Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
Vergi İndiriminden Nasıl Faydalanır? Şartları Nelerdir?
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Vergi İndiriminden Nasıl Faydalanır? Şartları Nelerdir?

A+
A-
Vergi İndiriminden Nasıl Faydalanır? Şartları Nelerdir?

Vergi İndiriminden Nasıl Faydalanır? Sorusu vatandaşın en merak ettiği soruların başında gelmektedir. Vergi indirimi destekleri, farklı sebeplerden dolayı çalışma olanağı bulunmayan kişiler için hazırlanan yardımlardan biridir. Çalışmasına engel bir hastalığı olan vatandaşlar, E-devlet üzerinden başvuru yaparak vergi indiriminden faydalanabiliyor.

Engelli ve vergi indirimi gibi başvurularda bulunmak isteyen kişiler, internet üzerinden araştırmalar yapıyor. Çeşitli hastalıkları bulunan ve herhangi bir işte çalışamayan vatandaşlar sosyal ve ekonomik hayatlarına destek olmak için vergi indirimleri yapılıyor. Yüzde 40 veya daha fazla oranla engeli olan vatandaşlar, sağlık kuruluşlarından aldıkları rapor sonucunda vergi indirimi desteklerine başvuru yapabiliyor.

Asgari olarak yüzde 80 oranında çalışamama raporu alan kişiler birinci derecede engelli, yüzde 60 oranında çalışamama raporu alan kişiler ise ikinci derece engelli sayılıyor. Yüzde 40 oranında çalışamama raporu bulunan vatandaşlar ise üçüncü derece engelli kategorisinde değerlendiriliyor.

Birçok kişinin faydalandığı vergi indirimi, insanların sosyal hayatlarına katkı sağlıyor. Sakatlık belgesi olarak da engelli raporunu alarak vergi indirimine başvuracak olan kişilerin bilmesi gereken bazı konular bulunuyor.

Vergi İndiriminden Kimler Faydalanabilir?

Çalışamayacak durumda olan vatandaşlar için sunulan vergi indiriminden yararlanmak için gerekli olan bazı şartlar bulunuyor. Vergi indiriminden faydalanmanın şartları arasında kişinin engel durumu ve sigorta bilgileri gibi konular yer alıyor. Vergi indiriminden faydalanabilecek kişilerin sınıflandırması ile ilgili bilgiler bulunuyor.

Vergi indiriminden faydalanabilecek gruplar şu şekildedir;

 • Engelli vatandaşlar,
 • Engelli kişilere bakmakla yükümlü olan kişiler
 • Serbest meslek sahibi olan engelliler,
 • Engelli kişilere bakma yükümlü olan serbest meslek sahipleri,
 • Basit usul vergi sınıfına giren engelliler…

Belirlenen Gelir Vergisi Kanunu şartlarına göre bu sınıflandırmadaki vatandaşlar vergi indirimi hizmetinden yararlanabiliyor. Vergi muafiyetinden ve indiriminden yararlanmak isteyen vatandaşlar edinmesi gereken evraklar bulunuyor.

Vergi İndirimi İçin Gerekli Olan Evraklar Nedir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan kanunlara göre vergi indiriminden yararlanılabilmesi için gerekli olan bazı evraklar bulunuyor. Vergi indiriminden faydalanma için gerekli olan belgeler arasında başvuru formu ve işyerlerinden alınacak olan evraklar bulunuyor.

Vergi indirimi başvurusu için gerekli olan evraklar şu şekildedir;

 • Başvuru formu,
 • Çalışmış olunan işyerinden alınmış olunan imzalı ve kaşeli dilekçe,
 • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası
 • Kanunda belirtilen şartlara uygun olarak alınmış olan sağlık raporları (aslı veya noter tasdikli olacak şekilde)

Vergi indiriminden faydalanmak isteyen vatandaşlar, sağlık raporlarını yetkili hastanelerden almalıdır. Raporlarda belirtilen engel oranı ve engel süresi oldukça önemlidir. Raporlardaki bilgilere ve çalışma gücü kaybına göre vergi indirimi başvurusu olumlu veya olumsuz sonuçlanabilecektir. Bu nedenle sağlık raporlarının ayrıntılı ve resmi olması gerekmektedir.

Vergi İndiriminden Faydalanma Şartları

Vergi İndiriminden Faydalanma Şartları

Yüzde 5 Oranında Vergi İndiriminden Yararlanma Şartları

Hazine ve Maliye Bakanlığı, engelli indirimi dışında bazı meslek gruplarına ve ticari işletmelere de çeşitli vergi indirimi hizmetleri sunuyor. Ticari ve mesleki gruplarda faaliyet gösteren şirketler, belli şartları taşıdıkları durumunda yıllık vergilerinin yüzde 5 kısmından muaf sayılabiliyorlar. Yüzde 5 oranındaki vergi indiriminden yararlanmak isteyen kişi ve kurumların sahip olması gereken bazı şartlar bulunuyor.

Vergi indiriminden yararlanma şartları şu şekildedir;

 • Başvuru yapacak olan mükelleflerin vergi borcunun olmaması gereklidir.
 • Başvuru öncesi iki yıla ait beyannamelerin belirtilen süreler içerisinde verilmiş olması gereklidir.
 • İndirim hesaplanması için beyanname tarihinden itibaren tahakkuk olan vergi borçlarının ödenmiş olması gereklidir.
 • 1000 lira veya üzeri vergi borcu olan kişiler, vergi indiriminden yararlanamayacaktır.
 • Başvurudan önceki dört yıl içinde Vergi Usul Kanunu maddelerinde yer alan filleri işleyenler, vergi indirimi hakkından yararlanamayacaktır.

Bu şartları karşılayan vergi mükellefleri, belirtilen başvuru yöntemleri aracılığıyla yüzde 5 oranındaki vergi indirimi hizmetine başvuru yapabilirler. Vergi indirimi alacak olan mükelleflerin gerekli işlemleri e-devlet kapısı üzerinden gerçekleştirmesi gereklidir.

Vergi İndirim Belgesi Nasıl Alınır?

Engelli vatandaşlar için hazırlanan ve her yıl birçok engellinin başvurduğu vergi indirimi için bazı belgelerin alınması gereklidir. Farklı oranlarda engelli bulunan ve herhangi bir yerde çalışamayan vatandaşlar, ilgili başvuruları çeşitli kurumlara yapabiliyor. Her şehir veya ilçe içinde bulunan Defterdarlık ve Gelir Müdürlükleri, Vergi Dairesi Müdürlükleri ve Mal Müdürlüklerine vergi indirimi başvurusu yapılabiliyor. Vergi indirimi başvurularında vatandaşlardan istenilen bazı belgeler bulunuyor.

Vergi indirimi belgesi almak için gerekli olan belgeler şunlardır;

 • Vergi indiriminden yararlanmak istendiğine dair hazırlanmış olan dilekçe,
 • Nüfus cüzdanı aslı veya fotokopisi,
 • Çalışılan iş yerlerinden alınmış olan belgeler.

Bu belgeleri alan kişiler, ilgili başvuru merkezlerine giderek vergi indiriminden yararlanabilirler. Bu konuda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri kişilerin sağlık raporlarıdır.

Sağlık raporu bulunmayan kişiler, müdürlükler tarafından ilgili hastanelere sevk edilecektir. Bu nedenle vergi indirimi alma için sağlık raporlarının güncel ve resmi olması şartı bulunmaktadır.

Vergi İndiriminden Nasıl Faydalanır?

Vergi İndiriminden Nasıl Faydalanır?

Vergi İndirimi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Engelliler için sunulan vergi indirimi hizmetinin hesaplaması farklı kriterlere bağlı olarak yapılıyor. Engellilerin aylık geliri, ücret veya maaş kalemleri bir araya getirilerek yapılan hesaplamalar sonucunda vergi indirimi tutarı hesaplanıyor.

Engelli vergi indirimlerinde sendika ve şahıs sigortası gibi kesintiler uygulanabiliyor. Bu kesintilerden sonra aylık gelir vergisinin tutarına ulaşılabiliyor. Aylık gelir vergisi tutarı ve gelir vergisi dilimi çarpılmasından sonra ilgili hesaplama işlemleri sona eriyor. 2020 yılı vergi indirimi hesaplama tutarları belirlenmiştir.

Farklı derecelere göre engelli vergi indirimleri tutarları şu şekildedir;

 • 1. derece sınıfındaki engelliler için 1.400 Lira
 • 2. derece sınıfındaki engelliler için 790 Lira
 • 3. derece sınıfındaki engelliler için 350 Lira

Gelir Vergisi Kanunu çerçevesinde belirlenen ve engellilere ekonomik destek sağlamak için hazırlanan vergi indirimlerindeki tutarlar, farklı kriterlere bağlı olarak belirleniyor. Ne kadar tutarda vergi indirimi alabileceğini merak eden kişilerin öncelikle hangi engelli sınıfına girdiğini öğrenmesi gerekiyor. Bunun için yetkili hastaneler aracılığıyla sağlık raporu alınması ve ilgili yerlere başvuru yapılması gerekiyor.

Vergi İndiriminden Yararlanmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Engellilik veya diğer ismiyle vergi indiriminden yararlanmak isteyen birçok vatandaş, farklı konular için internetten araştırmalar yapıyor. Vergi indirimi nedir, konusunda araştırma yapan vatandaşlar için hazırlanmış olan bilgiler bulunuyor.

Engelli vatandaşların belirli şartlar altında yararlanabileceği vergi indirimi için farklı başvuru kanalları bulunuyor. E-devlet kapısı aracılığıyla da yapılan başvurular için Vergi Dairesi Başkanlığı, Gelir Müdürlükleri ve Mal Müdürlükleri başvuru kabul ediyor.

Vergi İndiriminde Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişi Ne Anlama Gelir?

Vergi indirimi başvurularında vatandaşların karşısına çıkan kavramlardan biri de bakmakla yükümlü olduğu kişi tanımıdır. Bu tanım, engelli kişinin bakmakla yüküm olduğu baba, anne, çocuklar ve eşler için yapılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarında bulunan bilgilere göre belgelendirilen işlemlerde çocuklar için yaş sınırlaması yapılmıyor.

Vergi İndirimi

Vergi İndirimi

Vergi İndirimi İçin Bilinmesi Gereken Durumlar

Devletin engelli vatandaşlara destek için uygulamış olduğu vergi indirimleri için bilinmesi gereken bazı konular bulunuyor. Gerçek usul altında ticari faaliyetlerde bulunan engellilerin vergi indirimi alması mümkün olmuyor. Emekli olduğu için işinden ayrılan ve aynı işte tekrar çalışan kişilerin de vergi indirimi başvurusu kabul edilmiyor.

Aylık geliri, belli bir gelir grubunun üstünde olan vatandaşlara da vergi indirimi uygulanmıyor. Vergi indirimi başvurusunda bulunacak olan kişilerin ilk önce vergi indiriminden nasıl faydalanılır konusunda gerekli araştırmaları yapması gerekiyor.

Vergi İndirimi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye’de yaşayan engelliler için uygulanan vergi indirimlerinden yararlanmak isteyen kişiler, başvuruların nasıl sorgulanabileceğini merak ediyor. İnternet üzerinde bulunan vergi indirimi sorgula sayfası aracılığıyla başvurusu sorgulaması yapılabiliyor. Başvuru sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar, BMDVB resmi internet sitesindeki sorgulama ekranını kullanabiliyor. Sorgulama yapmak için TC kimlik numarası ve çeşitli bilgiler yeterli oluyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Pandemi Kira Yardımı Nasıl Alınır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Kira Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır?Kira Yardımı Yapan Kurumlar Nelerdir?Kira Yardım...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652