Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

YKS Sınav Tercihleri

A+
A-
YKS Sınav Tercihleri

Üniversiteler, öğrencilerin seçmek istedikleri bölümlere ve şehirlere göre farklı puanlara sahiptir. İlgili puanın alınması için ise YKS’ye (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) girilmesi gerekir. Sınav sürecinden sonra, en az sınav kadar önemli olan bir diğer konuda tercih yapma durumudur. Adayların; tercih yaparken nelere dikkat etmeleri gerektiğini, tercih sürecinde yapılan hataları, göz önünde bulundurulması gereken etkenleri iyi bilmeleri gerekir. Bu konu, sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusundan sonra sıklıkla araştırılan bir konudur.

YKS Sınav Tercihleri Ne Zaman Yapılır?

YKS sonrası tercihler için ilk olarak sonuçların açıklanması beklenir. Açıklama yapıldıktan sonra, belirli tarih aralıkları verilerek adayların tercihlerini yapmaları beklenir. Her yıl değişik zamanlarda olmakla birlikte, genel olarak tercih yapma zamanı ağustos ayının başıdır.

YKS Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

YKS tercihlerinde dikkat edilmesi gerekenler, üç ayrı kısımda değerlendirilebilir.

Bu kısımlar:

  • Tercih esnasında dikkat edilmesi gereken durumlar: Sınava giren ve belirli bir sonuç elde eden adaylar, tercih yapılacağı anda bazı durumlara dikkat etmelidir. Tercih yapılmak istenen bölümün puan türü, sıralamaları, istenen şehirler, sınava giren adayın almış olduğu puan ve puana karşılık olarak bulunduğu sıralama tespit edilir. Burada en önemli kısım, ilgili sınavda tercih yapılırken en önemli durumun sıralama olduğunun bilinmesidir. Adaylar genel olarak sıralamalarına bağlı olarak yerleşir. Bu etkenlere bağlı olarak, kişinin kendi sıralamasının yarısı kadar önde olacak şekilde ve iki katı kadar geride olacak şekilde bir sıralama aralığı tespit edilir. Sıralama içerisinde, en çok istenen bölümden ve yerden, en az istenen yere doğru bir sıralama yapılır. Puan veya sıralamanın en yüksek olduğu yerlerin tercih edilmesi şart değildir, önemli olan kısım bireyin isteğine uygun olarak tercih yapılmasıdır. Bunun yanı sıra tercih esnasında bilinmesi gereken önemli bir kısım da, en çok rağbet gören bölümlerin sıralamalarının önceki yıllara göre çok da değişmeyeceği konusudur. Önceki yıllarda olan sıralamalara bakılarak fikir sahibi olmak mümkündür.
  • Tercih edilecek yerle ilgili olarak dikkat edilmesi gereken durumlar: Bireyler, şehir seçimine bağlı olarak tercihler yapabilir. Deniz kenarında, şehir merkezinde veya sakin, kalabalık diye üniversite seçimleri söz konusu olabilir. Beklentilerle karşılaşılan durumların aynı olması için, tercih yapılacak olan üniversitenin yerinin detaylı olarak araştırılmasında fayda vardır.
  • Tercih edilen bölümle alakalı olarak dikkat edilmesi gereken durumlar: Bölümün, bölüme gidecek olan aday ile uyumlu olması gerekir. Örnek olarak; birey kandan korkarken veya rahatsızlık duyarken sağlık alanına gitmesi, müziğe ilgisi ve yeteneği yokken müzikle alakalı bir bölüme gitmesi uygun olmayacaktır. Bu gibi durumların yaşanması, bireylerin uzun vadede rahatsızlık duymasına ve mesleki tatmin yaşamamalarına sebep olur.

Dikkat edilmesi gereken durumlar başlıca bu şekilde ifade edilebilir.

Dikkat edilmesi gereken durumların iyi bir şekilde bilinmesi ve değerlendirilmesi, YKS sınav tercihleri konusunda oldukça önemlidir.

YKS Sınav Sonuçları

YKS Sınav Sonuçları

Tercih Sürecinde Yapılan Hatalar Nelerdir?

Tercih sürecinde yapılan en büyük hatalar, gereğinden fazla iyimser veya gereğinden fazla karamsar olmaktan kaynaklanır. Birey, önceki yıllara göre ortalama olarak sıralama değerlendirmesi yapmadan, bu yıl bu şekilde olur gibi bir düşünceye kapılarak hatalar yapabilir ve açıkta kalabilir. Sıralamadan daha iyi ve sıralamadan daha geride olan taleplerin tercih listesinde bulunması gerekir. Bu durumun yanı sıra, tercihlerin zamanının kaçırılması da yapılan önemli hatalardan bir tanesidir.

Sınav Tercihleri ile Alakalı Olarak Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Sınav tercihleri, her yıl belirli düzeyde olan bireylerin ilgili bölümlere yerleşmesini sağlar. Bu sebeple önem verilen bir konudur. Bir birey tercih yaparsa ve tercih ettiği yere çeşitli sebeplerden dolayı gitmediyse, bir sonraki sene okul başarı puanı yarıya indirilerek hesaba katılır. Bu yüzden adayların araştırmalarını en iyi şekilde yapmaları, kendilerine uygun olmadığını düşündükleri şehirlere ve bölümlere gitmemeleri gerekir.

Ayrıca tercih süreci kadar, tercihlerin açıklanma süreci ve okullara kesin kayıt tarihlerinin de takip edilmesi gerekir. Tercih sonuçları açıklandığı zaman, belirtilen üniversite ve bölüm doğrudan kayıtlı olunan okul değildir. İnternet üzerinden çeşitli onaylar yapılarak kayıtlar sağlanmalıdır. Kayıt sürecinin kaçırılması, bireyin ilgili bölüme gidemeyeceği anlamına gelir.

YKS Tercih Süreci Nasıl Gerçekleşir?

İlk olarak YKS sınav sonuçları açıklanır. Daha sonra bir süreç yönergesi ilgili adaylar için duyurulur. Bu süreçte; tercih robotunun açıklanması, tercih döneminin başlaması ve sona ermesi, tercihler doğrultusunda sonuçların açıklanması, kesin kayıt tarihleri, olacak şekilde bir sıra izlenir. Her sürecin kısıtlı zamanının olması ve geriye dönüş imkanının olmaması sebebiyle dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekir.

YKS Sonuçları

YKS Sonuçları

YKS Tercihleri Nasıl Yapılır?

Tercihlerin yapılması sırasında izlenmesi gereken çeşitli adımlar vardır. Sırasıyla uygulanması halinde en uygun şekilde tercihler yapılmış olacaktır.

Bu adımlar şu şekilde ifade edilebilir:

  • Bireyin sıralaması ve sıralamasına denk olan puanı tespit edilir.
  • Üniversiteye yerleşecek olan bireyin istediği bölüm belirlenir ve bölüme dair olan puan, sıralama gibi bilgiler tespit edilir.
  • Sıralamanın yarısı kadar önde, iki katı kadar olacak şekilde geride olan aralık bulunur.
  • Belirlenen aralık içerisinde, bireyin istediği bölüm veya şehir gibi değişkenlere uygun olan üniversiteler tespit edilir.
  • Belirlenen ve istenilen üniversiteler arasından puan türü ve önceki yıllarda sıralaması en yüksek olan üniversite başta olmak üzere, bu şekilde bir sıralama yapılır.
  • En son kısma garanti olması amacıyla, sıralamanın iki katı kadar gerisinde olan yerler de yazılarak işlem tamamlanır.
  • Tüm bu listeler, aday işlemleri sayfasından yapıldıktan sonra ‘ön izleme ve gönderme’ alanı tercih edilerek işlem tamamlanır.

Belirtilen adımlar tamamlandıktan sonra, üniversiteye gitmek isteyen aday tercih yapmış olacaktır.

Yapılan tercihler, yanlış olduğu düşünüldüğünde veya değişim yapmak istendiğinde; sistemin kapanma tarihinden önceki zamanlarda değiştirilebilir. Bu gibi durumlarda dikkat edilmesi gereken önemli kısım ise ‘değişiklikleri onayla’ kısmının tercih edilmesidir. Sistem içerisinde yapılan değişimler, değişimler onaylanmadığı sürece dikkate alınmayacaktır.

YKS Tercihleri

YKS Tercihleri

YKS Tercih Sonuçları Nasıl Olur?

Tercih sonuçları, yapılan tercihlerin doğruluğuna göre değişim gösterebilirken; bölüme duyulan ilginin artmasına veya azalmasına bağlı olarak da değişim gösterir. Bireyler, umduklarından çok daha iyi bir bölüme düşük sıralamayla dahi yerleşebilirken; önceki yıllarda daha düşük sıralaması olan bölümü yazdıklarında açıkta da kalabilir. Tüm bu değişkenler göz önünde bulundurulduğu zaman, tercih sonuçları sayfasında farklı içerikler görülebilir. Kimi bireyler için ‘bir yükseköğretim kurumuna yerleşmediniz’ ifadesi bulunurken, kimi bireyler için de ‘kazandınız’ ifadesi bulunarak ilgili yer gösterilir.

YKS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Sınav tarihlerinin, tercihlerin başlama zamanının veya yaşanan farklı durumların olmasına bağlı olarak süreçler değişiklik gösterir. Bununla birlikte genel olarak tercih sonuçları, tercihlerin yapılmasından sonraki ilerleyen üç hafta içerisinde açıklanır. Tarih olarak da ortalama olarak ağustos ayının üçüncü haftası ve son haftası gösterilebilir. Ancak net bir tarihe ulaşmak için kurumlardan yapılacak olan açıklamaların takip edilmesi gerekir. Bu şekilde diğer süreçlerin de takip edilmesi ve gerekli değerlendirmelerin yapılması için yeteri kadar zaman olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

İşe İade Davası Nasıl Açılır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.İşe İade Davasının Genel Özellikleri Nedir?İşe İade Davası Açmak İçin...