Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Mevzi Sağanak

Yeni Göreve Başlayan Uzman Çavuş Maaşı Ne Kadar?

A+
A-
Yeni Göreve Başlayan Uzman Çavuş Maaşı Ne Kadar?

Ordunun profesyonel askerlerinden olan ve birçok teknik görevi icra edebilen uzman çavuşlar, muvazzaf askeri görevlerini tamamlamış er ve erbaşlar arasından seçilen askerlerdir. Her yıl açılan kadrolar ile seçilen bu askerler, belirli niteliklere sahip ve alanında başarılı kişilerdir. Uzman çavuş olmak için, askerlik görevini başarı ile ifa etmek ve mesleki deneyim konusunda tecrübeli olmak gereklidir. Ancak bu şekilde alımlardan geçiş sağlanabilir ve orduya katılmaya hak kazanılabilir. Oldukça çeşitli yerlerde ve askeri birimlerde görev alabilen uzman çavuşlar, sahip oldukları teknik ve mesleki bilgi ile birlikte, görevlerini en iyi şekilde yerine getirebilmeleri amacıyla eğitilirler. Peki, Yeni Göreve Başlayan Uzman Çavuş Maaşı Ne Kadar?

Standart askeri eğitimlerin yanı sıra birçok temel eğitimi de alan bu askerler, başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı birimlerinde de görev alabilmektedir. Pozisyona göre farklı ücret ödemeleri alan uzman çavuşlar, görevlerinde üst düzey başarı elde eder ve deneyimleri dahilinde kendilerini kanıtlamayı başarırlarsa, Özel Kuvvetler Komutanlığında da görev alabilmektedir. Bu bakımdan birçok gencin de hayali Uzman Çavuşluktur. Yeni göreve başlayan uzman çavuş maaşı ise, günümüz şartları için ortalama sayılabilecek bir değere sahiptir. Ayrıca şahsın maaşı, görev aldığı pozisyon ve iş şartlarına göre de değişiklik göstermekte ve ek ödemeler de yapılmaktadır. Bu da uzman çavuşluğu, dikkat çeken meslekler statüsünde üst sıralara çıkarmaktadır.

Yeni Göreve Başlayan Uzman Çavuş Maaşı Ne Kadar?

Yeni Göreve Başlayan Uzman Çavuş Maaşı

Uzman Çavuş Mesleği

Başta Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde olmak üzere, birçok birimde ve birçok farklı görevde yer alabilen uzman çavuşlar, deneyimli ve başarılı er ve erbaşlar arasından seçilirler. Her yıl açılan kontenjan dahilinde seçilen bu kişiler, sahip oldukları teknik ve mesleki deneyim ile orduya değer katarlar.

Fakat uzman çavuşların çalışma şartları nispeten ağır sayılabilir. Çünkü uzun süren çalışma saatleri ve zor koşullar altında çalışmaları gerekebilir. Fakat bu durum, personelin atandığı yer ve aldığı göreve göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden mesleğe adım atmadan önce, doğru tercihlerde bulunmak ve kararı iyice gözden geçirmek önemlidir.

Nasıl Uzman Çavuş Olunur?

Siz de uzman çavuş olmak isteyen bir Türk genciyseniz, belirli nitelikleri taşıyor olmanız gerekir. Eğer TSK’nın sizden istediği yeterli deneyim ve beceriye sahipseniz, sağlık açısından bir sorununuz yoksa ve adli olarak herhangi bir yükümlülüğünüz bulunmuyorsa, rahatlıkla uzman çavuş olabilirsiniz.

Uzman çavuş olarak orduda görev almak için, ilk olarak askerlik görevinizi yerine getirmeniz ve kadrolu alım duyurusunun yapılmasını beklemeniz gereklidir. Ardından başvuruda bulunabilir ve sizde adaylar arasına girebilirsiniz. Akabinde çeşitli sınavlara ve sorgulara tabi tutulacak, deneyim ve bilgi düzeyiniz üst düzey makamlar tarafından analiz edilecektir.

Daha sonra sağlık kontrolleri ve güvenlik soruşturması gibi konular ele alınacak ve sonuç size bildirilecektir. Eğer sonucunuz olumlu ise, siz de orduda yer alacak ve tercih ettiğiniz birim dahilinde kısa süre içerisinde görev almaya başlayacaksınız. Ayrıca asgari ücretin çok yukarısında bir uzman çavuş maaşı alacak ve zaman içerisinde ücretinizin artışına şahit olacaksınız.

Uzman Çavuş Olmak için Taşınması Gereken Şartlar Neler?

Orduda görev alabilmek ve uzman çavuş olabilmek için belirli şartları yerine getirmek gerekir. Bu şartlar TSK’nın o yıl yayınlayacağı yönetmelik dahilinde adaylara bildirilir ve adayların bu doğrultuda uygun olmaları istenir. Uygun olmayan adaylar ise, mülakat ve diğer ölçümlerde elenir.

İşte TSK’nın uzman çavuş adaylarında aradığı şartlardan bazıları;

 • En az lise veya dengi okul mezunu olup muvazzaflık hizmetini çavuş rütbesi ile tamamlamış olmak,
 • TSK’nın sağlık yönetmeliğine uygun olmak,
 • Adli açıdan devam eden bir davası veya cezası bulunmamak,

Bu gibi şartlara uygun olmanız, uzman çavuş olabilmeniz için oldukça önemlidir.

Uzman Çavuş’un Görev Alanları Neler?

Birçok görev alanı bulunan uzman çavuşların, orduda belli başlı yer aldıkları pozisyonlar bulunmaktadır. Fakat bu pozisyonlar, personelin deneyim ve durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Uzman çavuşların yer aldığı temel görev alanları şunlardır;

 • Nöbet hizmetlerini yerine getirmek ve askeri yerleşke güvenliğini sağlamak,
 • Araç bakım & onarım hizmetlerini yerine getirmek,
 • Subay ve astsubaylar ile erler arasındaki ilişkileri düzenlemek, denetlemek,
 • Muharebe görevlerini ifa etmek,
 • Nişancı veya sürücü olmak.

Bunların yanı sıra, üstler tarafından verilen daha başka görevleri de yerine getirmeleri gerekmektedir.

Uzman Çavuşluğun Avantajları Neler?

Birçok avantajı bulunan uzman çavuşluğun, en büyük avantajı ordu gibi büyük bir aile içerisinde yer almak ve belirli bir saygı görmektir. Buna ek olarak, görev yerine bağlı rahat çalışma şartları ve yüksek maaş getirisi de, uzman çavuşluğun avantajları arasında gösterilebilir.

Uzman çavuşluğun diğer avantajları ise şunlardır;

 • Kolay geçilebilir sınav ve mülakatları olması,
 • Dolgun ve sıklıkla güncellenen bir maaşa sahip olması,
 • Pozisyon olarak gelişmeye uygun olması.

Bunların yanı sıra, grevler dahilinde uzman çavuşluğun ekstra birçok avantajı bulunmaktadır.

Uzman Çavuşluğun Dezavantajları Neler?

Gözde mesleklerden olan uzman çavuşluğun, avantajları kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajlar pek konuşulmasa da, bazı personellerin görevi bırakmasına dahi sebebiyet verebilmektedirler. Bu yüzden meslek öncesi iyi araştırma yapılmalı ve karşılaşılacak koşullara karşı hem fiziki hem de psikolojik olarak hazır olunmalıdır.

İşte uzman çavuşluğun birkaç dezavantajı;

 • Görev yerine göre zor çalışma şartları,
 • Rütbe problemleri,
 • Sözleşmeli olarak çalışmak.

Bu mesleğe hazırlanan kişilerin bu maddeleri göz önünde bulundurmasında fayda vardır.

Yeni Göreve Başlayan Uzman Çavuş Maaşı Ne Kadar?

Yeni Göreve Başlayan Uzman Çavuş

Yeni Başlayan Maaşları Ne Kadar?

En çok merak edilenlerden birisi ise uzman çavuş maaşı ne kadar sorusudur. Soruya verilebilecek yanıt, personelden personele ve görev yerine göre değişiklik göstermekle beraber, ortalama olarak 4500-5000 civarındandır. Ayrıca sözleşme durumuna göre maaşta artışlar veya azalmalar görülebilmektedir.

Fakat birçok uzman çavuşun maaşı, ortalama 5000 düzeyinde seyretmekte ve görev süresine göre artışlar yaşanmaktadır. Ayrıca mesleğe yeni başlayan uzman çavuşlar için de 4500-5000 civarında bir maaş ödemesi gerçekleşmektedir.

İlerleyen Dönemde Maaş Artışı Oluyor mu?

Akıllara takılan bir diğer soru ise, sözleşme yenilendikçe ve görev süresi uzadıkça, maaş düzeyinde artış yaşanıp yaşanmadığıdır. Bu durum gene birime ve görev süresine göre değişiklik göstermekle beraber, her yıl yenilenen sözleşme dahilinde açıkça belirtilir. Genellikle görev süresi 3 yılı aşan ve doğu kısmında görev alan uzman çavuşlara, ekstra ödemeler ve maaş artışları yapılmaktadır.

Bu maaş artışı diğer bölgeler için de yapılıyor olsa da, sıklıkla doğu kısmında ve zor koşullarda çalışan askerler için yapılmaktadır. Bu durum doğuda görev alan uzmanlara hem psikolojik olarak destek olmakta, hem de uzman çavuş olmak isteyenlere ek bir neden sunmaktadır.

Uzman Çavuşlarda Emeklilik

Bir diğer soru ise uzman çavuşlarda emekliliğin nasıl olduğudur. Emeklilik sistemi, azami 52 yaş sınırında olan personeller için sunulan ve tam olarak emeklilik denemeyen bir sistemdir. Uzmanlar için uygulanan bu sistemde personel, 52 yaş itibari ile diğer birimlerde görev almak üzere memur kademesine geçebilmekte veya direkt olarak ikramiyesini alarak işi bırakabilmektedir. Fakat emeklilik şartları oldukça karışıktır ve akıllarda birçok soruya neden olmaktadır. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiye ise TSK’nın İnternet sitesi üzerinden ulaşılabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

2. El Aracın Tamamına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?
2. El Aracın Tamamına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Kredi Düzenlemeleri2. El Aracın Tamamına Kredi Veren Bankalar Kredi Başvurusu2. El...