Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Yüksek Emekli Maaşı Almak İçin Ne Yapmak Lazım?

A+
A-
Yüksek Emekli Maaşı Almak İçin Ne Yapmak Lazım?

Emeklilik yaşı uzamaya devam etse de alınacak olan maaşın ne olacağı veya ne zaman alınacağı tarzında soruların sorulması kaçınılmazdır. Peki, Yüksek Emekli Maaşı Almak İçin Ne Yapmak Lazım? Yıllarca çalıştıktan sonra emekli olmaya hak elde edenlerin maaş miktarı birçok şeye bağlı olarak değişkenlik gösterir. Çünkü yüksek olmasını isteyenler bu konuda ayrıca çaba sarf eder.

Çalışırken alınan maaşınızın yüksek olması emeklilik döneminde de bunun devam edeceği anlamına gelmez. Dikkatli olmak, kontrol etmek ve mümkün olursa ek gelir ödemeleri göstermek maaşınızın yüksek olmasına katkıda bulunabilir. Prim gün sayısını doldurmuş olmak yeterli miktarda maaş almanız ve hayatınızı rahatça devam ettirmeniz değildir.

Primi dolmasına veya yaşı gelmesine rağmen çalışanlar daha yüksek rakamlar alacaklarını düşünerek çalışmaya devam edebilir. Aslında esas olan durum primin ne oranda yatırıldığıdır. Aksi durumda hala çalışıyor olmanız da alacağınız maaşınıza kesin şekilde katkı yapmaz.

Yüksek Emekli Maaşı Almak İçin Ne Yapmak Lazım?

Yüksek Emekli Maaşı Almak İçin Ne Yapmak Lazım?

Emekli Maaşınız İçin Son Yıllar Neden Önemlidir?

En önemli yüksek emekli maaşı elde etme yolu olarak bilinen etmen emekliliğe yakın zamanları kapsar. Emekliliğe yakın zamanlarda yapılan prim ödemeleri hesaplamalar yapılırken ödemelerin daha yüksek yapıldığının gösterilmesi açısından gereklidir. Primin yüksek olması da buna paralel şekilde gelişir.

Emekli maaşınızın yüksek olması adına:

 • Son 3.5 yılın baz alındığını unutmamalısınız,
 • Bu yılların primlerini olabildiğince yüksek yatırmalısınız,
 • Gerekirse ikinci işte sigortalı şekilde çalışmalısınız.

Bunların tamamı emekli olmanıza yakın zaman dilimlerinde yapıldığı takdirde maaşınızın direkt artışına neden olan en gerekli adımlardır. Standart hesaplama yılların tamamından daha çok son 3.5 yıllık zaman dilimine odaklanır.

Primin Yüksek Olması Nasıl Etkiler?

Çalıştığınız yerde aldığınız maaşınızın kağıt üzerinde nasıl gösterildiğinden haberiniz olmayabilir. Çünkü iş yoğunluğu veya güvene dayalı bir şekilde yapılması gereken kontrollerin aksatılması emekliliğinizde maaş sıkıntısı çekmenize ön ayak olabilir. Maaşınızla orantılı şekilde prim yatırılmamış olması emekliliğinizden çalınması anlamına gelir.

Bundan dolayı:

 • Maaş ödemenizle aynı şekilde prim yansıtıldığından emin olmalısınız,
 • Primleri sürekli kontrol etmelisiniz,
 • Mümkün olduğunca yüksek olmasını amaçlamalısınız.

Prim yüksekliğinin önemi son 3.5 yıl ağırlıklı hesaplama yapılmasından ileri gelir. Prim yüksek olduğunda da alınacak olan maaş doğru orantıda artış göstermiş demektir.

Maaşınızın Asgari Düzeyde Gösterilmesi Ne Kaybettirir?

Maaşı ile gösterilen sigorta priminin aynı olması gerektiğini bilen eleman sayısı son derece azdır. Ama hakkınız olan ve yasal şekilde güvence altına alınan size yapılan ödeme ile doğru orantılı şekilde prim ödenmesidir. İşyeriniz daha az prim ödemek ve personel giderini azaltmak isteyebilir. Ama ileride emekli maaşını düşük almanıza da neden olabilir.

Son 3.5 yıl içinde asgari ücretin 3 katı maaş almanıza rağmen asgari ücret yansıtılan bir prim üzerinden yüksek emekli maaşı alma olasılığınız olmaz. Kağıt üzerinde nasıl gösterildiğini kontrol etmek ise çalışanın elindedir.

Fazladan Çalışmanın Etkisi Olur Mu?

Sıkça sorulan başlıklar olan; yüksek emekli maaşı nasıl alınır? yüksek emekli maaşı alma noktalarının hemen arkasından fazla çalışma gündeme gelir. Çalıştığınız yerden adınıza yapılan prim ödemeleri olacaktır. Bunun yanında ikinci bir işte ve yine sigortalı şekilde çalışmanız maaşınıza etki demektir. Fazladan çalışma ile kast edilen fazla mesai değildir. Başka bir yerde daha çalışmak açısından yorumlanmalıdır. İki şirket için de danışmanlık yapan bir finans yöneticisi farklı iki şirket üzerinden de prim ödemesi alabilir. Yüksek maaş noktasında son senelerde olsa da olmasa da etkisi vardır.

Kurum Değişimi Etkiler Mi?

Sigortalının hangi kurum üzerinden emekli olmayı planladığı da hesaplamalarda önemlidir. Çünkü SSK ve BAĞ-KUR arasında bile işlemsel ve diğer noktalarda farklılık olması kaçınılmazdır. Bu nedenle uzun yıllar boyunca BAĞ-KUR üzerinden yatırım yapmış olsanız bile SGK’ya geçmeniz bir miktar artışa aracılık eder.

Bunların tamamı diğer sigorta hizmeti sunan kurumlar için de geçerlidir. SGK üzerinden emekli olmanın ileride sağlık işlemlerinde kesilen ödemeler veya alınacak maaş açısından önemi vardır. Kurum geçişlerinde herhangi bir zorluk da çıkmaz. Bunun için emeklilikten önce değiştirmeye karar vermeli ve değiştirmelisiniz.

Borçlanmanın Maaşa Katkısı Var Mıdır?

Hem kadın hem de erkek çalışan için yasal anlamda esneklik tanınan bazı noktalar vardır. Bu noktaların başında:

 • Askerlik,
 • Doğum,
 • Yurtdışı çalışmaları gelir.

Bahsedilen bu özel durumlarda sosyal güvenlik kurumu borçlanma yolu ile ödemelerin geriye dönük yapılmasına izin verir. Bunun anlamı çocuk doğuran bir kadının çocuk başına 2 yıl olmak üzere geriye dönük prim yatırmasına izin verilir. Askerde olduğu süre içinde çalışamayan erkek için de sigorta prim ödemelerinde aksama olur. Zorunlu bir görev olmasından dolayı yine borçlanma veya kredi alarak bile olsa askerlik dönemi borçlarınızın yatırılması önerilir. Çünkü bu ödemeler de primlerin kesintisiz olmasını ve alacağınız maaşın artmasını sağlayacaktır.

Yansıtılan Primlerinizin İçinde Neler Var?

Çalıştığınız iş yerinde aldığınız maaşın karşılığı sadece verdiğiniz emek değildir. Sosyal haklarınız da vardır. Aldığınız satış primleri de sosyal güvenlik kurumuna bildirilmelidir. Kurum tarafından yapılan bildirimler ve karşılığında ödenen primler emekliliğinize katkı şeklinde yansıtılır.

Aldığınız ikramiye ödemeleri de yine aynı şekilde yansıtılması gereken diğer durumlardan bir tanesidir. Özetlemek gerekirse yaşlandığınızda emekli maaşınızın size yetecek şekilde olmasını sağlamak adına maddi değeri olan ve size ödenen her detayın priminize yansıtıldığından emin olmalısınız. İşveren tarafından masraf şeklinde görülen bu ödemeler ileride prim hesaplamalarınızda gelir olur.

Emekliden Sonra Çalışmak Maaşınızı Düşürür Mü?

Emeklilerin maaşlarında yaşanan düşüşlerden dolayı birçoğu ek şekilde çalışmak durumunda kalır. Emekli maaşınızın yanında farklı bir yerde hala çalışıyor olmanız da akıllara maaşın düşüp düşmeyeceği konusundaki soruları getirir. Emekli olduğu halde çalışmaya devam eden kişinin emekli maaşı üzerinden düşüş olmaz.

Bunun tersine hala emekli olmasına rağmen prim yatırılan çalışanlar da yükselme ihtimalini sorabilir. Yükselme ihtimali de yoktur. Çünkü emekli bir çalışanın sigorta kurumuna ödenen prim içerisinde genel anlamda işyerinde korunmasını ve iş kazalarına karşı güvence altında olması amaçlanır.

Emekli olmadan önceki dönemde olduğu gibi emekliliğine etki edecek bir konu kalmamıştır. Bundan dolayı isteyenler çalışmaya devam edebilir. Bir başka detay ise çalıştığı yerden emekli olan birisinin emekli olur olmaz yeniden aynı yerde çalışmaya başlamasıdır. Böyle olması alınan maaşta düşüş olmasını sağlayabilir. Ama rakam sanıldığı kadar yüksek oranlarda değildir.

Yüksek Emekli Maaşı Almak İçin Ne Yapmak Lazım?

Yüksek Emekli Maaşı Almak İçin Ne Yapmak Lazım?

Çalışırken Neler Yapılabilir?

Emekli olmak adına çalışan kişilerin maaşlarının artmasını istemeleri halinde bazı noktalara dikkat etmeleri gerekir.

Bunların başında:

 • Her ay düzenli şekilde sigorta bildirimlerini e-devletten kontrol etmek,
 • Prim ve ikramiye tarzında tüm maddi değerlerin yansıtılmasını sağlamak,
 • Son yıllarda ödenen primlerin yüksek olmasını sağlamak,
 • Prim ödemesini tavandan yapmak,
 • Gerekli olduğunda kurum değişimi yapmanın etkilerini araştırmak,
 • Yasal düzenlemeleri takip etmek,
 • Borçlanma konusunda sağlanan avantajlardan yararlanmak olarak sayılabilir.

Haklarını bilen ve gereken yatırımların yapılmasını sağlayan bir çalışan alacağı emeklilik maaşının haklı şekilde daha yüksek olmasına olanak tanır. Yansıtılmayan primlerinizin de yansıtılmasını istemeniz önerilir. Emeklilik zamanlarınızda çalıştığınız zamanların karşılığını alarak yaşamak için çalıştığınız zamanlarda dikkatli ve bilinç sahibi olmak en doğru yol olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

E-Devlet Mobil İmza Alma
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.E-Devlete Mobil İmza İle GirişElektronik İmza İle Mobil İmza Arasındaki...