Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
Yeni Doğan Çocuk Yardımı Parası Nasıl Alınır? - Çocuk Yardımı
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Yeni Doğan Çocuk Yardımı Parası Nasıl Alınır?

SGK
A+
A-
Yeni Doğan Çocuk Yardımı Parası Nasıl Alınır?

Devlet tarafından vatandaşlara sunulan desteklerden biri de yeni doğan çocuk yardımı olarak öne çıkıyor. Yeni doğum yapmış olan anneler, çocuk yardımı parasının nasıl alacağı konusunda araştırmalar yapıyor. Süt ve yeni doğan çocuk yardımı başvuruları için gerekli olan bazı evraklar bulunuyor. Yeni doğan çocuk yardımlarını almak isteyen kişilerin E- devlet sistemine giriş yapmaları gerekiyor. Sigortalı olan yeni doğan annelerinin ise süt parası almak için çalışmış oldukları iş yerlerinin bağlı olduğu sigorta kurumuna başvuru yapması gerekiyor. İşsizlik ödeneği ve süt parası gibi başvurular için farklı adresler bulunuyor.

Yeni Doğan Çocuk Parası Nedir?

Yeni doğum yapmış olan tüm annelere Aile Bakanlığı tarafından verilen yardımlara yeni doğan çocuk parası ismi veriliyor. Süt parası ismiyle de verilen yardıma başvuru yapan birçok kişi bulunuyor. Herkesin yararlanabileceği yardım, devletin yeni doğum yapmış olan anneler için geliştirdiği bir yardım türü olarak öne çıkıyor.

Annelere ödenen yeni doğan çocuk yardımının yanında mama ve bez yardımları da yapılıyor. İşsizlik aylığı sorgulaması ve çocuk yardımı başvurusu yapacak olan kişiler, e-Devlet başvuru kanalını tercih edebiliyor.

Yeni Doğan Çocuk Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Yeni doğum yardımı almak isteyen vatandaşların başvurabileceği farklı yerler bulunuyor. İnternet aracılığıyla başvuru yapmak isteyen kişiler, turkiye.gov.tr linkinden e-Devlet sistemine giriş yaparak gerekli başvuruları yapabiliyor. Anneler başvuru yapamadıkları durumlarında eşlerinden veya akrabalarından yardım isteyebiliyor. Yardım başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin tercih edebileceği farklı adresler bulunuyor.

Doğum parası yardımı için başvuru yapılabilecek bazı adresler şu şekildedir;

 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu dilekçeyi doldurarak bakanlığa teslim edilebilir.
 • İkamet edilen ilin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüklerine başvuru yapılabilir.
 • Sosyal Hizmetler Müdürlükleri veya ikamet edilen yerdeki kaymakamlıklar da başvuru için tercih edilebilir.
Yeni Doğan Çocuk Yardımı Parası Nasıl Alınır?

Yeni Doğan Çocuk Yardımı Parası Nasıl Alınır?

Yeni doğum yardımlarından yararlanmak isteyen annelerin sahip olması gereken bazı şartlar bulunuyor. Şartları karşılayan tüm annelere devlet tarafından bir miktar doğum desteği sunuluyor. Aynı zamanda başvuru yapacak olan kişilerin edinmesi gereken bazı belgeler bulunuyor.

Yeni Doğan Çocuk Yardımı İçin Gereken Şartlar

Devletin yeni doğum yapan anneler için sunmuş olduğu yardım parasından yararlanmak isteyen vatandaşların bilmesi gereken bazı konular bulunuyor. Doğum yardımından yararlanılabilmesi için bazı şartların karşılanması gerekiyor. Şartları karşılayan ve doğum yardımı başvurusu yapan kişilerin başvuruları kabul edilerek yeni doğan çocuk yardımı yapılabiliyor. İşsizlik aylığının verilme şartları ve doğum aylığının verilme şartları gibi konularda internet üzerinden bilgi alınabiliyor.

Yeni doğum yardımı için gereken çeşitli şartlar şu şekildedir;

 • Doğum yapan annelerin bu yardımdan yararlanabilmesi için ilk şart T.C vatandaşlığıdır.
 • Doğum yapan kişilerin yardım parasından yararlanabilmesi için bizzat müracaat etmesi gerekiyor. Başvuru yapamayacak durumda olan kişiler gerekli vekaletleri vererek eşleri aracılığıyla müracaat edebilirler.
 • 15.05.2015 tarihinden sonra yapılan doğumlar için yardım başvurusunda bulunabiliyor. Bu tarihten önceki doğumlar için yardım parası alınabiliyor.

Belirtilen şartları karşılayan tüm doğum yapan anneler, devlet tarafından sunulan yeni doğan parasından yararlanabiliyor. Yeni doğan yardım parası başvuru şartları hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyen kişiler, bağlı oldukları il veya ilçenin sosyal hizmetler müdürlüğüne müracaat edebiliyor.

2020 Yılı İçin Belirlenen Yeni Doğum Yardım Parası Tutarları

Hem çalışan hem de çalışmayan anneler için yapılan yeni doğan yardımları için 2020 yılı tutarları belli olmuştur. Verilen yardımlar, annelerin sahip oldukları çocuk sayısına göre farklılık gösteriyor. Yayınlanan kanuna göre çocuk sayısının fazlalığına göre daha fazla yardım parası veriliyor.

Yeni doğan yardım paraları için 2020 yılı tutarları şu şekildedir;

 • İlk çocuğunu doğuran annelere 300 Lira destek veriliyor.
 • İkinci çocuklar için 400 Lira destek veriliyor.
 • Üç veya üstü çocuk sahibi olanlar için ise 600 Lira ödeniyor.

Belirtilen yardım parası tutarlarını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı açıklamıştır.

Yeni Doğan Yardımı Parası Nereden Alınabiliyor?

Devletin sunduğu yardım paraları hakkında araştırma yapan kişiler, işsizlik maaşı nasıl hesaplanır? ve yeni doğan yardım parası nereden alınır? gibi konuları merak ediyor. Doğum parası başvuruları kabul eden kişiler, yardımlarını PTT üzerinden alabiliyor.

Diğer bankalara müracaat etmeye gerek kalmadan PTT üzerinden kolay bir şekilde doğum parası alınabiliyor. Doğum parası başvurusunda bulunacak kişilerin bazı evrakları edinmesi gerekiyor.

Yeni Doğum Yardımı Başvurusu İçin Gereken Evraklar

Doğum parası yardımından yararlanmak isteyen annelerin başvuru yapabilmeleri için bazı evraklara sahip olması gerekiyor. Doğumdan sonra belli bir zaman içinde çocuğa ait nüfus cüzdanı veya hastanelerden alınmış resmi doğum belgeleri ile başvuru yapabiliyor.

Bu belgelerin yanından bakanlık tarafından hazırlanmış olan dilekçelerin doğru bir şekilde doldurulması gerekiyor. Dilekçeye ulaşmak isteyen kişiler, bakanlığın resmi internet sitesindeki dilekçeler sekmesinden ilgiyi belgeye ulaşım sağlayabiliyor. Dilekçeyi eksiksiz bir şekilde dolduran kişiler, kimlik veya doğum belgesi ile başvurusunu tamamlayabiliyor.

Yeni Doğum Yapan Annelere Verilen Destekler

Kadınlara destek verilmesi ve istihdam sürekliliğin arttırılması için önemli yardımlar sunuluyor. Devlet tarafından annelere sunulan birçok yardım bulunuyor. Doğum yapan annelerin istihdamının devam ettirilmesi ve ekonomik olarak desteklenmesi için doğum yardımı, emzirme parası ve kreş yardımı gibi birçok destek sunuluyor.

Çalışan veya çalışmayan annelere farklı destekler kapsamında yardımlar dağıtılıyor. Tutarların değişiklik göstermesine neden olan etkenler bulunuyor. Özellikle; maaş miktarına ve çocuk sayısına göre yardım oranı değişebiliyor.

Annelere devlet tarafından verilen bazı destekler şu şekildedir;

 • Yeni doğan çocuk parası yardımı,
 • Süt, emzirme, bez ve mama desteği,
 • Çalışan annelere yarım gün çalışma olanağı,
 • İş görmezlik desteği,
 • Bakıcı yardımı parası…
Yeni Doğan Çocuk Yardımı

Yeni Doğan Çocuk Yardımı

Tutarları ve başvuru şartları değişiklik gösteren tüm yardımlara başvuru yapılabiliyor. Anneler, e-Devlet kapısı üzerinden gerekli bilgilere ulaşabiliyor.

İş Göremezlik Yardımı Nedir?

Çalışan anneler, yeni doğum yaptıkları zaman iş görmezlik yardımı alabiliyor. Devlet tarafından annelere ekonomik yardım amacıyla sunulan bu destekten yararlanılabilmesi için bazı şartlar bulunuyor.

Anneler, doğum öncesinde isteğe bağlı olarak 8 hafta süresince izin kullanabiliyor. Doğum sonrasında ise 8 haftalık izin kullanılarak toplamda 16 haftalık izin seçeneğinden ücretli olarak yararlanabiliyor.

Kadınlar, isteğe bağlı olarak yarım gün çalışma desteği de alabiliyor. İŞKUR tarafından ödenen destekler ile yarım gün çalışma alternatifi tercih edilebiliyor. Çoğul gebe olan anneler 18 hafta süresince izin alabiliyor. İş göremezlik yardımının ve işsizlik maaşının kesildiği durumlar konusunda bilgi almak isteyen kişiler, sosyal hizmet müdürlüklerine başvuru yapabiliyor.

Yeni Doğum Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılıyor?

Doğum yardımı almak isteyen vatandaşlar, gerekli sorgulama işlemlerini e-Devlet kapısı üzerinden yapabiliyor. e-Devlet kapısına TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapan kişiler, sistemdeki arama kısmından ilgili sorgulama sekmesine ulaşabiliyor. Doğum parası sorgulama hizmetine 7/24 hızlı bir şekilde ulaşılabiliyor. Gerekli tüm bilgiler ve işlemler e-Devlet üzerinden yapılabiliyor.

İnternet üzerinden yeni doğum yardımı sorgulaması yapamayan kişiler için farklı alternatifler bulunuyor. İşsizlik maaşı sorgulaması ve yeni doğum parası sorgulaması için bakanlıkların telefon numaraları da tercih edilebiliyor. Anneler, yeni doğum yardım parası sorgulaması için 144 ve 183 numaralarını arayarak çağrı merkezlerine ulaşım sağlayabiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

TC ile SGK Rapor Parası Nasıl Sorgulanır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Rapor Parasını Almak İçin Başvuru Nasıl Yapılır?Kimler Rapor Parasını Alabilir?Başvuru...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652