Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Mevzi Sağanak

Yeni Ehliyet Kaybetme Cezası

A+
A-
Yeni Ehliyet Kaybetme Cezası

Ehliyet kayıpları sıklıkla yaşanan durumlardan biridir. Bunun yanı sıra; ehliyet çalınması durumu da sürücülerin çoğunlukla başına gelen olaylardan bir tanesidir. Ehliyetin çalınması ya da kaybedilmesi durumunda sürücülerin ehliyetlerini yeniden çıkarmaları gerekir. Bunun yapılabilmesi için atılması gereken adımlar bellidir. Bunun dışında bazı evraklar ve şartlar da yerine getirilmelidir. Sürücüler bu adımları atarak ehliyetlerini alabilirler. Sürücülerin en sık sordu sorduğu konulardan biri yeni ehliyet kaybetme cezası ile ilgilidir. Elbette yeni tip ehliyet ve eski tip ehliyet kaybedilmesi de dikkate alınmalıdır. İşlem olarak aralarında bir fark olmasa da ücretlendirme konularında belli farklılıklar vardır. Bu bilgiler edinilerek işlemlerin yapılması doğru olur.

Yeni Ehliyet Kaybetme Sonrası Ehliyet Nasıl Çıkarılır?

Yeni ehliyetini kaybedenler ehliyetlerini tekrar çıkarmak durumundadırlar. Ehliyet çıkarılması için belli adımların atılması gerekir.

Bunun için;

 • Nüfus Müdürlüklerine başvurulmalıdır.
 • İstenilen nüfus müdürlüğüne başvurulabilir. Bunun için bir sınırlama söz konusu değildir.
 • Yeni çipli sürücü belgesi ile eski tip sürücü belgesini kaybedenler için yeni ehliyet çıkarma süreci birebir aynıdır.

Yalnızca bu işlemler arasında ücret farkı vardır. Yani eski ve yeni sürücü belgelerinin çıkarılmasında farklı ücretler ödenir.

Yeni Ehliyet Kaybetme Cezası

Yeni Ehliyet Kaybetme Cezası

Yeni Ehliyet Kaybetme Durumunda Randevu Alınması Şart Mı?

Yeni ehliyet kaybetme durumunda isteyen sürücüler Nüfus Müdürlüğünü arayarak randevu alabilirler. Ancak; randevu alınmadan da işlemlerin yapılması mümkündür. Randevu almak işlemin daha hızlık olması ve sıra beklemeden işlemlerin yapılabilmesi açısından tercih edilir.

Ehliyet çıkarılması için randevu almak isteyen sürücüler;

 • Nüfus İşleri Genel Müdürlüğünün resmi web sitesine giriş yaparlar.
 • Açılan sayfa üzerinden ilgili bölüme tıklanır.
 • Ekrana gelen sayfa üzerinden randevu alınır.

Bu işlemin yapılması için randevu almak isteyenlere sunulan diğer yöntem ise ALO 199 çağrı merkezinin aranmasıdır. Bu hat arandığında sürücü talebini karşı tarafa iletir. Talep sonrasında hemen randevu alınması mümkündür. Belirlenen gün ve saatte nüfus müdürlüğe gidildiği zaman kısa sürede işlemler gerçekleştirilir.

Yeni Ehliyet Kaybetme Sonrası Yenileme için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yeni ehliyet kaybetme durumlarından sonra ehliyetin yeniden çıkarılması için bazı evraklar gerekir. Bu evraklar eksiksiz bir şekilde tamamlandıktan sonra yeni ehliyet kısa sürede çıkartılır. Eksik evrak getirilmesi durumunda işlemler aksar. Bu nedenle; c evrakların tamamlanmasına gereken özen gösterilmelidir.

 • Nüfus cüzdanı, pasaport ya da Avukatlık kimliği
 • Sürücü olur sağlık belgesi
 • 1 Adet biyometrik fotoğraf
 • Kart ücreti ödemeleri
 • Dilekçe ve parmak izi (Bunlar başvuru yapıldığın esnada alınır)
 • Kan grubu kartı zorunlu bir belge değildir.

Biometrik Fotoğraf Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

İstenen evraklar arasında yer alan biometrik fotoğraf belli özelliklere sahip olmak durumundadır. Bu nedenle; sürücülerin bu biometrik fotoğraf özelliklerini bilmeleri ve buna göre biometrik fotoğrafı temin etmeleri gerekir.

 • Fotoğrafçıların pek çoğu biometrik fotoğraf özelliklerini bilmektedir.
 • Biometrik fotoğraf; iki adet olmalıdır.
 • Son altı ay içinde çekilmiş olması gerekir.
 • Bu özellikler dikkate alınmalıdır. Biometrik fotoğraflar ortalama olarak 25 TL ile 30 TL arasında değişen fiyatlara sahiptir.

Fotoğrafçıya gidildiğinde fotoğrafın kaybedilen ehliyetin tekrar çıkarılması için gerektiği belirtilmelidir.

Kan Grubu Bildirmek Zorunlu mu?

Kan grubunu bilen sürücüler için işlemler daha kolaydır. Zira, kan grubunu bilen sürücüler kan gruplarını beyan ederek işlemlerini yaparlar. Kan grubunu bilmeyen sürücüler ise kan gruplarını öğrenmek durumundadırlar. Kan grubu, test yaptırılarak hızlı bir şekilde öğrenilebilir.

Yeni Ehliyet Kaybetme Sonrası Yenileme için Sağlık Raporu

Yeni ehliyetlerini kaybedenler ehliyetlerini yenilemek için sağlık raporu almak durumundadırlar. Bu işlem için sağlık raporu alınması bir zorunluluktur. Bu işlem için sağlık raporu belirtilen sağlık kurumlarından alınabilir.

Bu sağlık kurumları şunlardır;

 • Aile hekimleri
 • Özel poliklinikler
 • Devlet hastaneler
 • Özel hastaneler

Belirtilen kurumların dışında kalan sağlık merkezlerinden alınan sağlık raporları geçerli sayılmaz. Bu nedenle; belirtilen kurumlara başvurulması zorunludur. Sağlık raporu ile ilgili önemli bir hususunda bilinmesinde fayda vardır. Hekimler, sürücülerin sağlık durumları için yaptıkları muayenelerde eğer her hangi bir tereddüt durumu yaşarlarsa sürücüleri ilgili olan bir üst sağlık kurumuna yönlendirebilirler.

Yönlendirilecek olan üst sağlık kuruluşu tamamen uzman hekim tarafından belirlenir ve hasta söz konusu kuruluşa gönderilir. Her sürücü için bu durum geçerli değildir. Ancak; bazı sürücülerin sağlık durumları ile ilgili olarak daha detaylı muayene ve tetkikler gerekebilir. Böyle bir durum yaşandığında sürücü, ilgili üst sağlık kurumuna başvurarak raporlarını almak durumundadırlar.

Yeni Ehliyet Kaybetme Sonrası Yenileme için Son Gün Ne Zaman?

Yenileme işlemleri ile ilgili olarak tarihler konusunda her sürücünün bilgisi olması son derece önemli. Belirtilen tarihlerde işlemler yapılmalıdır. Ehliyetini kaybeden ya da çaldıran sürücüler ehliyetlerini belirtilen tarihe kadar yenilemek zorundadırlar. Bunun için son başvuru tarihi 31.12.2022 olarak belirtilmiştir. Eski ehliyetini değiştirmek istemeyen sürücüler için burada belirtilen tarih geçerli değildir.

Yeni Ehliyet Kaybetme Cezası

Yeni Ehliyet Kaybetme Cezası

Yeni Ehliyet Kaybetme Sonrası Yenileme Ücretleri

 • Ehliyet kaybedildiğinde yeni ehliyetin çıkarılması için belli bir ücretin ödenmesi gerekir.
 • Eski tip ehliyet belgesini kaybedenler için belirtilen ücret; 15 TL’dir. Bu tutarın 13 TL’si değerli kağıt bedeli olarak alınırken, 2 TL’ si hizmet bedeli olarak alınmaktadır. Burada belirtilen ücretler son derece düşüktür. Zira, bu sürücüler, daha önce çipli ehliyet çıkarmamışlardır. Dolayısıyla sadece yenileme ücretleri ödeyecekleri için ücret düşüktür.
 • Yeni çipli ehliyetini kaybedenler için ise ücret; 237 TL’dir. Bu tutarın 200 TL’ si değerli kağıt bedeli olup 37 TL’ si vakıf bedeli olarak alınmaktadır.

Ehliyetin yeniden çıkarılması için belirtilen bu tutarların ödenmesi zorunludur. Yeni ehliyet kaybetme cezası ne kadar? Sorusu da önem kazanan bir konudur. Burada bahsi geçen ceza, yeni ehliyet çıkarılırken ödenen ücret olarak tahsil edilir. Her sürücü ehliyetlerini yeniden çıkarmak için bu bedelleri ödemekle yükümlüdür.

Yeni Ehliyet Kaybetme için Ücretler Nereye Yatırılır?

 • Kaybetme sonrası ödenecek ücretler belirtilen kurumlara yatırılmak zorundadır.
 • Değerli kağıt bedeli ve hizmet bedeli olarak iki farklı ödeme vardır. Her ili ücretin de ödeneceği bankalar farklıdır. Ancak; ortak bankalar da vardır.
 • Ödeme dekontunun mutlaka sürücünün yanında olması gerekir. Bunun yanı sıra; tahsil edilmiştir kaşesinin de mutlak suretle üzerinde olması gerekir.

Nüfus Müdürlükleri bu ücret ödemelerini kabul etmez. Bankalara ödemeler yapılırken şubeler üzerinden kolay bir şekilde işlemler yapılabilir. Bazı bankalar bu ödemeleri internet üzerinden de kabul etmektedir. Elbette, bu durum her banka için geçerli değildir. Bankalardan bazıları ATM üzerinden ödeme de kabul etmektedir. Bu yöntemleri sunan bankalar üzerinden ödeme yapmak çok daha kolay olmaktadır. Hangi banka aracılığı ile işlem yapılacaksa o bankanın sunduğu yöntemler ile ücret ödemeleri yapılır.

Yeni Ehliyet Kaç Günde Çıkar?

Ehliyetini kaybeden sürücüler yeni ehliyet için başvurularını yaptıktan sonra yaklaşık olarak bir hafta içinde yeni ehliyetlerini alırlar. Ancak; bu süre bazen uzayabilmektedir. Bunun nedeni; kargo sürecinde spesifik durumlardan dolayı kaynaklanan bir takım gecikmelerdir.

Yeni Ehliyet Alana Kadar Geçici Ehliyet

Ehliyetini kaybeden sürücülerin en çok merak ettiği konulardan biri de geçici ehliyetle ilgilidir. Yeni ehliyet gelene kadar sürücülere geçici ehliyet verilir. Geçici ehliyetler Nüfus Müdürlükleri tarafından sürücülere verilmektedir. Geçici ehliyetin belli bir süresi vardır. Sürücüler nüfus müdürlüklerinden aldıkları geçici ehliyetleri on beş gün için kullanabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?
Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Özel Güvenlik Kimlik Kartının Sorgulaması Nereden Yapılır?Online Özel Güvenlik Kimlik...