Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Yeni Emeklilik Sistemi Nedir?

A+
A-
Yeni Emeklilik Sistemi Nedir?

Emekliler için uygulamaya geçirilecek yeni sistem ile çift maaş alınabilecek. Yeni emeklilik sistemi nedir? Tamamlayıcı emeklilik sistemi olarak adlandırılan sistemin yürürlüğe girmesiyle birlikte çeşitli değişiklikler yaşanacak. TES’e devlet tarafından büyük bir katkı yapılacak.

İşverenin de katkısıyla birlikte geliştirilecek sistemle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan da açıklamalar geldi. Yeni emeklilik sistemi hakkında açıklamalar yapan Erdoğan, çalışanların tamamlayıcı olarak emeklilik sigortasından yararlanabileceği bir sistemin başlayacağını vurguladı. Yeni model sayesinde işçilerin daha önce kazandığı haklar korunacak.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Nedir?

Tamamlayıcı emeklilik sigortası, emeklilerin ilave destek alabilmesini de sağlayan sistemi içeriyor. Çalışanlar, yeni sistem sayesinde emekli oldukları zaman rahat etme olanağını bulacaklar. Devletin destekleriyle oluşacak yeni emeklilik sistemine 2022 yılından itibaren başlanacak. Detayları netleşen yeni emeklilik sisteminde çalışanlara yapılan maaş kesintisinin oranı azaltılacak. Maaş kesintisinin bir kısmı işverenlere uygulanacak. Yeni emeklilik sisteminin açıklanmasıyla birlikte birçok kişi yeni sistemin neleri içerdiğini merak ediyor.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Neleri İçeriyor?

Eskiden BES sistemi olarak yürürlükte olan emeklilik sisteminin yeni hali olacak olan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi, tasarruflarının arttırılması amacını taşıyor. Çalışanların emekli maaşına işverenlerin katkıda bulunmasını içeren yeni sistem, finansal istikrarı güçlendirecek.

Emeklilik sistemi Albayrak tarafından da ayrıntılarıyla açıklandı. Bakan Albayrak, büyüklük sağlayacak olan TES’in tarafların anlaşmasıyla kurulması gerektiğini ve sermaye piyasalarındaki reform paketini içerdiğini açıkladı. Yeni emeklilik sistemi hakkında vatandaşların merak ettiği bazı sorular bulunuyor.

Tamamlayıcı emeklilik sistemi için bilinmesi gereken bazı konular şunlardır;

 • İşe yeni giren ve emekliliği uzun durumda olan kişiler, TES’e dahil edilecek.
 • Belirlenen yaş sınırının üstünde olan kişiler, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemine dahil edilmeyecek.
 • TES ile ilgili çalışmalar tamamlandıktan sonra sistem 2022 yılında devreye sokulacak.

Belirtilen bilgiler, yeni emeklilik sistemindeki ayrıntıları oluşturuyor. Çalışma Bakanlığı tarafından yürütülecek olan yeni emeklilik sistemi çalışmalarına Hazine ve Maliye Bakanlığı da destek verecek.

Yeni Emeklilik Sistemi

Yeni Emeklilik Sistemi

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Nasıl Olacak?

Yeni emeklilik sistemi olan TES, 2017 yılından beri kullanılan BES yerine kullanılacak. Herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan işçilerin TES’e dahil edilmesi zorunlu olacak. TES sisteminin geliştirilmesi ve büyümesi için devlet tarafından katkı sunulacak. Tamamlayıcı Emeklilik Sisteminde eski sisteme göre bazı farklılıklar olacak.

Tamamlayıcı emeklilik sistemi şu şekillerde uygulanacak;

 • Çalışanların maaşından yapılan kesinti azaltılacak.
 • İşverenler ve devlet tarafından katkı verilecek.
 • İşverenin yükünün arttırılmaması için çalışmalar yapılacak.
 • TES kesintileri için maaş miktarına dikkat edilecek. Herkese maaşı oranında kesinti uygulanacak.
 • Çalışanların TES hesabı olacak ve yapılan kesintiler bu hesap içerisinde birikecek.
 • Aynı zamanda çalışanların TES sisteminden çıkması mümkün olmayacak. Kademeli çıkış hakkının tanınmasının yanında emekliliği gelen kişiler, yeni emeklilik sisteminden çıkabilecek.

Tamamlayıcı Emeklilik Sisteminde Maaşlar Artacak mı?

Yeni emeklilik sistemi hakkında en çok merak edilen sorulardan biri de maaşlarda artış olup olmayacağıdır. Tarafların anlaşmalarıyla kurulacak yeni sistemde emekliğini aylığının arttırılması planlanıyor. Yaşlılık dönemine gelen emeklilerin gelirinin korunması için yapılacak yeni sistemde çalışanların zorunlu olarak TES’e girmesi sağlanacak.

Çalışanların maaşından kesinti olacağı gibi işverenlerden de belirli oranlarda katkı alınacak. TES sisteminin gelişmesi için devlet tarafından da çeşitli miktarlarda katkı sağlanacak. TES sistemine dahil olan kişilerin istedikleri zaman sistemden çıkış yapmasına izin verilmeyecek.

Yeni Emeklilik Sistemi Ne Zaman Başlayacak?

Tamamlayıcı Emeklilik Sisteminin ayrıntılarının açıklanmasıyla birlikte vatandaşların merak ettiği bazı konular bulunuyor. Emeklilik sistemi nedir gibi soruların yanında sistemin ne zaman başlayacağı da araştırma konularından biri olarak dikkat çekiyor.

İstihdam Kalkanı çalışmaları kapsamında yürürlüğe girecek olan TES, 2022 yılından itibaren uygulanmaya başlayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalara göre emeklilik sisteminin 2020 yılından itibaren yürürlüğe sokulması planlanıyor.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ne Kimler Dahil Olacak?

2022 senesinde yürürlüğe girmesi planlanan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ne dahil olunabilmesi için gerekli olan bazı şartlar bulunuyor. Sistemin yürürlüğe girmesiyle birlikte çalışanların hepsi sisteme dahil edilecek. Her ne kadar tüm çalışanların sisteme dahil edilmesi planlansa da 45 yaşını aşan kişilerin sisteme girmesi mümkün olmayacak. Aktif olarak çalışan ve 45 yaşını doldurmayan kişiler TES’e giriş yapılabilecek. Maaşlara göre kesinti yapılacak yeni sistemde asgari ücretlere yapılan kesintilerle yüksek maaşlara yapılan kesintiler aynı olmayacak.

Tamamlayıcı emeklilik sisteminden emeklilik yaşı gelene kadar çıkılamayacak. Emeklilik yaşı geldiği zaman emeklilik hakkını kullanan kişiler, yapılan katkıların ve işveren kesintilerin tamamını alabilecek. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi kapsamında çalışanlar için kademeli çıkış hakkının olacağı konusunda bazı bilgiler bulunsa da bu konuda net bir açıklama yapılmamıştır. Emeklilik sistemi değişti mi? Yapılan çalışmalar sonucunda emeklilik sisteminin 2022 yılından itibaren değiştirilmesi bekleniyor.

25 Yaş Altı ve 50 Yaş Üstüne Kolaylık Sağlanacak mı?

Devlet tarafından yapılan İstihdam kalkanı çalışmaları kapsamında çeşitli reformlar yapılmaya devam ediyor. Bu çalışmalardan biri de 25 yaş altı ve 50 yaş üstü vatandaşları kapsıyor. Emeklilik sistemi açıklama içinde yer alan reform planlamalarına göre bu yaş gruplarında olan vatandaşların iş bulabilmesi için çeşitli kolaylıklar sağlanacak.

Bu yaş gruplarındaki vatandaşların farklı projelerde çalışması için destek sağlanacak. Projelerde 3 yılı geçmeden çalışan vatandaşlar için prim desteği verilecek. Bu yaş gruplarının iş hayatına katılması için sözleşme şartlarında esneklik uygulanacak.

Yeni Emeklilik Sistemi Nedir?

Yeni Emeklilik Sistemi Nedir?

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nde Kıdem Tazminat Fonu Ne Olacak?

Yeni emeklilik sistemiyle ilgili merak edilen en önemli sorulardan biri de kıdem tazminat fonunun yeni sisteme nasıl ekleneceği olarak dikkat çekiyor. Birçok kişi kıdem tazminatının kalkıp kalkmayacağını merak ediyor. İlgili yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre yeni sistemdeki kıdem tazminatında devlet katkısının olduğu yeni bir sisteme geçilecek.

Bu konuyla ilgili iki önemli madde şu şekildedir;

 • İşe yeni giren vatandaşlar, hem TES’e hem de kıdem tazminat fonuna zorunlu olarak dahil edilecek.
 • Belirlenen yaş sınırının üstünde olan kişilerin iki sisteme de dahil edilmeyecek.
 • Yaş sınırına takılmayan tüm çalışanlar, belirtilen sistemlere zorunlu olarak dahil edilecek. Vatandaşların emeklilik sisteminden kendi istekleriyle ayrılamayacağı bir sistem düşünülüyor.

Hangi Durumlarda Kıdem Tazminatı Alınabilir?

Eski emeklilik sisteminde kıdem tazminatını aşmak için işten çıkartılmak veya haklı bir nedenle istifa etmek gerekiyordu. Yeni emeklilik sisteminde de kıdem tazminatının nasıl alınabileceği merak ediliyor. Yeni sistemle ilgili henüz net bir gelişme olmasa da kıdem tazminatının emeklilik yaşıyla birlikte alınabileceği bir sistemin uygulanacağı düşünülüyor. İlerleyen günlerde bu konuyla ilgili yeni açıklamaların yapılması bekleniyor.

Kıdem tazminatının alınabileceği durumlar hakkında araştırmalar devam ederken bu konuyla ilgili eski sistem uygulamaları örnek verilebilir. Çalışanların farklı durumlardan dolayı işi bıraktıkları veya işten çıkardıkları zaman haklarını alabilmesi için verilen tazminat türüne kıdem tazminatı ismi veriliyor. Kıdem tazminatı ile ilgili uygulanan yasaya göre 7 farklı durumda kıdem tazminatı alınabiliyor.

Kıdem tazminatının alınabileceği durumlar şu şekildedir;

 • Çalışanların işverenler tarafından haklı bir sebep yokken işten çıkartılması,
 • Çalışanların haklı bir sebep göstererek işi bırakması,
 • Askerlik için işi bırakan erkekler,
 • Emeklilik amacıyla işi bırakanlar,
 • Emeklilik şartlarını tamamlayan ve emekli olmak için yaş sınırını bekleyen kişiler,
 • Kadın çalışanların evlilik sonrasındaki 1 yıl içinde çalıştığı işten ayrılması,
 • Çalışan işçinin vefat etmesi,
 • Belirtilen durumların gerçekleşmesi durumunda çalışanların brüt maaşı kadar kıdem tazminatı ücreti ödenecektir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Emekli Maaşını Taşıma Kampanyaları
Emekli Maaşını Taşıma Kampanyaları
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Emekli Maaşı Nasıl Taşınır?Taahhüt Verilmesi Gerekiyor Mu?ING Bank’a Taşımanız Durumunda...