ayında 13.0 olan işsizlik oranı bu yılın nisan ayında 12.8’e geriledi. Yani 0.2’lik bir gelişme oldu. Geçen yılın nisan ayından bu yılın nisan ayına kadar olan dönemde işsiz sayısı 427 bin kişi azalarak 3 milyon 775 bin kişi olarak kayıtlara geçti. Bu kişilerin içine is gücü olarak sayılan 15 yaş ve üzeri kişiler sayıldı. Aynı dönemde ise istihdam edilen kişi sayısı azaldı.

İstihdam Nedir?

TÜİK nisan ayı işsizlik verileri açıklandı haberlerinden sonra insanlar istihdam oranı ne kadar diye merak etmeye başladı. Ancak istihdam oranlarını vermeden önce istihdam ne demek ondan bahsetmek gerekir. İstihdam, kişi ile başka bir işletme arasındaki sorumlulukları, ödeme koşullarını ve kurallarını, düzenleyen, iş yerinin temel kurallarını da kapsama alanına alan ve belirleyen, aynı zamanda hükümet tarafından da tanınan bir sözleşme olarak belirtilebilir.

İstihdam nedir dendiğinde hem iş verenin hem de çalışanın hem haklarını hem de sorumluluklarını kapsayan bir anlaşma akla gelmelidir. Kuruluşlar istihdamı farklı farklı şekillerde kullanabilir.

Örneğin işletmelerini beslemek, üretimlerini artırmak, üretim ağını genişletme amacı ile kullanırlar. İstihdamdan yararlanabilmek için birtakım şartlar gerekir. Örneğin kişinin yasal bir vatandaş olması veya ülke tarafından onaylanan çalışma iznine sahip olması gerekir. Hükümetin de sözleşme olarak nitelendirilen istihdama karşı sorumluluğu vardır.

Devletin görevi istihdamı denetlemektir. Tüm iş verenler için uyulması zorunlu o bazı kurallar, iş yeri standartları bulunmaktadır. Bundan dolayı, işletmeler işe alım yaparken dikkatli bir şekilde davranmaktadırla. Yasalara aykırı şekilde yapılan istihdam kurumun büyük cezalar almasına neden olabilir. İstihdamın türleri vardır. Bu türler şunlardır:

  • Tam süreli çalışanlar
  • günlük çalışanlar, çıraklar veya stajyerler
  • İstihdam şirketleri ve taşeron firmaların sağladığı personeller
  • Müteahhitler ve taşeronlar tarafından işe alınanlar

Bu istihdam türleri artırılabilir.

İşsizlik Rakamları

İşsizlik Rakamları

Nisan Ayı İstihdam Oranları

TÜİK’in yayımladığı verilere göre istihdam edilen kişi sayısı bu yılın nisan ayında geçen yılın nisan ayına göre 2 milyon 585 bin kişi azaldı ve 25 milyon 614 bin kişiye düştü. İstihdam oranı da 4.9 azalarak yüzde 41.1 olarak kayıt altına alındı. Geçen yılın nisan ayından bu yılın nisan ayına kadar geçen bir yıllık dönem diliminde istihdam edilen kişilerin sayısı sektörlerde değişiklik gösterdi.

Bir yıllık zaman diliminde istihdam edilen kişi sayısı tarım sektöründe 491 bin kişi, sanayi sektöründe 209 bin kişi, inşaat sektöründe 361 bin kişi, hizmet sektöründe ise 1 milyon 524 bin kişi azaldı. İstihdam edilen kişilerin oranları da yine sektörden sektöre değişiklik gösterdi.

İstihdam edilen kişilerin yüzde 17.5’i tarım, yüzde 20.9’u sanayi, yüzde 4.9’u inşaat, yüzde 56.7’si ise hizmet sektöründe yer aldı. Hizmet sektörünün oranının bu denli çok olmasında temel sebep pandemi sürecinden en çok hizmet sektöründe çalışanların etkilenmiş olmasıdır.

İş Gücüne Katılma Oranları

TÜİK’in geçtiğimiz günlerde açıkladığı verilerde is gücüne katılma oranları da belli oldu. İş gücü bu yılın nisan ayında, geçtiğimiz yılın nisan ayına göre 3 milyon 13 bin kişi azalarak 29 milyon 388 bin kişi oldu. İş gücüne katılma oranı da iş gücü sayısı ile doğru orantılı olarak azaldı.

İş gücüne katılma oranı 5.7 puanlık azalış ile yüzde 47.2 oldu. 2020 yılı nisan ayında hiçbir sosyal güvenlik kuruluşuna (SGK) bağlı olmadan çalışanların toplam çalışanlar içindeki miktarını gösteren kayıt dışı çalışanların oranı, 2019 yılının aynı dönemine göre 5.5 puan azalarak yüzde 28.7 oldu. Tarım dışı sektörde kayıt dışı çalışanların oranı geçen yılın aynı dönemine göre 5.8 puan azalarak yüzde 17.3 olarak belirlendi.

Hükümetin Aldığı Önlemler

Pandemi sürecinden sonra hükümet işsizlik oranlarının artmasına bağlı olarak bir dizi önlemler aldı. İlk olarak işten çıkarma yasağı getirildi. Bu işten çıkarma yasağı 17 Temmuz 2020 tarihinde dolacak bu yasağın 3 ay süre ile uzatılacağı biliniyor. Hükümetin pandemi döneminde işsizlik tehlikesine karşı aldığı tek önlem işten çıkarma yasağı değil. Aynı zamanda kurumlara maaş yardımı da yapılıyor. Işsizlere ise belirli süreyle işsizlik maaşı adı altında 1000 Türk lirası veriliyor. Ayrıca hükümet insanların evde kaldığı bu dönemde kendilerini geliştirebilmesi için ücretsiz dersler de vermekte. Bu dersleri alabilmek için başvuru yapmak gerekiyor.

TÜİK Nisan Ayı İşsizlik Rakamları Açıklandı

TÜİK Nisan Ayı İşsizlik Rakamları Açıklandı

İşsizlik Ödeneği

İşsizlik ödeneğini alabilmek için işten çıkarıldıktan sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR’a gidilerek ya da internet üzerinden başvuru yapılabilir. Zorunlu durumlar dışında 30 gün içerisinde başvuru yapılmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülür.

İşten çıkarıldıktan önceki son üç yıl içinde 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün, 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün, süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir.

Bu ödenek net maaşını yüzde 60’ı kadardır ve en az 1000 liradır. İşsizlik maaşı için yapılan başvurular, o ayın sonuna kadar karara bağlanır. İşsizlik maaşı, ay başı olarak her ayın beşinde aylık olarak işsizin kendisine ödenir. Ödeme tarihini öne çekmek için tek yetkili kurum bakanlıktır.

İşsizlik İçin Tahminler

Pandemi sürecinden sonra işsizlik için yapılan tahminler hep benzerlik göstermektedir. Önlemler azalınca işsizlik oranı azalacaktır. Aşının bulunması ile de işsizlik oranının iyice aazalması bekleniyor.

Fakat bu söylenenlerin yaşanması için kısa süre değil biraz uzun bir süre geçmesi bekleniyor. Süreç devletlerin ekonomisinde küçülmelere neden olacağı için sürecin içerisinde ekonomik anlamda kriz yaşanması çok olası bir durum olarak bekleniyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Havale Altın Nasıl Alınır?
Havale Altın Nasıl Alınır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Havale Altın Ne Amaçla Alınabilir?Kimler Havale Altın Alabilir?Havale Altın Alarak...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652