fbpx
ALTIN 379,35
DOLAR 6,8223
EURO 7,5691
BİST 105.520
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Çok Bulutlu

Ülkemizde Eğitim Durumu

Ülkemizde Eğitim Durumu

Ülkemizde eğitim durumu her dönem sorgulanmış ve sorgulanmaya da epey devam edeceğe benzemektedir. Bir çok kişi belki kendi için olmasa da çocukları için ülkemizdeki eğitim durumunu yakından takip etmektedir. Okullarda Öğretim İşleyiş Evresi hakkında sizlerle bir yazı paylaşmak istedik.

 

Öğretim Neden Gereklidir?

Genç kuşakların, gelecek kuşaklara ülke değerlerini, bilinçli bir şekilde taşıma sürecinde göstermiş olduğu değerler toplamına eğitim adı verilmektedir. Bu süreç, gençler için en önemli evredir. En büyük girişimler ve olgular gençlerde bu süre zarfında ortaya çıkmaktadır. “Aydınlık bir gelecek” kelimesindeki anlamda bu süreci anlatabilmek için ortaya çıkarılmıştır.

Yukarıda belirtilmiş olan kelimenin manası; her türlü konuda bilgi sahibi, tecrübe sahibi, donanımlı, yeniliklere ve her daim öğrenmeye açık, nerede ne yapması gerektiğini çok iyi kavrayan, toplumsal yanlışlara çözümler aramak, yeni buluşlar ortaya çıkarıp ülke değerlerini arttırmak gibi birçok konuya hitap etmektedir. Burada öğrenme sadece okul öğretim kurumları ile sınırlı kalmayıp, aksine ilk olarak aile fertlerinden başlamaktadır.

Gençlerin beyni tazedir, biz fertler olarak onlara ne öğretirsek, nasıl bir davranış şekli gösterirsek, ileride onlardan da kendi tavır ve hareketlerimizi izleriz. Çok sıkmadan, ılımlı bir şekilde sevgi ve saygı algısı beyinlerinde oluşturulmalıdır. Psikolojik faktörler, birçok gencin geleceğine tutulan ışığı söndürmektedir. Buna ilk etapta biz bireyler olarak müdahale etmeliyiz ki, ileri tarihlerde ki süre zarfında ruhsal ve sorunsal çöküntü oluşumlarının önüne engel koyalım.

Ülkemizde Eğitimde ki Değişimler

Geçmişe dönük olarak baktığımız zaman, öğrenim algıları ile ilgili bir değişim görülmemektedir. Baktığımız zaman halen kurumlarda kız erkek ayrımları görülmektedir. Bir değer husus ise yeteneklere göre seçim değil de, sınavlardan alınan puanlara göre yerleşimlerin yapılmasıdır. Durum böyle olduğu zaman da, mesleğinde başarısız bir doktor, mutsuz bir mühendis, suratı asık bir hemşire, kızgın bir dişçi, yükseklik korkusu olan bir pilot, kod geliştirme seven bir yazılımcı gibi birçok olumsuz faktör, mesleki mutsuzluklar ortaya çıkmaktadır.

Saymış olduğumuz bu algılardan gençlerimizi kurtarıp, işinde başarılı, mesleğini severek yapan, her gün yeni mesleki bilgiler öğrenmek için can atan, geleceğin profesör, bilim adamı, tüm coğrafyalarda adını duyurmuş, markalaşmış mühendisler ortaya çıkarabilmek için, sınav duvarının gençlerin önünden tamamı ile kaldırılması gerekmektedir.

Her zaman Avrupa ülkelerini özenen, onlar gibi olmaya çalışan gençler görmek yerine, ülkemize özenen bir Avrupa ülkeler topluluğu görmek toplumsal temennimizdir. Burada öğretmen her ne kadar görevini, en güzel şekilde yerine getirmeye çalışsa da, ilk iş aile fertlerine düşmektedir. Ülkemizde Eğitim Durumu ve sürekli kalitesinin yükselmesi için hepimize sorumluluklar düşmektedir. Şunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız ki, bugünün gençleri, yarın bizim teminatlarımızdır. Toplum olarak geleceğimize, yani gençlerimize sahip çıkmalı, sorunlarını hep birlikte çözmeliyiz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Anne Ve Babaların Eğitimdeki Rolü
Anne Ve Babaların Eğitimdeki Rolü
Anne ve babaların eğitimdeki rolü   Eğitimde gösterilen başarı, akıldan farklı olarak birtakım faktörlerin uyulmasına...