Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Mevzi Sağanak

Yurtdışı Bankalarından Nasıl Kredi Çekilir?

A+
A-
Yurtdışı Bankalarından Nasıl Kredi Çekilir?

Merkezi yurtdışında bulunan banka ve finans kuruluşlarından ihtiyaçlar için kredi çekebilmek için bankanın, uluslararası standartlara uygun olması gerekiyor. Yurtdışı bankalarından kredi alabilmek için danışman firmalar öncülüğünde, tüm kredi işlemleri yapılabilecektir. Ülkemizde, kredi notu sorunu ile karşılaşanlar, finansal ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yurtdışında bulunan bankalardan kredi çekmeye çalışmaktadır. Peki, Yurtdışı Bankalarından Nasıl Kredi Çekilir?

Finansal ihtiyaçlar için krediyi yurtdışı bankalarından almak kolay bir süreç değildir ve başvuruların uluslararası anlaşmalara göre yapılması gerekiyor. Merkezi yurtdışında ve Türkiye’de şubesi bulunan yabancı bankalardan kredi çekme işlemleri danışmalık firmalarının öncülüğünde yapılabiliyor. Ülkemizde, yurtdışı kredileri için danışmanlık hizmeti veren çok sayıda kuruluş bulunmaktadır.

Türkiye’de Şubesi Bulunan Yurtdışı Bankalardan Nasıl Kredi Çekilir?

Yurtdışı bankalara kredi başvurusu yapabilmek için ülkemizdeki şubeleri üzerinden işlemlerin yapılması gerekiyor. Türkiye’de şubesi bulunan yurtdışı bankalar, BBDK kaydı ile hizmetlerini yürütmektedir. Ülkemizde yaklaşık 50 farklı yurtdışı bankasının şubesi bulunmaktadır.

Türkiye’de 20 farklı ülkenin bankalarına ait temsilcilikler vardır ve bunlardan bazıları şunlardır;

 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Cıtıbank N.A
 • Wells Fargo Bank NA
 • New York mellon bankası,
 • Almanya
 • Aareal Bank AG
 • Commerzbank AG
 • Dz bank AG,
 • İngiltere
 • Abc Internatıonal bank plc,
 • Goldman sachs ınternatıonal bank,

20 farklı ülkeye ait banka temsilcilikleri ülkemizde, araç, konut, bireysel tüketici, işletme kredisi gibi seçeneklerle müşterilerine kredi kullandırıyor. Bu bankalardan kredi çekme işlemleri BBDK tarafından belirlenen kriterlere göre yapılmaktadır.

Yurtdışı Bankalardan Nasıl Kredi Çekilir?

Yurtdışı Bankalardan Nasıl Kredi Çekilir?

Yurtdışı Bankalarından Nasıl Kredi Çekilir? Şartları Nelerdir?

Yurtdışı bankalarından kredi alabilmek için uluslararası anlaşmalarla belirlenen şartlara uyulması ve tüm işlem adımlarının bu şartlara göre yapılması gerekiyor. Yurtdışı bankalardan nasıl kredi alınacağı ve işlemlerin takibi danışman firma desteği ile yapılmaktadır.

Kredi alma işlem adımları şu şekilde sıralanabilir;

 • Danışman firma rehberliği,
 • Başvuru belgelerinin hazırlanması,
 • Kefil belirlenmesi,
 • Yurtdışı banka onayı,
 • Yurtdışı bankadan ödemenin alınması,

Kredi alınmak istenilen yurtdışı bankasın uluslararası kredi çekme koşulları için belirlenen standarda uygun olması gerekiyor. Gerekli şartların bulunduğundan emin olduktan sonra danışman firma aracılığı ile başvuru süreci başlatılacaktır. Talep edilen kredi türüne göre müşteriden istenecek olan evrak türleri farklılık gösterebilecektir.

İhracata Yönelik Krediler

Firmalar için yurtdışı bankalarından kredi talebinde bulunmak ve taleplerini kabul ettirmek oldukça zorlu bir süreçtir. Türkiye’de firmaların ihracatlarını kolaylaştırmak için 1987 yılında Eximbank kurulmuş ve ihracata yönelik krediler vermeye başlamıştır. İhracat yapan firmalara destek sağlayabilmek için kredi ve sigorta hizmetleri veriyor.

İhracata yönelik verilen kredi türleri şunlardır;

 • Kısa vadeli ihracata yönelik krediler,
 • Orta ve uzun vadeli ihracata yönelik krediler,

Kredi türlerinin, yapılacak işlemlere göre çeşitleri bulunmaktadır. Kısa vadeli kredi türünde, dış ticaret şirketleri, sevk öncesi, KOBİ hazırlık, ihracata hazırlık, reeskont gibi çeşitleri bulunmakta ve kredi miktarları değişmektedir. Orta ve uzun vadeli krediler ise yatırım, yurtdışı mağaza, işletme sermayesi gibi özellikleri bulunan kredi türleridir.

Türkiye’de Şubesi Bulunan Yurtdışı Bankalarından Kredi Almak

Yurtdışı bankalarına kredi başvurusu yapmak isteyenler, bankanın Türkiye’deki temsilciliğine başvuru yaparak kredi talebinde bulunabilecektir. Türkiye’de şubesi bulunan yurtdışı bankaların, ülkemizdeki şubelerinden yapılacak olan kredi işlemleri, yerli bankalarda olduğu gibi BBDK tarafından yapılan düzenleme ile kontrol edilmektedir. Yurtdışı bankaların, yetkili kurulları tarafından belirlenen şartlar bulunmakta ve bu şartlara göre kullanılacak olan kredinin türü ve faiz oranları belirlenmektedir. Her türlü ihtiyaç kredisini yurtdışı bankalarından almak isteyen, kişi ve kuruluşlar, danışman firma rehberliğinde, tüm işlemlerini belirlenen şartlara göre yapabilecektir.

Yurtdışında Kredi Kullanılabilir Mi?

Birçok şirket üretim ve pazarlama işlemlerini birbirinden ayırarak yapmaktadır. Yurtdışı pazarlama faaliyetlerinin yürütülebilmesi için yurtdışında yeni şirket kurarak hizmet vermektedir. Yurtdışında kurulan şirketler, belirli bir hizmet süresinden sonra yurtdışında bulunan bankalardan ihtiyaç türlerine göre kredi talebinde bulunabiliyorlar. Firmalar, faaliyetlerini yürüttükleri ülkelerin fonlama maliyetlerine göre krediye hangi bankadan talep edeceklerine karar vermektedir.

Yurtdışı bankaların fonlama maliyetinin ülkemizdeki bankalar göre daha uygun olduğu bilinmekte ve firmalar bu tercihi kullanabilmektedir. Kredi kullanacak olanlar, yurtiçi ve yurtdışı bankalarda faiz oranlarının aynı olduğunu gördüğünde, vergisel hesaplamaları yapmaları gerekiyor. Türkiye’de bulunan ve uluslararası ticaret yapan şirketler ya da kuruluşlar, danışman firma aracılığı ile yurtdışında kredi kullanabilecektir. Türkiye’de kullanılan kredilerde, faiz üzerinden BSMV oranı %5 ödenirken, yurtdışı kredilerinde bu oran %0’dır.

Kimler Yurtdışı Bankalardan Kredi Kullanabilir?

Türkiye’deki yabancı banka şubelerinden kredi kullanmak mümkündür. Ancak yurtdışı bankalardan, yerli bankalardaki gibi herkese kredi verilmemektedir. Yurtdışı bankalar, belirli şartları taşıyan firmalara kredi kullandırıyorlar.

Yurtdışı bankalardan kredi kullanabilmek için şunlar gerekiyor;

 • Firma kredibilitesinin yüksek olması,
 • Firmanın uzun süre yurtdışında ürün satıyor ve gelir elde ediyor olması,
 • Yurtiçi bankalardan birisinin kefil olması,

Bu şartlara bakıldığında, ortalama bir kobinin bile yurtdışı bankalardan çeşitli finans kaynağı ihtiyaçları için kredi alması hiçte kolay bir işlem değildir. Yurtdışı bankaların kredi şartlarını yerine getiren firmalar, daha uygun faizli kredi seçeneklerinden faydalanabilecektir.

Yurtdışındaki Türk Bankaları

Birçok ülkenin çok sayıdaki bankasının ülkemizde şubeleri olduğu gibi Türk bankalarının da yurtdışında şubeleri bulunmaktadır. Ülkemizde hizmet veren tüm bankaların, farklı ülkelerde şubeleri bulunmaktadır. Yurtdışında bulunanlar ve hizmet veren firmalar, yurtdışındaki Türk bankaları şubelerinden kredi talebinde bulunabilecektir.

Yurtdışında bulunan müşterilerine hizmet veren bu bankalar, hizmet verdikleri ülkelerin banka kanunlarına ve banka genel merkez yönetim kurulu kararlarına göre kredi seçeneklerini oluşturmaktadır. Yurtdışında kredi kullanmak isteyenler, banka şubeleri ile görüşmeler yaparak ihtiyaç duydukları kredi türüne göre başvuru evraklarını hazırlayarak, süreci başlatabilecektir. Kredi tutarları, müşterinin ödeme durum tespitine göre yapılmakta ve bankaların müşteriye tanıdığı üst limiti geçmeyecek şekilde belirlenmektedir.

Yurtdışı Bankalardan Nasıl Kredi Çekilir?

Yurtdışı Bankalarından Nasıl Kredi Çekilir?

Kredi Başvuru Belgelerinin Hazırlanması

Danışmanlık firma rehberliğinde, yurtdışı bankalara yapılacak olan kredi başvurularında, hangi kredi türü için hazırlık yapılacağı belirlenmelidir. Yurtdışı bankalardan, ihtiyaç kredisi, yatırım kredisi, konut kredisi gibi farklı kredi türleri alınabilmektedir. Bankalar, talep edilecek olan kredi türüne göre farklı belgeler isteyecektir.

Danışman firma, banka tarafından istenilen tüm belgelerin neler olduğunu ve nasıl temin edileceğini öğrenir, müşteriye bildirir. Kredi kullanmak isteyen müşteri ile danışman firma birlikte tüm hazırlıkları yaparak, hazırlanan belgeleri yurtdışı banka şubesine teslim ederek, kredi talep sürecini başlatırlar. Yurtdışı bankalardan kredile alabilmek için bankanın kabul edeceği bir kefil istenmektedir.

Çekilecek kredide kefil gösterilecek kişinin de kredi başvurusu yapan kişi kadar gelirinin olması gerekiyor. Tüm başvuru şartları yerine getirildikten ve evraklar teslim edildikten sonra yurtdışı banka, danışman firmaya kredi onay mektubu gönderecektir. Kredi onay mektubu ekinde bulunan sözleşme metnine göre işlemler yapılarak kredi çekme işlemleri tamamlanacaktır.

Yurtdışı Bankadan Kredi Ödemesinin Yapılması

Yurtdışı bankalara yapılan kredi başvuru süreci sorunsuz olarak tamamlandıktan ve banka tarafından kredi onayı verildikten sonra müşteri ödemenin yapılmasını istediği hesap numarasını bildirir. Yurtdışı bankalar, kredi çeken müşterisinin kendi banka hesabına kredi miktarının aktarılmasını talep eder ve bildirilen hesaba çekilen tutar aktarılır.

Yurtdışı bankadan çekilen kredi miktarı hesabına aktarıldığında, hesabın bulunduğu bankadan, yatırılan paranın çekilebileceği bildirimini aldıktan sonra parasını çekerek, ihtiyacına göre kullanmaya başlayabilecektir. Kredi ödemeleri, sözleşme ile belirlenen oran ve vadeye göre yapılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Sağlık Meslek Lisesi Mezunları Ne Olabilir? 2 Yıllığa Geçiş
Sağlık Meslek Lisesi Mezunları Ne Olabilir? 2 Yıllığa Geçiş
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Sağlık Meslek Lisesi Nedir?Sağlık Meslek Lisesinin AvantajlarıSağlık Meslek Lisesi DezavantajıSağlık...