Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Parçalı Bulutlu

Üniversitelerin Online Sınavları Nasıl Yapılacak?

A+
A-
Üniversitelerin Online Sınavları Nasıl Yapılacak?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), korona virüs pandemisin sebebiyle yüz yüze eğitim yerine üniversitelerde yapılacak olan dönem sonu final dijital sınavları için, öğrencilere teknik destek sağlanması konusundan sınav güvenliği konularına kadar uygulanacak tüm ilkeleri belirleyerek ilgili üniversitelere gönderdi. Üniversitelerde yapılacak olan, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı dönem sonu sınavları ve bu eğitim öğretim yılına ait diğer tüm sınavların korona virüs salgını sebebiyle yüz yüze olarak gerçekleştirilmeyeceği, dijital ortamlar ya da ödev, proje gibi çeşitli alternatif yöntemler uygulanarak gerçekleştirilmesine ilişkin Yüksek Öğretim Kurulu kararı, 11 Mayıs tarihinde üniversitelere bildirildi. Bu kapsamda, yök dönem sonu sınavları konusunun uzaktan öğretim ile uygulanacak değerlendirme aşamalarında; dijital ortamlarda gözetimli veya gözetimsiz olarak uygulanacak açık uçlu veya çoktan seçmeli sorulu sınavlar, çevrimiçi kısa sınavlar; ödevler, Öğrenme Yönetim Sistemi (ÖYS) etkinliği, ÖYS kullanımı analitikleri ve benzeri tüm uygulamalar kullanılabilecek. Peki, Üniversitelerin Online Sınavları Nasıl Yapılacak?

Yök Online Sınav İlkelerini Belirledi

Yüksek Öğretim Kurulu bünyesinde farklı üniversitelerden uzaktan öğretim konusunda uzman öğretim üyeleri tarafınca oluşturulan komisyon, online ortamda yapılacak olan ölçme ve değerlendirmelere ilişkin ilkeleri belirledi. Komisyon tarafından belirlenen ilkeler, YÖK Yürütme Kuruluna son hali bildirilerek ilgili üniversitelere yazı ile duyuruldu. Alınan bu kararlar ise, salgın dönemi ile sınırlı olacak.

Duyuruda Yüksek Öğretim Kurulu üniversitelerden, online ortamda yapılacak olan ölçme ve değerlendirme sürecinde küresel salgın dönemi ile sınırlı olmak koşuluyla uygulanması istenen genel ilkelerin göz önüne alınmasını istedi. Buna göre, dünya çapında yaşanan bu salgın süresince dönem sonu başarı puanları hesaplanmasında çevrimiçi sınavların yanı sıra mümkün olabildiğince ödev, tartışma ve proje ile ÖYS aktivitelerine katılma gibi değerlendirmelere de teşvik edilmesi sağlanacak.

Sınav Güvenliği İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir?

Online ortamlarda yapılacak olan sınavlarda “şeffaflık ve denetlenebilirlik” esas alınacak. Sınavda, ÖYS’nin ya da online ortamların izin verdiği güvenlik tedbirleri uygulanacak. Alınacak bu tedbirler arasında ise; sınav sorularının rastgele seçilmesi, tam ekran uygulaması ve tarayıcı kilidinin işlevselleştirilmesi yer alıyor.

Üniversitelerin Online Sınavları Nasıl Yapılacak?

Üniversitelerin Online Sınavları Nasıl Yapılacak?

Online Sınavlar Hakkında Bilgilendirme Ne Zaman Yapılacak?

Yapılacak olan üniversitelerin online sınavları uygulamaları hususunda öğrenciler ve öğretim elemanları için eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri yapılacak. Bu konuda, sınav başlamadan önce sınav işleyişi, sınav süresi, puanlamaya dair ilkeler, öğrencinin sorumlulukları, sınava dair itirazlar ve etik kurallar hususunda öğrencilere ve öğretim üyelerine açık ve net şekilde bilgilendirmeler yapılacak. İmkanlar doğrultusunda sınava girecek olan öğrencilerin, e-Devlet üzerinden sisteme giriş yapmalarına öncelik verilecek.

İnternete Erişmi Olmayan Öğrenciler Sınava Nasıl Katılım Sağlayacak?

Dijital ortamlara erişim imkanı olmayan öğrencilere yönelik destek sağlamak amacı ile yeni çözümler YÖK tarafından üretilecek. Bu konuda, öğrencilerin alternatif internet erişim yollarını kullanmalarına izin verilecek. Öğrencilere, bulunduğu il ve ilçede ki üniversite birimleri öncelikli olacak şekilde, gerektiği koşullarda Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer tüm kamu kurumlarının internet ve bilgisayar olanaklarına erişim imkanı sunulacak.

Sınav Telafisi Olacak mı?

Kabul edilebilir sebepleri olan ve sınava giremeyen öğrencilerin bir mağduriyet yaşamaması adına telafi sınavı uygulanacak. Bu hususta, sınava giremeyen öğrencilere telafi sınavı imkanı verilecek. Teknik sıkıntılar yaşayan öğrencilerin çevrimiçi sınavlarını tamamlamaları için gerekli olan prosedürler belirlenerek YÖK tarafından duyurulacak. Ödev, araştırma ve proje raporlarının değerlendirilmesi konusunda ise intihal tespit programlarından yararlanılacak.

Engelli Öğrenciler ve Sınav Süresi

Çevrimiçi değerlendirmeler konusunda, sınavın türüne göre öğrencilere yeterli olan süre verilecek. Dezavantajlı ve engeli bulunan öğrencilerin dijital sınavlarını sağlıklı bir biçimde yürütülebilmesi adına gerekli olan tüm tedbirler alınacak.

Üniversitelerin Online Sınavları

Üniversitelerin Online Sınavları

Staj Uygulamaları Nasıl Yapılacak?

Mezuniyet durumunda olan öğrencilerin staj uygulamalarının değerlendirilmesi konusunda, küresel salgın döneminin şartları göz önünde bulundurularak, ilgili kurumlar tarafından gerekli olan düzenlemeler yapılacak. Kurumsal sistem üzerinden yürütülmeyen sınavların “şeffaf ve denetlenebilir” olması adına ilgili öğretim elemanı tarafınca sınav kayıt altına alınıp arşivlenecek. Ayrıca öğrencilere verilen ödevler ve projeler ilgili dersin kredisi ve Avrupa Kredi Transferi ve Biriktirme Sistemi iş yükü göz önünde bulundurularak değerlendirilecek.

Yüksek Öğretim Kurulu Üniversitelere Alınacak Tedbirleri Yazılı Olarak Bildirdi

Yüksek Öğretim Kurulu üniversitelere alınacak Covid-19 kapsamında alınacak tedbirleri kapsayan yazılı bildiriyi gönderdi. Sağlık Bakanlığının Yüksek Öğretim Kuruluna hitaben kaleme aldığı “Covid-19 Tedvirleri” yazısında şu ifadeler yer alıyordu:

“İller arası öğrenci hareketleri, çeşitli yerleşim birimlerinden olan öğrencilerin bir araya gelmesi, yurtların yeniden faaliyete geçirilmesi ve sınav ortamında sosyal mesafeye dikkat edilmemesi gibi durumların, Kontrol altına almaya çalıştığımız salgın mücadelesinde önüne geçilemeyecek bir risk oluşturacağı açıktır.

2019-2020 eğitim öğretim yılının bu gibi risklere aman vermeden tamamlanması gerekir. Yüksek Öğretim Kurulunun daha öncelerde örgün eğitim ile uyguladığı programlarda, uzaktan eğitim programının yapılması ve ara sınavlar ile ilgili almış olduğu kararlarla doğru orantılı olarak, dönem sonu sınavlarının ve bu eğitim yılına ait diğer tüm sınavların çevirim içi ya da alternatif ölçme ve değerlendirme yöntemleri ile yapılması bu konuda oldukça fazla önem arz etmektedir.”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

2020 Bekçi Nasıl Olunur, Maaşları ve Şartları Nelerdir?
2020 Bekçi Nasıl Olunur, Maaşları ve Şartları Nelerdir?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.2020 Bekçi Nasıl Olunur?2020 Bekçi Alım Şartları Nelerdir?Bekçilik Başvuruları İçin...