ALTIN
DOLAR
EURO
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Karla Karışık Yağmur

Yeni Esnafa Devlet Desteği ve Banka Kredileri

A+
A-
Yeni Esnafa Devlet Desteği ve Banka Kredileri

Yeni esnaf olan veya esnaf olmak isteyen insanlar; belirli bir maddi birikime ve iş alanında yeteneğe sahip olmalarına rağmen destek olmadan iş yeri açma ve ilerletme konusunda zorlanabilir. Devlet tarafından bu durumun farkında olunması sonucunda, yeni esnafa devlet desteği ve banka kredileri verilmesi kararlaştırılmıştır. Krediler, devletin bankalara belirli oranlarda yardımcı olması sonucunda esnaf olacak veya yeni esnaf olmuş kişilere verilir.

Benzer şekilde devlet desteği de esnaflık alanına yeni giriş yapan kişiler için belirli oranlarda hibe desteklerini içerir. Konu hakkında; yeni esnaf olacak kişiler için devlet desteğinin ve banka kredilerinin neler olduğu, nasıl alınacağı, nasıl kullanacağı ve nelerin gerekli olduğu bilinmelidir.

Yeni Esnafa Devlet Desteği ve Banka Kredileri Nedir?

Yeni esnaf olan insanların desteğe ihtiyaç duyması, bu ihtiyacın devlet tarafından belirli oranlarda desteklenmesine neden olmuştur. Çünkü esnaflar; ekonominin daha canlı olmasına katkı sağlayan, insanların ihtiyaç duymuş oldukları alanlarda çalışmalar yapan ve bu sayede de kendi geçimlerini sağlamakta olan insanlardır. Devlet tarafından destek verilerek her alanda hizmet ve istihdam sağlanmak amaçlanır.

Bu devlet destekleri ve banka kredileri, belirli oranları hibe olan (Tekrar ödenmek zorunda olmayan) desteklerdir. Yapılacak olan iş alanına, hangi alanda esnaf olunmak istendiğine bağlı olarak hibe tutarları ve geri ödeme yapma zamanı değişim gösterir. Bankalar tarafından yeni esnafa banka kredileri seçenekleri öğrenilerek; gereken belgeler tamamlanmalı ve desteklerden fayda sağlanarak kullanılmalıdır.

Yeni Esnafa Devlet Desteği ve Banka Kredileri

Yeni Esnafa Devlet Desteği ve Banka Kredileri

Yeni Esnafa Devlet Desteği ve Banka Kredileri İçin Neler Gerekir?

Yeni esnaf olan bireyler için verilen devlet desteği ve banka kredileri verilirken, gereken bazı bilgilerin doğrulanması ve bazı belgelerin temin edilmesi gerekir.

Bununla beraber, devlet desteği ve banka kredilerinden faydalanmak için gerekenler şu şekildedir:

  1. Esnaf olacak kişinin, esnaf olmak istediği alanda edinmiş olduğu yetkinlik veya ustalık belgesi
  2. Esnaf olacak ve iş yeri açacak olan kişinin; iş yeri ruhsatı alması ve bunun için de kimlik doğrulaması yapması
  3. Kişinin kendi kimlik kartının aslı ve bu kimlik kartına ait olan bir fotokopi
  4. İş yeri ruhsatının olduğunu doğrulayan belge, iş yeri içerisinde ne kadar insanın sigortalı olarak istihdam edilmesinin istendiğine yönelik belge
  5. Çalışma yapılacak olan iş yerinin; çalışma koşullarına uygun şekilde olduğunu, iş sağlığı ve iş güvenliğini, iş ahlakını riske atmayacak donanımda olduğunu gösteren belge

Gibi gerekenler, yeni esnafa devlet desteği alınmak istendiği zaman ve banka kredilerinden fayda sağlanmak istendiği zaman temin edilmelidir.

Yeni Esnafa Devlet Desteği ve Banka Kredileri Nasıl Alınır?

Yeni esnaflık yapacak olan kişi, devlet kurumlarına başvuru yapmalıdır. Başvuru esnasında kişiye, hangi belgeleri ne kadar süre içerisinde temin etmesi gerektiğine dair bilgilendirme yapılır. Bu durumda çalışma yapacak olan kişi, kurum tarafından talep edilen her belgeyi tam olarak temin etmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus; belgelerin hem eksiksiz şekilde, hem de yanlış olmadan temin edilmesinin zorunlu olduğudur.

Eksik belgelerin olması halinde kişi, yeni esnaf olduğunu veya çalışma yapacağı konu ve alana dair gereken bilgiyi vermemiş olur. Bu durumda da devlet desteği başvurusu geçersiz sayılacaktır. Benzer şekilde belgelerde yanlışlık olması; evrak için yapılan sahtecilik alanına girer ve bu durumda da destekten faydalanmak mümkün değildir. Hatta yapılan sahtecilik boyutunda suç unsuru dahi devreye girebilir.

Belgeler temin edildikten sonra ise, kurum görevlileri tarafından gereken her türlü bilgilendirme yapılır. Bu bilgilendirmeler arasında; devlet desteğinden ortalama olarak ne kadar sürede fayda sağlanacağı, ne kadar zaman sonra desteğin kullanımının sağlanacağı ve yaklaşık olarak hangi oranda hibe içeren desteğin alınabileceği gibi bilgiler yer alır. Bu durum, yeni esnafa devlet desteği alacak olan kişiler tarafından bilinen bir süreç olmalıdır.

Banka kredileri için ise, bankalar tarafından istenmekte olan her belgenin temin edilmesi sağlanmalıdır. Belgelerin alınması halinde kişi, yeni esnaf olacak kişiye destek veren bankaya başvuru yapar. Başvuru sonrasında banka görevlileri ile konuşma aşamasına gelindiği zaman; gereken her belgenin eksiksiz ve doğru bir şekilde temin edildiği, kredilerden faydalanmak istendiği beyan edilir.

Banka görevlileri, kredilerin ne kadar faiz içerdiğini veya ne kadar oranda hibe içerdiğini belirterek yeni esnaf olacak kişinin bilgilendirilmesini sağlar. Daha sonra atılacak kredi imzalarından sonra, yeni esnaf olan kişi banka kredisinden fayda sağlamaya başlayabilir.

Yeni Esnafa Devlet Desteği ve Banka Kredileri

Yeni Esnafa Devlet Desteği

Yeni Esnafa Devlet Desteği ve Banka Kredileri Ne Kadar Sürede Kullanılabilir?

Yeni esnaf olan kişilere verilen devlet desteği ve de banka kredileri, hemen alınan veya hemen kullanıma başlanan krediler arasında yer almaz. İlk olarak kişinin; esnaf olmaya uygun olduğu, istihdam alanı oluşturarak kendisi ve yanında çalışacak kişiler için iş alanı temin ettiği, bu alanın yeterli olacak şekilde iş sağlığı ve güvenliği tanımlarına uyduğunu kanıtlaması gerekir.

Ayrıca, esnaf olacak kişinin işi ve iş yerinin de toplumsal ahlak anlayışına uyum sağlaması gerekir. Tüm bu gerekler, devlet kurumlarına veya kredi verecek olan bankalara kanıtlanması zorunlu olan gereklerdir. Bu yüzden de hem belgelerin alınması, hem de bazı dilekçelerin oluşturulması oldukça önemlidir. Her bir durumun bir sürece ihtiyaç duyması, desteklerden ve kredilerden faydalanma süresinin de değişken olmasına neden olmuştur.

Ayrıca yeni esnaf olmak isteyen kişiler tarafından yüksek oranda talebin olması; her talep eden kişilerin değerlendirilmesi, değerlendirme sonucunda bir liste hazırlanarak desteğe en çok ihtiyaç duyan bireylerden en az ihtiyaç duyan bireylere doğru bir sıralama yapılması ve elde olan destek bütçesine bağlı olarak kişiler arası seçim yapılmasına neden olur. Her aşamanın uzamasına neden olan talep fazlalığı; doğal olarak desteklemelerin daha geç sürede alınmasına, daha geç kullanılmasına neden olur.

Tüm bu süreçler değerlendirme altına alındığı zaman; yeni esnaf olan veya bu konuda aday olan kişilerin, desteklerden ve kredilerden ortalama olarak bir hafta ile altı ay arasında fayda sağlayacağı bilinmelidir. Süreç; talep oranına ve kişinin işlerini ne kadar doğru, hızlı bir şekilde yaptığına bağlı olarak değişir.

Yeni Esnafa Devlet Desteği ve Banka Kredileri Nasıl Kullanılır?

Yeni esnaf olan kişiler, devlet desteği ve banka kredilerinden fayda sağladıktan sonra bu kredileri kullanmaya başlayabilirler. Ancak nasıl ki kredi ve desteğin alımı devlet kontrolünde olan bir süreç ise, benzer şekilde bu kredi ve desteğin kullanılması da devlet kontrolünde olan bir süreçtir. Bu durumun bilinmesi ve buna bağlı olarak da hata yapılmamasına ek olarak özen gösterilmesi gerekir.

Çalışma konusunda hazırlanan dilekçede beyan edilen; iş yerinin nasıl bir şekil alacağı, kaç kişinin çalışma sağlayacağı ve bu çalışmalar için ihtiyaç duyulan malzemelerin ne kadar olduğu değerlendirme altına yeniden alınır. Daha sonra, vaat edilen her çalışma koşulu yerine getirilerek iş yeri kurulur ve esnaf olunur. Bu aşamadan sonra esnaf, hibe olan kısmını geri ödemediği desteğin; geri ödemeli veya kredili olan kısmını, belirtilen zaman geldiğinde belirli aralıklarla ödeyerek borcun tamamını kapatır. Bu şekilde hem esnaf ve çalışanları için iş alanı kurulur, hem de devlet yükümlülüğü azaltılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

2020 Bekçi Nasıl Olunur, Maaşları ve Şartları Nelerdir?
2020 Bekçi Nasıl Olunur, Maaşları ve Şartları Nelerdir?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.2020 Bekçi Nasıl Olunur?2020 Bekçi Alım Şartları Nelerdir?Bekçilik Başvuruları İçin...